Skrášlite si záhradou skalkou: Hľadáte rady kam ju umiestniť či aké kvety do nej vysadiť?

Základom skalky je hrubá vrstva drenáže kvôli odtoku vody (Zdroj: Freepik/yurawhite)

 

Máte prázdne miesto na záhrade a neviete, čím ho vyplniť? Nastalo ideálne obdobie, aby na vašej záhrade vyrástla skalka. Nie je to vôbec také ťažké, ako sa zdá. Využiť môžete aj pomoc profesionálov, bez problémov si však poradíte aj sami.

Umiestnenie

Skalka potrebuje veľa času a trochu úsilia. Máte na to časové možnosti? Smelo do toho! Záhradníci odporúčajú skalky orientovať na východnú alebo južnú časť záhrady.

Určite by ste sa mali vyvarovať polohy pod listnatými stromami – je to najmä z praktického hľadiska, keďže určite nebudete radi, ak bude potrebné spomedzi skalky vyberať opadané lístie. Ideálnym miestom je svahovitá časť záhrady, no ak nemáte vhodné podmienky, dá sa urobiť aj na rovine.

Dôležité nie sú len rastliny

Základom skalky je hrubá vrstva drenáže kvôli odtoku vody. Používa sa zvyčajne štrk, no pokiaľ máte zásaditú pôdu, môžete použiť aj stavebnú suť.

Ideálne je, ak zvolíte jeden druh hornín – nie len kvôli vzhľadu, ale aj kvôli rastlinám. Kamene ukladajte naplocho, pozor aj na pravidelné ukladanie. Skalka je o tom, aby pôsobila prírodne, a preto je chaos vítaný.

Kvety do skalky

Rastliny vyberajte aj podľa toho, akú veľkú starostlivosť potom hodláte skalke venovať.

Na slnečné stanovište sa skvele hodí materina dúška, rozchodníka, netrasky, lomikameň a iné.  Polotieň zasa ocenia napríklad zbehovec plazivý a kandíky. Vlhkému prostrediu budú holdovať iskerník, horec čínsky či piesočnica purpurová.

Rastliny do skalky

Horec jarný

Pokiaľ milujete farby a chcete ich na svojej skalke rôzne kombinovať, ako zástupcu modrej farby si môžete zvoliť horec jarný (lat. Gentiana verna ). 

Vykvitá naozaj skoro na jar a už na začiatku apríla sa môžete kochať jeho modrými kvetmi v tvare hviezdy s bielym stredom. Na výšku meria približne 10 centimetrov a má rád neutrálnu pôdu na slnečnom stanovisku s dostatočnou zálievkou. V ľudovom liečiteľstve sa sušený horec využíva pri žalúdočných problémoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastlina mesiaca: Očarí vás kresbou listov a je vhodná aj pre úplných začiatočníkov

Krokus

Typickým predstaviteľom jarných rastliniek je tiež krokus jarný (lat. Crocus vernus ), čiže šafran. Tieto kvety disponujú širokou škálou farieb – od bielych, cez žlté až k fialovým. Majú rady slniečko a miesto, kde sa po daždi nedrží voda, skalky sú preto ideálnym stanovišťom.  

Aby vám krokusy na jar vykvitli, je nutné ich zasadiť počas septembra či októbra. Sušené šafranové blizny sa tiež používajú ako korenie, ktoré je veľmi vzácne a drahé. 

Pakost (bocianí nos)

Celkom existuje okolo 300 druhov pakostov (lat. Geranium).  V bežnej reči sa ujal názov bocianí nos. Čo sa farby kvetov týka, prevládajú tóny ružovej, ale vyskytujú sa aj odrody červené, fialové, modré, a dokonca aj dvojfarebné. Nižšie druhy pakostov sa hodia na skalky, kde vytvoria bohatý nízky koberec.

Čo sa ich podmienok na pestovanie týka, nie sú nijako náročné. Preferujú slnečné miesta, ale nie teploty presahujúce 30°C. Pôdu vyžadujú veľmi vlhkú a ocenia aj hnojenie. Pravidelne im odstraňujte uschnuté listy a kvety, na jeseň celé rastlinky zostrihnite mierne nad zemou.

Hlaváčik jarný

Veselé žlté kvety hlaváčikov jarných svojim vzhľadom pripomínajú narcisy. Vykvitá od apríla do mája v trsoch. Miluje slnečné stanovište, ľahkú piesočnatú pôdu a stredne intenzívne zálievky. 

Starostlivosť o skalku

Už nejaký čas sa kocháte pohľadom na svoju skalku, a teraz treba premýšľať nad údržbou. Zamerať sa musíte na zavlažovanie, burinu a doplňovanie kamenného materiálu.

V lete zalievajte ráno alebo večer, aby rastliny nedostali teplotný šok. V zime je tiež potrebné zavlažovať, ale len pokiaľ nemrzne. Zalievať by sa malo menej často a výdatne, aby sa voda dostala do spodných vrstiev substrátu.

Nemenej dôležité je odburiňovanie. Burinu odstraňujte hneď, ako sa objaví. Vo chvíli, keď sa rozšíri, je už boj s ňou veľmi ťažký. Veľakrát je nutné siahnuť po chémii. Je potrebné, aby sa prípravok dostal ku koreňom buriny a uvedomiť si, že výsledok sa dostaví až po nejakej dobe, napríklad aj dvoch týždňoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
7 byliniek, ktoré by mala poznať každá žena: Dobre si ich zapamätajte, hotový zázrak!

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame