Za všetkým hľadaj ženu: Táto dáma vymyslela umývačku riadu!

Umývačka riadu

sxc.hu

Domáce práce boli už aj v minulosti doménou žien. Starostlivosť o deti, varenie, upratovanie. Všetky tieto práce dostali postupom času označenie ako ženské práce. No aj ženy si chceli tieto činnosti uľahčiť. Umývanie riadov po mnohopočetných rodinách, či strach pri čistení vzácneho porcelánového servisu po predkoch, stáli za zrodením jednej z najväčších pomôcok v modernej kuchyni – umývačky riadu.

Strach o porcelán

Práve strach je tým, čomu môžeme vďačiť za tento užitočný kuchynský spotrebič. Josephine Cochranová. To je meno, ktoré stojí za jej zrodom. Išlo o bohatú Američanku zo štátu Illinois. Jej vysoké spoločenské postavenie vyžadovalo udržiavanie a utužovanie kontaktov s rovnako vplyvnými osobnosťami. Čo je pre takúto situáciu najideálnejšie? Samozrejme usporiadanie večierka, na ktorom sa podávala chutná večera. Po skončení večierka rovnako ako dnes, tak aj v minulosti ostávala hromada špinavého riadu. Pani Cochranová mala mnoho slúžok, preto s umývaním starosti mať nemusela. Trápilo ju však čosi iné. Krehký porcelán sa ľahko poškodil, alebo úplne rozbil. Drahé porcelánové súpravy boli v tej dobe pýchou každej rodiny, preto sa snažila prísť na spôsob, ako svoje súpravy dokonale očistiť a pritom nepoškodiť. ,,Keď nevymyslí umývačku riadu nikto iný, tak ja to urobím!“ zastrájala sa vraj.


Mohlo by vás zaujať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Technička v sukni

Josephine sa neštítila chlapskej roboty a s chuťou sa pustila do svojich prvých pokusov. Už jej otec bol stavebným inžinierom, starý otec bol dokonca vynálezcom parníka. Preto mala veľmi dobré predpoklady na úspech. Ako prvé si vytvorila držiaky z drôtu. V nich boli pevno uchytené hrnčeky a taniere. Tieto držiaky potom umiestnila na kruh, pod ktorým sa nachádzal motor. Všetko ukryla do medeného kotla, ktorý zabraňoval vode, aby sa mimo neho dostala von. Motor sa začal kruhom s držiakmi a riadom otáčať, pričom zo spodnej strany kotla do neho striekala voda so saponátom. Po tomto procese sa riad ostriekal ešte čistou vodou a mohol sa usušiť. Princíp bol teda rovnaký, ako pri dnešných moderných umývačkách riadu. Treba pripomenúť, že sa písal rok 1886. Aj pred rokom 1850 už boli zmienky o mechanickom umývaní riadu, vtedy však šlo ešte len o kotol vyrobený z dreva, navyše poháňaný ručne.

Pýcha každej domácnosti

Postupom času sa po patentovaní tohto vynálezu dostávala umývačka riadu do celého sveta. Josephine s ňou uspela na svetovej výstave v Chicagu v roku 1893. Jej spoločnosť na výrobu umývačiek je dnes súčasťou spoločnosti Whirlpool. Tento stroj začali najskôr používať veľké hotely, neskôr našli svoje uplatnenie aj v bežných domácnostiach. S umývačkou však neboli spokojné slúžky, tie sa báli, že jedného dňa ich stroje absolútne nahradia. Až v roku 1920 sa objavila prvá umývačka riadu v takmer rovnakej forme, ako ju poznáme dnes. Bola voľne stojaca a mala samostatný pevný prívod vody. V spomenutých domácnostiach dosiahli umývačky riadu najväčší rozmach až v päťdesiatych rokoch minulého storočia.


Mohlo by vás zaujať: Nová umývačka riadu: Toto všetko si treba všímať pri jej nákupe


Čo o nej vedieť

Mnoho ľudí na umývačky riadu dodnes hľadí s nedôverou. Ako príklad uvedieme susednú Českú republiku. V roku 1992 tu bolo len 0,2 % umývačiek riadu, o osem rokov neskôr toto číslo vzrástlo na 6 %. V súčasnosti pripadá na 100 domácností približne 27 umývačiek riadu. Z toho vyplýva, že naďalej 70-80 % všetkých domácností využíva na umývanie riadu klasický spôsob, ručné umývanie riadu pod tečúcou vodou v dreze.

Ušetrí množstvo vody a 28 dní života

Súčasný trend ale počíta aj s umývačkami. Až okolo 90 % nových kuchýň má zabudovanú, alebo má aspoň predprípravu na umývačku riadu. Zatiaľ však drvivá väčšina ostáva pri klasike s tečúcou vodou. Pritom takéto umývanie je častokrát menej výhodné. Tu však platí pravidlo, že najúspornejšia umývačka je aj tou najdrahšou. Tým najúspornejším stačí na jeden umývací cyklus len okolo 7 litrov vody, pri ručnom umytí rovnakého množstva riadu by bolo potrebných takmer 90 litrov. Spotreba tých najúspornejších je len okolo 1 kWh. Zaujímavosťou je aj fakt, že umývanie riadu v umývačke vám ušetrí za celý život približne 28 dní, ktoré môžete stráviť rozhodne príjemnejším spôsobom!


Aký názor na umývačku riadu máte vy? Máte ju doma? Prezraďte svoj názor ostatným čitateľom v diskusii vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame