Záhrada v máji: Prinášame prehľad dôležitých dátumov aj úkonov, ktoré si určite zapíšte do kalendára!

Záhrada v máji

Máj je pre záhradkárov dôležitým mesiacom (Zdroj: GettyImages)

Máj patrí k najkrajším mesiacom v roku. Nielen pre obyčajného pozorovateľa prírody, ale aj pre záhradkára. Všetko pučí, kvitne, vonia a hýri farbami, čo viac si želať? Pozor však, máj predstavuje aj množstvo práce v záhrade a na niektoré veci naozaj neradno zabudnúť.

Práve v máji majú záhradkári práce najviac. Odmena sa však dostaví, stačí len nič nezanedbať. Vyhrňte si preto rukávy a pustite sa do pletia, zalievania a siatia. A dajte si pozor aj na škodcov a choroby.

Ovocná záhradka na jar

Ak v záhrade pestujete jahody, mali by ste ich zbaviť buriny, zem dobre pokopať, zaliať a pohnojiť. Len čo rastliny začnú kvitnúť, okopávame iba minimálne. Zbytočné hýbanie rastlinami by totiž mohlo spôsobiť, že plody budú nekvalitné. Po okopaní trsy jahôd podložte slamou, netkanou textíliou, fóliou či plastovou podložkou. Zamedzí to rastu buriny, ochráni plody pred chorobami a udrží v zemi vlahu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa OD SUSEDA (@odsuseda)

Hubovým chorobám sa v máji naozaj darí, je preto najvyšší čas na postrek. Jahody ošetrite proti plesni šedej a pozornosť venujte aj ríbezliam a egrešu. Ak chcete mať pekný stromčekový tvar týchto rastlín, pustite sa do vrúbľovania, na ktoré je ideálny čas od konca apríla do konca mája. Broskyne v južných častiach Slovenska už zrejme odkvitli, preto môžete skrátiť letorasty a ponechať im len dva až tri pupene.

Zeleninová záhradka v máji

Začiatok mája je skvelý čas na sadenie zeleniny. Do vonkajších záhonov môžete dať rajčiny, papriky, dyne, patizóny, uhorky, cukety, baklažány aj melóny. Predpestované sadenice majú rady slnečné stanovisko. Do zeme ich treba dávať dostatočne hlboko, aby dobre zakorenili. Na začiatku im poskytnite oporu, ku ktorej ich neskôr priviažete.

Mimoriadne dôležitá je pravidelná zálievka, aby sadenice neuschli. Pozor, vodu nelejte na listy, ale rovno ku koreňom, inak hrozí rozvoj hubových ochorení. Po troch zmrznutých mužoch (v polovici mája) môžete vysádzať aj chúlostivé bylinky, hlavne majoránku a bazalku. Záhony v tomto období vo veľkom zahlcuje burina. Nepomôže nič iné, než chopiť sa motyky a pustiť sa do boja. V máji zároveň môžete zbierať prvé zeleninu, najmä hlávkový šalát, špenát, kaleráb a reďkovky.


Mohlo by vás zaujať: Veľký záhradkársky kalendár: Toto sú najdôležitejšie termíny dozrievania úrody, poriadne si ich zapíšte


Okrasná záhrada a práce v nej

V máji prichádza čas ma výsadbu väčšiny letničiek. Tie najchúlostivejšie dávajte do zeme až po 15. máji, v teplejších oblastiach môžete začať už začiatkom mesiaca. Po troch ľadových mužoch môžete sadiť aj niektoré veľmi chúlostivé cibuľoviny a hľuznaté rastliny, napríklad dosny, jiřiny, begónie či sperkélie.

Na terasy, balkóny a do záhrad vráťte exotické rastliny pestované v nádobách. Pozor, nikdy ich neumiestňujte na priame slnko okamžite, musia si zvykať postupne. Po niekoľkých dňoch ich z polotieňa premiestnite na konečné stanovisko, prípadne ich z kvetináča zapustite priamo do záhonov. Nezabudnite na bohatú zálievku a hnojenie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa veveruša (@vevericagarden)

Prihnojovanie a zalievanie platí pre všetky rastliny. Mnohé kríky v tomto období už začínajú pomaly odkvitať, najmä v druhej polovici mája. Ak kvetenstvo hneď po odkvete neodstránite, dreviny sa vysilia. Najmä pri orgovánoch pozor na starostlivé odstrihávanie tvoriacich sa semenníkov. Rododendronom zabezpečte po suchej jari dostatočnú vlahu. Aj tu po odkvete ihneď vylámte tvoriace sa semenníky. Vašu pozornosť si zaslúžia aj živé ploty, ktoré strihaním vytvarujte do požadovaného tvaru.

Trávnik a časté kosenie v máji

V máji rastie trávnik najbujnejšie. V zemi býva dostatok vlahy, svoje robí aj jarné hnojenie a prítomnosť rastového hormónu v listoch a stonkách. Pozor, trávnik nesmie prerásť, preto nezostáva iné, len ho kosiť, kosiť a kosiť. Okrem kvalitného hnojiva sa teda nezaobídete bez dobrej kosačky. Koste vždy, keď výška porastu presiahne tretinu požadovanej výšky, teda spravidla raz týždenne, prípadne aj častejšie.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame