Všetkého veľa škodí a šport nie je výnimkou: Nadmerné cvičenie unavuje náš mozog

Foto: GettyImages

Šport patrí k neoddeliteľnej súčasti mnohých z nás. Táto fyzická aktivita má však aj svoje negatívne pôsobenie na samotného človeka. Je jedno či chodíme behať, hrať tenis alebo futbal. Ak to vykonávame príliš často a veľa unavuje to nielen telo, ale aj mozog.

Vyčerpanie sa odrazí aj na psychike

Francúzska štúdia, ktorú koordinovala nemocnica Hôpital de la Salpêtrière spolu s parížskou Sorbonne, s pomocou funkčnej magnetickej rezonancie ukázala, ako v dôsledku veľmi intenzívnej a dlhodobej fyzickej námahy vykazuje mozog pokles aktivity niektorých neurónových okruhov. Konkrétne to znamená, že to pocítia mozgové spoje, mozog sa unaví a zníži sa kognitívne schopnosti.

Po výkone konáme impulzívnejšie

Vedci do svojej štúdie zahrnuli 37 profesionálnych športovcov v priemernom veku 35 rokov. Rozdelení boli na dve skupiny, z ktorých jedna zvyšovala svoj výkon o 40 percent po dobu troch týždňov. Športovci vypĺňali sériu testov týkajúcich sa správania, zatiaľ čo vedci hodnotili mieru ich fyzického a kognitívneho výkonu.

Čo sa ukázalo? Športovci, od ktorých sa vyžadovalo väčšie fyzické úsilie, vykazovali väčší známky únavy, a to ako fyzické, tak i kognitívne. Pri teste, ktorého cieľom bolo zhodnotiť, ako by sa správali v prípade dôležitých ekonomických rozhodnutí, sa ukázalo, že tí športovci, ktorí boli po vysokom výkone unavení, boli takisto impulzívnejší: dávali prednosť menšiemu, ale okamžitému ekonomickému zisku pred väčším, na ktorý by však museli trochu počkať.

Prejaví sa nespavosť aj slabé sústredenie

Táto impulzívnosť má svoje vysvetlenie. Pri funkčnej magnetickej rezonancii sa zistilo, že u športovcov, ktorí vyvíjali veľmi intenzívnu fyzickú aktivitu bez správneho odpočinku, sa menej aktivovala laterálna prefrontálna vrstva v oblasti mozgu ako u tých, ktorí vyvíjali menej fyzickej aktivity. A táto oblasť mozgu má kľúčovú úlohu v kontrole impulzov, myslenie a udržiavanie pozornosti. Je to kľúčová oblasť pokiaľ ide o dosiahnutie nejakého cieľa, či fyzického alebo mentálneho.

 „My, športoví lekári, sme vždy zaznamenávali, že u príliš športujúcich osôb klesá výkonnosť a prejavujú sa také psychické problémy, ako je nespavosť, nedostatok sústredenia, nepokoj a zmeny v chuti do jedla,“ hovorí docent Gianfranco Beltrami z Parmskej univerzity a viceprezident Talianskej federácie športových lekárov. „Vždy sme sa pýtali, ako súvisí nadmerná fyzická záťaž s mentálnou únavou. Tento výskum na to dáva odpoveď,“ dodáva.

Autori štúdie zdôrazňujú jeden aspekt, ktorý z výskumu vyplynul, a to, že naše priority sa môžu meniť podľa úrovne únavy mozgu. Keď robíme závažné rozhodnutia v ekonomike, práve, politike či zdravotníctvo, je dôležité kontrolovať úroveň únavy, pretože chybné rozhodnutia v týchto oblastiach môžu spôsobiť škodu nielen tomu, kto ich robí.

Zdroj: ČTK
Odporúčame