Vplyv pandémie na naše osobnosti: V tomto období sa zvýšil neuroticizmus, mladí dospelí sú zase menej extrovertní

depresívny muž u terapeuta

Koronavírus ovplyvnil aj osobnosti niektorých ľudí (Zdroj: Freepik/vgstockstudio)

Koronavírus veľa zmenil – ako sme sa stýkali, kam sme chodili a dokonca aj to, ako vyzerala práca. Nová štúdia ukazuje, že pandémia mohla zmeniť aj naše osobnosti.

Psychológovia už dlho verili, že vlastnosti človeka zostali takmer rovnaké, dokonca aj v dôsledku stresujúcich udalostí. Ale pri pohľade na predpandemickú úroveň neurotizmu, extroverzie, otvorenosti, ústretovosti a svedomitosti a porovnaním s údajmi zozbieranými v rokoch 2021 a 2022 zahraniční výskumníci podľa štúdie zistili výrazné zmeny osobnosti medzi populáciou Spojených štátov.

„Pandémia bola bezprecedentnou príležitosťou vidieť, ako môže kolektívna stresujúca udalosť ovplyvniť osobnosť,“ povedala vedúca autorka štúdie Angelina Sutinová, profesorka medicíny na Floridskej štátnej univerzite.

Ovplyvnení boli najmä mladí dospelí

Podľa štúdie zverejnenej v stredu v časopise PLOS One extroverzia, ústretovosť a svedomitosť klesli v populácii USA v rokoch po začiatku pandémie, najmä u mladých dospelých. Prečo boli viac ovplyvnení mladší dospelí? „Nemôžeme to vedieť s istotou,“ povedala Sutinová, „ale existujú isté teórie. U mladých dospelých je osobnosť menej stabilná,“ vysvetlila Sutinová. „V tom istom čase však pandémia narušila to, čo by mladí dospelí mali robiť. Mali by byť v škole alebo začať svoju kariéru alebo prechádzať do kariéry. Mali by chodiť von a nadväzovať vzťahy.“

Výsledky neplatili pre každého človeka – bol to pohľad na populačný trend, takže nie je prekvapením, ak rovnakú zmenu nevidíte u seba alebo u vašich najbližších, dodala Sutinová.

Ako výskum prebiehal

Výskumníci zhromaždili údaje od viac ako 7 000 ľudí vo veku od 18 do 109 rokov, ktorí sa zúčastnili online štúdie (Understanding America Study), a porovnávali, ako odpovedali na otázky pred februárom 2020 v porovnaní s neskoršími odpoveďami v tom istom roku, a potom znova v roku 2021 alebo 2022.

Údaje skúmali prostredníctvom päťfaktorového modelu, ktorý predpokladá, že rôzne osobnostné črty možno pripísať jednej z piatich preklenujúcich vlastností: neurotizmus, extroverzia, otvorenosť, ústretovosť a svedomitosť.

Pred a po pandémii

V celej populácii, ktorú skúmali, vedci v roku 2020 zistili klesajúci trend neurotizmu, ale zmeny boli podľa Sutinovej malé. Keď vedci vzali do úvahy údaje z rokov 2021 a 2022, zaznamenali výraznejší pokles extroverzie, otvorenosti, ústretovosti a svedomitosti. Podľa štúdie bola zmena dostatočne veľká na to, aby sa rovnala asi desaťročiu zmien. V tomto období sa zvýšil aj neuroticizmus.

„To je obzvlášť dôležité vzhľadom na to, aké dôležité sú tieto vlastnosti,“ povedala Sutinová. „Napríklad svedomitosť je dôležitá pre akademické a pracovné výsledky, ako aj vzťahové a fyzické zdravie,“ dodala.

Otázky zostávajú

Spoločnosť, ktorá je menej otvorená, príjemná a svedomitá, nemusí znieť sľubne, ale odborníci tvrdia, že je ešte potrebné urobiť viac, aby sme zistili, ako môžu tieto zistenia ovplyvniť budúcnosť.

„Hoci výskumníci zaznamenali zmeny, zatiaľ nemôžu povedať, ako dlho môže rozdiel v osobnosti trvať alebo či dôjde k návratu späť,“ uzavrela výskumníčka. Treba mať na pamäti, že osobnosť nie je nemenná, môže reagovať na zmeny v prostredí, a teda môže sa zmeniť do stavu, v akom bola pred pandémiou.

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame