Zdravé sladidlo bez chémie a kalórií? Hravo si ho vypestujete doma!

Účinky tejto rastlinky sú známe už po stáročia od juhoafrických indiánov (Zdroj: Freepik/freepik)

Takmer každý, kto sa niekedy zaujímal o svoju váhu či zdravú stravu, sa stretol s pojmom stévia. Mnohých odrádza najmä jej vyššia cena v obchodných reťazcoch. Vedeli ste ale o tom, že si ju viete vypestovať v pohodlí domova, a to dokonca aj v paneláku?

Čo je stévia?

Stévia sladká (lat. Stevia rebaudiana), čiže stévia cukrová je prírodná náhrada klasického cukru. Je to tropická zelená rastlina, ktorá vám môže pripomínať mätu, no sladiť ňou môžete všetko – dezerty, ovsené kaše, ale aj kávu či čaj.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stevia Sugar (@sugar_stevia)

 

Ako ju pestovať?

Ak si pokladáte otázku, že kde vlastne stéviu pestovať, nemusíte si ďalej lámať hlavu. Najvhodnejšie miesto na pestovanie stévie doma je parapet, alebo miesto v kvetináči pri okne.

Aj napriek tomu, že je náročná na pestovanie, nepotrebujete skleník, ani slnečné miesto v záhradke. Ak máte k dispozícii vonkajšie priestory, pokojne ju majte počas leta vonku, no na zimu si ju zoberte dnu.

Semená treba zasiať už koncom februára či na začiatku marca buď teda do skleníka, alebo do nádobky na predpestovanie. Ideálne je, ak zvolíte nádobky s priehľadným viečkom. Nádobku vysteľte záhradníckym substrátom s vyšším obsahom humusu. Semená vložte na substrát zhruba 3 cm od seba, a nikdy ich nezasypávajte.  Zvlhčite a prekryte igelitovým vreckom, aby si stévia túto vlhkosť udržala.

Nádobku umiestnite na stanovište, kde teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia. Von môžete stéviu umiestniť ku koncu mája. Pravidelne hnojte biologickým hnojivom.

Zber úrody

Lístky sú to hlavné, kvôli čomu stéviu pestujeme. Môžete ich strihať či otrhávať kedykoľvek je potrebné. Avšak trikrát do roka by ste mali zbaviť lístkov stéviu celkovo, začne sa vám potom pekne rozvetvovať. Lístky môžete nechať lúhovať v čaji, bude potom krásne sladký.

Lístky ale tiež môžete nasušiť a rozdrviť na sladký prášok, ktorý môžete používať do akéhokoľvek jedla, ktoré chcete mať zdravo sladké.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Resh Gala | Organic Gardener (@reshgala)

<script> 

Účinky na zdravie

Účinky tejto rastlinky sú známe už po stáročia od juhoafrických indiánov. Tí ju začali nazývať sladkou bylinou, pretože je sladšia ako klasický cukor. Má nielen nulový obsah tuku, takže žiadnu kalorickú hodnotu!

Jej účinky sú skvelé pri liečbe obezity, rozširovaní ciev, zbavovania sa lupín, stimulácií srdca, zvyšovaní produkcie inzulínu, liečbe vysokého tlaku či mnohom ďalšom...

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame