Potrpíte si na udržiavanú záhradu? Ako naložiť s pokosenou trávou v záhrade, ktorá sa považuje za odpad?

Správny záhradkár nájde veľa skvelých využití na to, ako trávu spracovať v prospech svojej záhrady (Zdroj: Freepik/freestockcenter)

Pravidelným kosením trávy si udržiavate záhradu v top stave počas veľkej časti roka. Mnohokrát je ale pokosená tráva považovaná za odpad, s ktorým neviete ako naložiť. Správny záhradkár nájde veľa skvelých využití na to, ako trávu spracovať v prospech svojej záhrady. Vďaka našim tipom už nebudete riešiť otázku likvidácie trávy!

Náhrada mulčovacej kôry

Odpad, ktorý vám zvýši po kosení, môžete využiť tam, kde by ste bežne nasypali mulčovaciu kôru. Vrstva trávy sa postará o to, aby zemina v záhone zostala vlhká a zároveň obmedzí rast buriny.

Používajte ale iba tenkú vrstvu, pretože veľké množstvo by vám mohlo splesnivieť. Benefitom tejto mulčovacej vrstvy je, že sa po nejakej dobe rozloží a poslúži aj ako prírodné hnojivo!

Tento spôsob mulčovania sa skvele hodí pod ovocné stromy a kríkové rastliny. Trávu však môžete využiť napríklad aj k viniču či paradajkám. Postará sa o to, aby rastlina dostala dostatok živín.

Zakladáme záhon

Pri zakladaní záhonu sa vám tiež hodí trochu pokosenej trávy. Stačí na budúci záhon rozložiť hojnú vrstvu trávy – získate prirodzenú obranu proti burine.

Po niekoľkých týždňoch potom len stačí trávu pohrabať a priestor pod ňou zrýľovať. Hravo sa tak zbavíte všetkých nežiaducich rastlín, ktoré by inak na záhone mohli robiť problém. Praktické je tiež menšie množstvo trávy zaryť rovno do záhona, poslúži ako skvelé hnojivo.

Kompostujte

Ak používate kompost, je jasné, že je to pre vás prvou voľbou na upratanie trávového odpadu. Dávajte si však pozor na to, aby ste pokosenú trávu skompostovali správne!

Ide hlavne o prekladanie vrstiev. Tráva by teda mala byť prekladaná hlinou, vetvičkami, suchým lístím či kuchynským odpadom. Pre správne kompostovanie je nevyhnutné udržovať správny pomer materiálov, tie rozdeľujeme na dusíkaté a uhlíkaté.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letné extrémy počasia ohrozujú trávnik: Viete, ako prispôsobiť starostlivosť, aby bol zelený a svieži?

Tráva patrí medzi dusíkaté, preto je potrebné k nej pridať ostatné materiály. Vrstva trávy by v komposte nemala byť vyššia ako desať centimetrov. Pri kompostovaní vytvára rozkladajúca sa tráva veľké množstvo tepla, vďaka čomu zahubia škodlivé patogény a škodcov.

Šup s ňou do bio odpadu!

V niektorých mestách nájdete kompostárne, ktoré spracovávajú bioodpad. Pokosenú trávu tak môžete odviesť na toto miesto. O niečo jednoduchším riešením je potom prenajať si zbernú nádobu na bioodpad k svojmu domu.

V období vegetácie totiž treba kosiť trávnik často a môže tak byť náročné zakaždým trávu odvážať na špeciálne miesto. Za malý poplatok bude odpadkový kôš pravidelne vyvážený a nemusíte sa tak o nič starať.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame