Máte vlhko v byte? Dodržte naše rady a pleseň ani zatuchnutie nehrozí

Vlhké prostredie je priam blahobytom pre plesne (Zdroj: Freepik/weyo)

Bývanie vo vlhkom bytie nie je veľmi príjemné, a ani zdraviu prospešné. Vlhkosť vášho príbytku by ste mali udržiavať v optimálnom rozmedzí. Prezradíme vám, ako zistíte, že máte v byte príliš vlhko a aj to, ako si s týmto stavom poradiť!

Pozor na plesne!

Vlhké prostredie je priam blahobytom pre plesne. Tie sa rozmnožia,  a potom poletujú vo vzduchu, ktorý vdychujete. To samo o sebe by nebolo problémom, keby tieto mikroorganizmy neboli toxické, a teda zdraviu škodlivé. Môžu vám spôsobiť rad zdravotných problémov, ktoré im spočiatku ani nemusíte pripisovať!

Stačí naozaj málo…

Zbaviť dom vlhkosti nie je až také náročné. Zatiaľ čo pri bytoch v panelových domoch ľudia bojujú so suchým vzduchom, tehlová stavba môže mať opačný problém. Zapríčiňuje to dobrá izolačná vrstva, ktorá domu ako keby „upchá póry“ a ten „nemôže dýchať“.

Je zamedzené prúdenie vzduchu, takže stačí naozaj málo – nevykúrená chodba počas zimy či markantný rozdiel teplôt medzi interiérom a exteriérom. Tieto na prvý pohľad banality dokážu kondenzovať vodu zo vzduchu, a už je zle!

Ako rozpoznať zvýšenú vlhkosť príbytku?

Samozrejme, nie každý má doma vlhkomer (ak máte možnosť, a podozrenie na prílišnú vlhkosť, odporúčame vám zakúpiť si ho). Optimálna vlhkosť príbytku sa pohybuje v rozmedzí 30 až 50 percent. Toto sú znaky, ktoré vám môžu napovedať, že je to vo vašom príbytku vyššie číslo:

  • Orosené okná – prvý znak toho, že sa niečo deje. Je to skvelý indikátor zvýšenej vlhkosti. Treba si však odsledovať „bezdôvodné“ orosenie. V prípade, že pozorujete kvapôčky vody jednorazovo po varení či praní, nejde o zvýšenú vlhkosť. Pokiaľ však tento jav pretrváva dlhodobo, môže ísť o príliš mokré ovzdušie.
  • Navlhnuté steny – to, že váš príbytok trápia vlhké steny rozpoznáte podľa toho, že sú stále studené. Ďalším znakom môže byť aj vizuálna stránka – navlhlých stenách sa zvyknú tvoriť mapy či tmavé miesta spôsobené plesňou.
  • Zatuchnutý vzduch – typický pach je neomylným znakom toho, že ide o problém s prílišnou vlhkosťou. Ťažký vzduch v kombinácii s výskytom plesni skrytej za nábytkom či tapetou je takmer nebadateľný!
  • Ďalšie znaky: o vysokú vlhkosť v príbytku môže ísť aj v prípade, že vám zle schne vypraná bielizeň či umytá podlaha, opadáva vám omietka v interiéri ale aj v exteriéri, či platíte vysoké sumy za kúrenie…

Ako s tým bojovať?

Najlacnejší, najrýchlejší a najefektívnejší spôsob na boj v proti vlhkosti je jednoduché vetranie. Správnym vetraním dokážete zlepšiť, možno aj vyriešiť, vašu situáciu. Vlhkosť sa zvyčajne v príbytku zvyšuje uzatvorením domu v dôsledku montáže plastových okien. Niektoré z nich síce majú funkciu odklimatizovania.

Počas leta je vetranie jednoduchšie, no nezabúdajte naň ani počas chladnejších mesiacov. Odporúča sa vetrať intenzívne a krátko, niekoľkokrát do dňa, aby sa vzduch v miestnostiach priebežne menil.

Ďalšie možnosti v boji s vlhkosťou

  • Používajte odsávač pár pri varení aj v kúpeľni, pokiaľ tam nemáte okno.
  • Nesušte bielizeň v byte. Ak nemáte balkón alebo záhradu, radšej si kúpte sušičku na bielizeň.
  • Obmedzte počet rastlín v príbytku. Aj tie sú príčinou zvýšenej vzdušnej vlhkosti.
  • V zime dostatočne vykurujte, aby sa teplota stien zvýšila a nekondenzovala sa na nich vlhkosť.
  • Kondenzáciu vo vnútri objektu zníži aj zateplenie stien.
  • Nestavajte nábytok až k stene, nechajte za ním medzeru na cirkuláciu vzduchu.
  • Zaobstarajte si pohlcovač vlhkosti, dajú sa bežne kúpiť v obchode.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, tipio.sk
Odporúčame