Z podnikavého dievčaťa dáma v strednom veku: Melanie Griffithová má 55 rokov

melanie griffith

sita

Americká herečka Melanie Griffithová oslávila svoje 55. narodeniny. Narodila sa 9. augusta 1957 v New Yorku. Vyrastala v prostredí, kde sa žilo filmovaním. Jej matka, bývalá modelka a herečka Tippi Hedrenová, stvárnila okrem menších postáv hlavné úlohy v dvoch psychothrilleroch Alfreda Hitchcocka. Melanie Griffithová študovala na vysokej škole v Hollywoode a odbornú hereckú prípravu absolvovala v New Yorku.

Kariéru začínala najprv ako modelka, od 70. rokov 20. storočia začala účinkovať v televízii a obsadzovali ju vo filmoch. Do diváckeho povedomia sa výraznejšie zapísala úlohou pornoherečky Holly Body v Hitchcockovom psychothrilleri Body Double (1984). Ľahkomyseľnú Audrey „Lulu“ Hankelovú stvárnila v milostnej komédii Niečo divoké (1986). Medzinárodnú popularitu, ocenenie Zlatý glóbus 1988 jej priniesla rola cieľavedomej a sympaticky ctižiadostivej Tess McGillovej, o ktorej ceste za povýšením zo sekretárky na vedúce miesto vo veľkej maklérskej firme rozpráva komédia Podnikavé dievča (1998). Hereckú vyzretosť potvrdila okrem iných aj svojím výkonom v úlohe tehotnej dievčiny Patty Palmerovej, ktorú spolu s jej milencom v thrilleri Psychopat zo San Francisca (1990) smrteľne ohrozuje sadistický nájomník.


Tiež by vás mohlo zaujať: Emília Vášáryová oslávila sedemdesiatku: A je stále vo forme!


Jej život sprevádzali viaceré pády spojené s užívaním omamných látok, následné odvykacie kúry, ako aj niekoľko manželstiev a rozvodov. Jej dvojnásobným manželom (1976-1977, 1989-1994) bol herec Don Johnson. Medzitým žila v manželstve (1982-1986) s hercom Stevenom Bauerom. Pri natáčaní romantickej komédie Jedna naviac (1995) sa zblížila so španielskym hercom Antoniom Banderasom, s ktorým žije v manželstve doteraz.

Obaja po svadbe pokračovali v budovaní svojich kariér. Okrem iných natočila televízny film RKO 281 (1999), v ktorom si zahrala herečku Marion Davies. Za film získala cenu Emmy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Marie Rottrová oslavuje: Sedemdesiate narodeniny aj koniec kariéry


S Banderasom vlastnia filmovú spoločnosť Greenmoon Productions a podporujú viacero dobročinných organizácií. Keď Banderas režíroval film Leto v Alabame, do hlavnej úlohy obsadil manželku. Z množstva filmov, v ktorých hrala, nie všetky verejnosť kladne prijala. Hrala vo filmoch Navždy spolu (1996), Lolita (1997) a Celebrity (1998). Vo filme Myšiak Stuart Little 2 len dabovala hlavnú postavu Margalo. V roku 2003 Melanie hrala v troch filmoch: so Sylvestrom Stallonom v kriminálnom thrilleri Hráči, ako Sarah v ľúbostnom trojuholníku z Paríža kombinovanom s thrillerom Tempo a ako Barbara Marx vo filme Noc, keď sme skoncovali. Potom si zahrala na Broadwayi v muzikáli Chicago. O dva roky neskôr očarila v televíznom seriáli Twins.

V ostatnom období ju diváci môžu vidieť v televíznych seriáloch a venuje sa aj dabingu.

Zdroj: sita, wikipedia.org, TASR
Odporúčame