Vedci vyvinuli vlákno, ktoré sa podobá srsti ľadových medveďov: Pripravte sa na extra hrejivé svetre

ľadový medveď

Vedci sa pri tvorbe vlákna inšpirovali vlastnosťami srsti ľadových medveďov (Zdroj: Freepik/alexey_seafarer)

Vedcom sa podarilo vytvoriť nový druh vlákna, ktorý je inšpirovaný srsťou ľadových medveďov. Ako uvádza nedávna štúdia, tepelné izolačné vlastnosti vlákna sú porovnateľné s izolačnými vlastnosťami páperia. Správu uverejnil server Science News.

Zvieratá žijúce v extrémne nízkych teplotách Arktídy sa museli takýmto podmienkam dokonale prispôsobiť. Spomínaných ľadových medveďov chráni špeciálna srsť s dutými vláknami. Vlákna ich srsti sú tvorené dvomi vrstvami – ohybnou vodotesnou vonkajšou vrstvou a pórovitou vrstvou vo vnútri vlasu. Vďaka tisícom dutiniek vyplnených vzduchom bráni pórovitá vrstva pred stratou tepla, zatiaľ čo vonkajšia vrstva ochraňuje medvede pred vlhkosťou.

Nové vlákno funguje na rovnakom princípe. Podľa štúdie, ktorá vyšla v decembrovom čísle žurnálu Science, by sveter upletený z tohto vlákna hrial rovnako ako páperová bunda, no mal by iba pätinovú hrúbku.

A hoci toto vlákno funguje na rovnakom princípe, využíva odlišné materiály. Srsť ľadových medveďov je tvorená keratínom, čiže rovnakým materiálom ako ľudské vlasy. Nové vlákno je ale vyplnené aerogélom.

Aerogély sú ultraľahké pórovité tuhé látky, ktoré dokážu odolať extrémnym teplotám. Okrem toho sú tiež výnimočné tepelné izolanty. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ich používa na tepelnú izoláciu súčiastok rakiet. Majú však nevýhodu, a tou je ich krehkosť. Práve preto sa v textilnom priemysle bežne nevyužívajú.

Tímu vedcov, ktorých viedol Chao Paj z Če-ťianskej univerzity v meste Chang-čou v Číne, utkal a zamrazil vlákno aerogélu vyrobené z chitosanu. Chitosan je polymér nachádzajúci sa vo vonkajších schránkach kôrovcov. Vedci následne vlákno vysušili chladom a naniesli naň vrstvu ohybného plastu (elastoméru) nazývaného termoplastický polyuretán, ktorý mu dodáva pevnosť. Vlákno vyrobené týmto spôsobom má až 500 gramov a dá sa spriadať, farbiť aj prať. Textúra vlákna je niekde medzi bavlnou a plastom, uvádza Chao.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jesenná migrácia vtákov vrcholí: Náročný let sa často končí tragicky – Ako tomu možno zabrániť?

„Myslím si, že v blízkej budúcnosti by tento produkt mohol byť okrem špecializovaných skupín (armády, kozmonautov) vhodný aj pre širokú verejnosť,“ dodáva Chao.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame