Zabudnite na čipsy a zákusky: Dajte si tieto zdravé pochúťky a schudnite!

Baby karotka

thinkstockphotos.com

Základom a súčasťou správnej životosprávy je schopnosť vyhnúť sa potravinám s vysokým obsahom kalórií. Mnoho ľudí si ich však najmä pri návštevách či dobrom filme jednoducho nedokáže odpustiť. Väčšina pochutín ako čipsy, pukance či zákusky obsahuje veľké množstvo kalórií, no existujú aj ich zdravšie verzie, ktoré vám pomôžu hmotnosť udržať, či dokonca znížiť.

Pečené kelové lupienky

Zabudnite na vyprážané a extrémne presolené zemiakové lupienky. Zdravšou a o čosi chutnejšou verziou sú pečené kelové lupienky, ktorých jedna šálka obsahuje len 50 kalórií. V porovnaní so zemiakovou verziou neobsahujú v podstate žiadny cholesterol alebo cukor a majú veľmi nízky obsah sodíka. Kel je navyše bohatý na vitamíny A, C a B6, ako aj vlákninu a minerály ako mangán, meď, vápnika a draslík. Kel pomáha znižovať hladinu cholesterolu, je vhodný pre diabetikov a navyše má protirakovinové účinky. Prospieva tiež mozogu, imunitnému systéme a kostiam. Príprava kelových lupienkov je jednoduchá. Zelené listy odstráňte od hlúbika, umyte ich a nakrájate na menšie kúsky. Potom ich premiešajte v malom množstve olivového oleja a pečte na papierom vystlanom plechu, kým nie sú chrumkavé.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa posledných kíl navyše: Vylúčte z jedálnička tieto 4 potraviny


Baby karotka s jogurtovým dipom

Surová baby karotkou je skutočne skvelým nízkokalorickým občerstvením. Takáto mrkva je navyše sladšia a šťavnatejšia než klasická, preto sa dá jesť i v sladkej verzií. Jedna baby karotka obsahuje len 4 kalórie, takže si pokojne môžete dopriať i viac kúskov. S nízkym obsahom kalórií do tela dostanete aj vysoký obsah živín ako sú vitamíny A, B6 a C, vlákninu, kyselinu listovú, vápnik, železo, horčík a fosfor. Jej konzumáciou pomáhate udržať oči zdravé, zabránite infekciám horných dýchacích ciest, podporíte trávenie, posilníte imunitu, znížite hladinu cholesterolu aj riziko vzniku cukrovky a chránite sa proti rakovine hrubého čreva. Biely jogurt zmiešajte s cesnakom, soľou, cukrom a korením podľa chuti. Umytú karotku namáčajte v omáčke. Ak nemáte po ruke baby karotku, očistite si klasickú mrkvu a pokrájajte ju na hranolčeky – poslúži vám rovnako.

Grécky jogurt s bobuľovitým ovocím

Nízkotučný grécky jogurt predstavuje najzdravšiu verziu pochúťok, ktoré si môžete dovoliť jesť každý deň. 170 gramov nízkotučného gréckeho jogurtu obsahuje 100 kalórií. Neochutený môžete kombinovať s rôznym menším ovocím ako sú jahody, černice, čučoriedky a pridať môžete i trochu medu alebo javorového sirupu. Táto sladká pochúťka obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktoré podporujú trávenie úpravou prirodzenej rovnováhy v črevách. Okrem toho že je bohatým zdrojom vápnika a obsahuje ďalšie živiny ako sú napríklad vitamín B, kyselina listová, draslík, fosfor a zinok. Pravidelná konzumácia gréckeho jogurtu prospieva vašej imunite, krvnému tlaku a zároveň znižuje riziko osteoporózy. Nemusíte sa ho vstríhať ani pri chudnutí, samozrejme, všetko s mierou – najmä keď ho kombinujete s medom.  


Mohlo by vás zaujať: Diéta, ktorá zaberie: Stavte na tieto potraviny – zasýtia vás na dlhší čas


Pražené mandle

12 až 14 kúskov chutným mandlí sú nielen chutným, ale i zdravým občerstvením, keďže obsahujú približne 90 až 98 kalórií. Mandle sú bohatým zdrojom bielkovín a vlákniny, dvoch živín, ktoré pomáhajú dodať pocit sýtosti na dlhšiu dobu. Obsahujú taktiež biotín, vitamín skupiny B, ktorý obnovuje poškodené a vypadávajúce vlasy, zdravé tuky, vitamíny E a B2, mangán, meď, fosfor a horčík. Konzumáciou mandlí udržuje vaše srdce zdravé, zlepšujete aktivitu mozgu, predchádzate zápche, udržuje kosti silné a podporujete vzhľad pokožky. Mandle si môžete dopriať akokoľvek, no pred prehltnutím ich žujte v ústach dlhšie, tak docielite najväčší účinok spomínaných živín.

Tvaroh s ovocím

Tvaroh je proteín, ktorý vaše telo trávi pomaly, čím vám pomôže zostať sýty na dlhšiu dobu. Približne 115 gramov nízkotučného tvarohu obsahuje 82 kalórií. Kombináciou tvarohu a ovocia s vysokým obsahom vody udržíte telo hydratované a zároveň obohatíte organizmus o vápnik, vitamín A, železo, horčík, fosfor, draslík, selén a zinok. Tvaroh pomáha posilňovať kosti, udržuje srdce zdravé, znižuje hladinu cukru v krvi, reguluje pocit úzkosti a zlepšuje trávenie.


Ako často si doprajete spomínané potraviny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame