Cítite neustálu únavu či migrény? Telo vám možno naznačuje nefunkčnosť dôležitého systému

Správne fungujúci lymfatický systém je základom zdravého tela (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Nie ste vo svojej koži a prenasleduje vás nadmerná únava? Máte pocit, že ručička na váhe stúpa aj z toho, že sa nadýchnete? Trápia vás chronické migrény, ktorých sa neviete zbaviť? Tomu všetkému môže byť na vine nesprávne fungujúci lymfatický systém. Na správnu cirkuláciu lymfy môžete využiť napríklad maderoterapiu, no pomôcť si môžete aj v domácich podmienkach. Ako na to?

Čarovná lymfa

Správne fungujúci lymfatický systém je základom zdravého tela. Stará sa o odplavovanie toxínov a „odpadu“ z organizmu a zároveň poskytuje ochranu pred infekciami, či napomáha vstrebávaniu tukov. Pribúdajúcim vekom sa jeho funkcie ale prirodzene znižujú.

Signálom, že sa niečo deje, je napríklad dlhodobá únava, prírastok hmotnosti, nadmerná celulitída či opuchy tela. Základom pre boj s týmito symptómami a zároveň aj pre naštartovanie správneho fungovania môže byť zmena stravovania a dostatočný príjem tekutín.

Prvá pomoc

Ako sme už vyššie spomenuli, spomalenú lymfu je potrebné „rozhýbať“ pomocou zdravšieho stravovania. Vyhnite sa priemyselne spracovaným potravinám, éčkam v strave či trvanlivým alebo sladkým dobrotám.

Najlepšou voľbou je zvýšiť príjem zeleniny a ovocia, najmä v čerstvej forme. Siahnite po citrusových plodoch, šalátovej uhorke či melóne, ktoré vás zbavia nadmerného opuchu v tele. Samozrejme, chce to čas…

Plusom taktiež bude, ak zo svojho jedálnička vyradíte kávu, sladené nápoje či alkohol. Lymfatickému systému neprospievajú, tak ako ani stres či rýchly životný štýl. Spomaľte, urobte si čas pre seba a preliečte sa. Ako pri každom zdravotnom probléme, aj tu sa vám všetko v dobrom vráti.

Pohybom ku zdraviu

Pohyb ide ruka v ruke so zdravým stravovaním. Čím viac sa budete hýbať, tým lepšie vám bude prúdiť lymfa. Takže aj napriek tomu, že sa cítite zle, zaraďte do svojho denného programu aspoň pol hodinovú prechádzku, môže sa vám znateľne uľaviť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Angínu netreba podceňovať: Úľavu od príznakov prinesie aj mrazená pochúťka

Všetkého však veľa škodí a určite by ste sa nemali preťažovať. Najmä v prípade, ak sa rozhodnete navštevovať posilňovňu. Pri silových tréningoch vy sa vám mohlo do tela vyplaviť veľa kyseliny mliečnej, ktorá má tendenciu upchávať lymfatický systém.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame