Nedarí sa vám v lete zaspať? Vďaka týmto tipom sa vyspíte doružova!

starší muž a žena spia

Zaspávanie počas horúčav už nebude problém (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Prehadzujete sa v lete často v posteli a nedarí sa vám zaspať? Horúčavy dávajú organizmu zabrať nielen cez deň, ale aj v noci. Rozhorúčené izby totiž nie sú pre kvalitný spánok vôbec vhodné. Vyskúšajte niektoré z týchto tipov a uvidíte, že zafungujú.

Vymeňte posteľnú bielizeň

V súvislosti s pohodlným spánkom treba myslieť na materiál, ktorý bol použitý na výrobu posteľnej bielizne. Majte preto obliečky, ktoré používate iba v zime a ďalšie určené na leto. Počas leta voľte prírodné, priedušné materiály, ktoré majú chladivý efekt a dobre odvádzajú vlhkosť. Ide napríklad o bavlnu, ľan alebo bambus. Použitá látka by mala byť dostatočne ľahká.

Kvalitné pyžamo

Rovnako ako v prípade posteľných obliečok, aj pri výbere letného pyžama by ste mali siahnuť po správnom materiáli. Najvhodnejšie sú tie z bavlny, no syntetickým látkam sa vyhnite. Pyžamo by malo mať voľnejší strih. V lete je paradoxne lepšie spať v pyžame, pretože prírodné materiály do seba vstrebávajú pot.

Cez deň majte zatvorené okná

Túto radu ste už určite počuli, no dodržiavate ju? Vďaka zatvoreným oknám sa do spálne nedostane horúci vzduch, čím sa v nej udrží nižšia teplota. Okno otvorte až po západe slnka a keď teplota vzduchu trochu klesne.

Zabráňte prístupu svetla

Cez deň majte v spálni zatiahnuté rolety, čím zabránite prílišnému prehriatiu izby. Dobrou voľbou budú aj závesy neprepúšťajúce svetlo.

Okná nechajte cez deň zatvorené a žalúzie zatiahnuté (Zdroj: Freepik/timonko)

Používajte termofor naopak

Naplňte si klasický termofor studenou vodou, nechajte zhruba 15 – 20 minút v mrazničke a vložte si ho pod perinu. Tento zlepšovák vám zaistí príjemnejšie zaspávanie. Ak termofor doma nemáte, naplňte staršie ponožky surovou ryžou, vložte ich na niekoľko hodín do mrazničky a použite rovnakým spôsobom ako termofor.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dávajte si pozor na mole v domácnosti: Ohrozujú nielen oblečenie, ale je jednoduché sa ich zbaviť!

Zvoľte si správny matrac

Lepší spánok vám prinesie aj správny výber matraca. Niektoré druhy totiž dokážu pomôcť telu regulovať svoju telesnú teplotu. Prírodné výplne obsahujúce vlnu, bavlnu či bambus sú najlepšou voľbou. Na trhu sú dostupné napríklad aj moderné matrace z pamäťovej peny so špeciálnym gélom, ktorý reaguje na teplotu tela. Organizmus tak počas leta udržia v chlade a v zime mu naopak poskytnú teplo.

Investujte do chladiacej podložky

Pokiaľ sa matrac vymieňať nechystáte, zadovážte si naň aspoň chladiacu podložku. Vďaka takejto podložke sa matrac navyše nezašpiní od potu. Vhodnými materiálmi sú latex, vlna alebo iné materiály, ktoré odvádzajú teplo.

Ľahšia perina

V letných mesiacoch vám bude pod hrubou perinou zbytočne teplo. Zvoľte preto periny, ktoré sú ľahšie a z kvalitného, priedušného materiálu. Ak je vám príliš teplo, spite iba pod prázdnymi obliečkami.

Perina aj obliečky by mali byť ľahké a priedušné (Zdroj: Freepik/sharzemnoj)

Majte pri posteli fľašku s postrekovačom

Krátke osvieženie vodou môže znížiť teplotu pokožky a zároveň vzduchu navôkol, pretože sa v ňom kvapky vody vyparia. Nalejte si do fľašky vodu a v prípade potreby si trochu postriekajte tvár a krk.

Doprajte si osviežujúci kúpeľ nôh

Kúpeľ nôh pred spaním je skvelým spôsobom, ako sa schladiť a zároveň upokojiť nervový systém. Vďaka tomu sa vám bude zaspávať oveľa ľahšie. Voda by mala mať skôr osviežujúcu, ako priveľmi studenú teplotu.

Schlaďte vankúše

Počas zaspávania pociťujeme teplo najmä na tvári, čiže na vankúši. Pokiaľ vám to jeho veľkosť umožní, skúste vankúš vložiť do vhodného obalu a dajte ho na niekoľko hodín do mrazničky. Ďalšou možnosťou je vložiť pod obliečku chladiaci gélový vankúšik.

Pomoc od izbových rastlín

Vedeli ste, že niektoré druhy rastlín dokážu znížiť teplotu v izbe? V priebehu svojich prirodzených procesov príjmu horúci vzduch z prostredia, čím ho trochu ochladia. Rastliny tiež do vzduchu uvoľňujú vodu z listov. Najlepšie druhy s takýmito vlastnosťami sú figovník kaučukový, aglaonemy, palmy, svokrin jazyk a fikus drobnolistý.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dni voľna prospievajú každému: Zozbierali sme pre vás najlepšie výroky o prázdninách a oddychu!
Niektoré rastliny majú schopnosť udržať vzduch v miestnosti chladnejší (Zdroj. Freepik/viky-lia)

Vypnite a odložte elektroniku

Modré svetlo vyžarujúce z elektroniky neprospieva spánku celkovo. Preto môže v lete ešte viac prispieť k neschopnosti zaspať. Nechajte preto všetky mobilné telefóny, laptopy či tablety odložené mimo spálne.

Usteľte si v inej miestnosti

Pokiaľ máte v dome miestnosť, do ktorej sa prirodzene dostáva len málo sveta a je preto chladnejšia, usteľte si v nej. Je lepšie vydržať niekoľko nocí na gauči alebo nafukovacej posteli, ako sa kvôli teplu nevyspať vôbec.

Stavte na technológiu

Investovať môžete aj do jednoduchého ventilátora. Trik s ľadom je vám isto pomerne známy. Pred ventilátor stačí umiestniť misku naplnenú studenou vodou s ľadom. Ľad sa bude rozpúšťať a ventilátor studený vzduch roznesie do miestnosti. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si klimatizáciu.


Aj vám sa v lete ťažšie zaspáva?

Zdroj: plnielanu.sk, idealhome.co.uk
Odporúčame