Výskumníci objavili potenciál extraktu z týchto bylín: Môže spomaliť nástup demencie

Zmes bylín môže spomaliť nástup demencie (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Nedávny klinický výskum sa zameral na skúmanie vplyvu bylinného extraktu s názvom sailuotong na mierne kognitívne poruchy. Tento bylinný preparát obsahuje výťažky z všehoja ázijského, ginko biloby a krokusu siateho. Výsledkom bolo, že sa účastníkom zlepšila pamäť už za menej ako tri mesiace.

Pacientom sa taktiež zlepšil výkon v rôznych úlohách, napríklad, keď sa museli na niečo sústrediť napriek rušivým elementom a multitaskingu. Austrálsky tím vedcov verí, že by užívanie sailuotongu (SLT) mohlo zvrátiť nástup demencie, pretože mierne kognitívne poruchy bývajú jej predzvesťou. Zároveň dúfajú, že budú môcť vykonať dlhšie štúdie, ktoré to preukážu.

Vplyv na kognitívne poruchy

Bylinná zmes bola vytvorená v rámci dlhodobej spolupráce medzi výskumným inštitútom NICM vo Western Sydney University a nemocnicou Xiyuan spolu s China Academy of Medical Sciences v Pekingu. O SLT bolo už predtým známe, že má protizápalové, antioxidačné a ďalšie zdravotné účinky. Podľa vedcov už predošlé štúdie dokázali jeho bezpečnosť a potenciálne benefity pre kognitívne zdravie dospelých.

Až najnovší výskum, publikovaný v žurnále Alzheimer’s & Dementia, otestoval bylinnú zmes ako potenciálny liek na mierne kognitívne poruchy. Tie sú charakteristické poklesom kognitívnych funkcií vrátane zhoršenia pamäte a problémov pri rozmýšľaní. Často sú považované za predzvesť demencie a postihujú 17 % svetovej populácie staršej ako 60 rokov.

Výskumníci sledovali počas 12 týždňov skupinu 78 účastníkov, ktorí mali viac ako 60 rokov a predtým im bola diagnostikovaná mierna kognitívna porucha. Účastníci boli potom náhodne rozdelení, pričom jedni užívali každý deň 180 mg kapsule so SLT a druhí placebo.

Pozitívne výsledky majú potenciál

Výsledky následne preukázali značné zlepšenie logickej pamäte u tých, ktorí dostávali SLT. Okrem toho ľahšie vykonávali rôzne úlohy, ako napríklad plánovanie, trénovanie sebaovládania či dodržiavanie zložitejšieho návodu a to aj vtedy, ak boli prerušení. Zostávali sústredení napriek rozptýleniu a multitaskingu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte tráviace ťažkosti, bolesti hlavy alebo cítite únavu? Možno trpíte touto diagnózou

„Ľudia s miernymi kognitívnymi poruchami majú zvýšené riziko nástupu demencie, v niektorých prípadoch až päťnásobne. V súčasnosti nemáme žiadne schválené medikamenty na tieto poruchy, povedala vedúca autorka profesorka Genevieve Steiner-Lim zo zdravotného výskumného inštitútu NICM. „Naše zistenia sú veľmi sľubné, pretože preukázali, že aj po relatívne krátkej 12-týždňovej liečbe, dokáže SLT podporiť dôležité aspekty pamäte a myslenia u ľudí s miernymi kognitívnymi poruchami,“ dodala.

U účastníkov sa vyskytlo iba zopár prípadov slabších až stredne závažných vedľajších účinkov. Doktorka Steiner-Lim uznáva, že je potrebný aj ďalší výskum s väčším počtom účastníkov, ktorý by sa zameral na dlhodobé benefity a vplyv bylinného extraktu na každodenné fungovanie a kvalitu života. Ten by mohol určiť, či je zmes vhodná na liečbu miernych kognitívnych porúch. Napriek tomu zostáva profesorka optimistická a myslí si, že SLT má potenciál oddialiť nástup demencie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame