Úspora energií bez drkotania zubov? Viac peňazí do peňaženky vám prinesie nielen nižšia teplota v domácnosti!

Úspora energií

Úspora energií v domácnosti je najmä v tomto období žiaduca (Zdroj: Freepik/koldunov)

Ceny energií ako sú elektrina a zemný plyn sa počas minulý mesiacov výrazne zvýšili a analytici nepredpokladajú, že budú klesať alebo sa vracať na pôvodné úrovne. Úspora energií však nie je žiadna veda a obmedzenie výšky účtov za ne môžete dosiahnuť napríklad investíciami do zateplenia, alternatívnych zdrojov či zníženie teploty v byte pomocou jej správneho nastavenia.

Pokúste sa znížiť izbové teploty

Jednou z možností úspor energií je aj zníženie teploty vykurovania. „Aby sa spotreba odrazila na výške platieb za energie, môžeme začať práve od vykurovania a znížiť teplotu v domácnosti,“ uviedla riaditeľka  spotrebiteľskej organizácie dTest, Eduarda Hekšová. Už znížením teploty v byte o jeden stupeň klesne spotreba energie až o šesť percent. Optimálna teplota je pritom 20 stupňov Celzia v obývačke a 17 stupňov v spálni. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dokonca odporúča udržiavať teplotu v obývačke na 18 stupňoch.

Určite znížte teploty aj v miestnostiach, v ktorých sa obvykle nezdržiavate. Okrem iného je možné predísť plytvaniu aj správnym vetraním. „Efektívnejšie, ako mať dlhšiu dobu otvorené okno na tzv. vetračku, je vypnúť radiátory a krátko, no intenzívne, vyvetrať. Miestnosti však nie dobré ochladzovať príliš, pretože opätovné vyhrievanie bude vyžadovať oveľa viac energie,“ vysvetľuje Hekšová. Radiátory by nemali byť prekryté nábytkom, záclonami alebo závesmi. Medzi stenu a radiátor umiestnite špeciálnu fóliu, ktorá odráža teplo naspäť do miestnosti a energia tak nebude unikať von.

Energie ušetríte najmä v kuchyni

Úspora energií sa dá zaviesť aj v kuchyni. Pri varení používajte čo najčastejšie pokrievku – tým sa významne skráti čas varenia a ušetríte tak až o polovicu viac energie. Stratám taktiež zabránite používaním správnej veľkosti platničky. Počas varenia môžete pripraviť v rúre viacero pokrmov naraz. Veľa energie sa ušetrí aj tým, že krátko pred koncom varenia necháte jedlo tzv. dôjsť, napríklad vo vypnutej chladnúcej rúre či na platničke.

Až až 20 percent z celkovej spotreby elektriny spotrebuje – pre niekoho možno prekvapivo – práve chladnička. Preto radšej skontrolujte, či nestojí v blízkosti zdrojov tepla a či má jej zadná časť dostatočný odstup od steny. Odporúča sa, aby bola umiestnená v interiéri s odstupom päť až desať centimetrov. Zmeňte aj teplotu chladenia – v chladiacej časti nastavte teplotu nie menej ako päť stupňov Celzia, v mraziacej stačí mínus 18 stupňov.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame