7 doplnkov výživy, ktoré musíte mať vo svojej domácej lekárničke: Na ktoré ste zabudli?

Doplňte si svoju lekárničku (Zdroj: GettyImages)

Vďaka svojmu výraznému označeniu a farbe ju rozpoznáme na prvý pohľad – reč je o lekárničke. Malý box či taštička najčastejšie obsahuje to najdôležitejšie pre rýchle ošetrenie rán. Každý je samozrejme najradšej, ak ju nemusí použiť. Ak však nastane náhla zdravotná komplikácia alebo sa stane úraz, zachraňuje to najcennejšie – zdravie.

Do turistickej lekárničky si neváhame zbaliť  najmä pomôcky na ošetrenie rán a úrazov, obsah autolekárničky je daný zákonom. Cestovná, ktorá putuje sa nami po výletoch a na prázdniny, obsahuje pravdepodobne najmä lieky na tíšenie bolesti, riešenie problémov s trávením či respiračných ochorení. Ak sme doma, predpokladáme, že všetko potrebné je poruke. Je to naozaj tak? Ako je na tom vaša domáca lekárnička?

Základné doplnky výživy sú veľkým pomocníkom na väčšinu bežných zdravotných ťažkostí

Okrem liekov, ktoré dlhodobo užívame na predpis, liekov na najčastejšie bežné ochorenia a ťažkosti (proti bolesti a horúčke, na pohybový aparát, na ošetrenie rán a dezinfekciu alebo proti zápalom) by mala domáca lekárnička obsahovať ešte čosi naviac. Doplnky výživy. Spoliehať sa na ich nákup v lekárni až vtedy, keď nás už zastihnú zdravotné ťažkosti, sa nemusí vyplatiť. Prečo je dôležité, aby sme niektoré doplnky výživy mali stabilne doma a ako nám vedia pomôcť? Vytipovali sme 7 must have doplnkov výživy, ktoré by mala obsahovať každá domáca lekárnička. Doplnky, ktoré jednoducho musíte mať!

Probiotiká

Probiotiká sú prospešné živé mikroorganizmy, ktoré osídľujú mikroflóru tenkého a hrubého čreva. Ich priamym pôsobením v týchto orgánoch na jednej strane pomáhajú zbaviť sa patogénnych (zdraviu škodlivých) mikroorganizmov, napr. kvasiniek, na druhej strane podporujú zdravie čriev a tým prispievajú k slizničnej imunite. Slizničná imunita tvorí približne 80 % celkovej imunity.

V domácej lekárničke je preto vhodné mať určitý druh probiotík. Okrem spomínanej imunity môžu byť probiotiká pomocníkom s rýchlym účinkom najmä pri hnačke, ale aj zápche, tráviacich ťažkostiach rôzneho druhu a pri užívaní antibiotík.

K najznámejším a najrozšírenejším probiotikám patria baktérie mliečneho kvasenia – laktobacily a bifidobaktérie.

V lekárňach a niektorých obchodoch s doplnkami výživy nájdeme veľký výber rôznych a širokospektrálnych probiotík. Často obsahujú veľa baktérii jedného druhu, alebo je v ich zložení niekoľko najbežnejších bakteriálnych druhov. Výrobcovia sa začali postupne zaujímať aj o pôsobenie konkrétnych črevných baktérií na vybrané typy ochorení, napr. na kandidózy a mykózy, zápalové ochorenia tráviaceho traktu, ekzémy a podobne,  a zloženie svojich výrobkov prispôsobili potrebám špecificky oslabeného organizmu. Najvyššiu úroveň prispôsobenia predstavujú personalizované probiotiká.

Omega 3

Pojmom omega-3 mastné kyseliny sa označujú špecifické druhy mastných kyselín (teda zdravých tukov), ktoré patria medzi esenciálne. Náš organizmus si ich nevie prirodzene vyrobiť, preto ich musí prijímať zvonku.

Medzi omega-3 mastné kyseliny patria hlavne kyselina alfa linolénová (ALA), kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dokozahexaénová (DHA). Prirodzene sa vyskytujú napríklad v rybách,  olejoch a semenách. V každom druhu potraviny či suroviny sa pritom nachádza v prevažnej miere iný typ omega-3 mastnej kyseliny.

Sú to viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny s preukázateľnými účinkami na zdravie mozgu a na zápaly – majú protizápalový účinok. V tomto smere môže byť zvlášť účinná kyselina eikozapanteónová (EPA), avšak spolu s kyselinou dokozahexaonovou (DHA) tvoria „tandem“, pôsobia synergicky, najmä pre podporu štruktúr  mozgu.

Aby tieto látky splnili svoj účel a na organizmus pôsobili pozitívne, denne by sme ich mali prijať v pomerne vysokom množstve – cca 250 mg. Túto potrebu je ťažšie pokryť z potravinových zdrojov, preto je vhodné mať kvalitné omega 3 mastné kyseliny v domácej lekárničke.


Mohlo by vás zaujať: Výživové doplnky vám môžu pomôcť: Ale nie sú náhradou za lieky


Enzýmy

Tráviace ťažkosti patria podľa štatistických údajov k najčastejším zdravotným problémom na Slovensku vôbec.

Samozrejme, ako prioritu treba vnímať dôležitosť stravy a zdravej životosprávy. Avšak pri potrebe podporiť trávenie, hlavne po ťažšie stráviteľnom jedle, je vhodné mať poruke tráviace enzýmy.

Podľa typu tráviacich ťažkostí môžeme tráviace enzýmy rozdeliť do 3 hlavných skupín:

– proteázy –  podporujú trávenie bielkovín,

– amylázy – podporujú trávenie sacharidov,

– lipázy – podporujú trávenie tukov.

Pre tieto skupiny enzýmov sú k dispozícii výživové doplnky, ktoré združujú vyššie spomínané druhy tráviacich enzýmov v jednej tabletke. Je vhodné, ak tvoria súčasť našej domácej lekárničky. Ani pri bežnej diétnej chybe nás potom už nemusí prekvapiť neutíchajúci pocit ťažoby.

Osobitnú kapitolu tvorí enzým laktáza,  ktorý je potrebný pre štiepenie mliečneho cukru – laktózy. Laktóza sa vyskytuje v mlieku a v mliečnych výrobkoch.

Pri nedostatku alebo úplnej absencii laktázy v tele vznika laktózová intolerancia s pomerne nepríjemnými prejavmi – nafukovanie, kŕče v brušnej oblasti, zvýšená plynatosť, vzniká celkový tráviaci diskomfort. To je dôsledok toho, že mliečny cukor sa trávi až v hrubom čreve kvasením.

Výskyt laktózovej intolerancie stúpa smerom k vyššiemu veku, nad 50 rokov sa na Slovensku vyskytuje približne u 15-17% populácie. Enzým laktáza by preto nemal chýbať v domácej lekárničke starších ľudí v seniorskom veku.

Horčík

Horčík (magnézium) je esenciálny minerál, ktorý sa nachádza v každom type bunky organizmu. Naše telo si ho nedokáže vyrobiť samo, preto sme závislí na jeho prísune z potravy.

Horčík je minerálna látka s viacerými pozitívnymi účinkami pre ľudský organizmus – prispieva k zníženiu únavy a vyčerpanosti, podporuje správne fungovanie nervového systému a svalov, pomáha udržať zdravé kosti. Nedostatok horčíka vedie napríklad k nespavosti, svalovým kŕčom či  únave. Preto je naozaj dôležitou súčasťou našej domácej lekárničky a vieme po ňom siahnuť v období vysokého svalového či psychického napätia.

Vitamín D

Vitamín D má pre nás viacero významov, z nich dva najdôležitejšie sú – podpora imunity a vstrebávania vápnika.

Vitamín D sa prirodzene v ľudskom tele tvorí v podkožnej vrstve tuku. Pri jeho vzniku sa priamo zúčastňuje cholesterol za účasti slnečného žiarenia. Z toho dôvodu sa vitamínu D niekedy hovorí aj „slnečný vitamín“.

Okrem toho sa vyskytuje v živočíšnych potravinách a rybách. Z neaktívnej formy vitamínu D3 (cholekalciferol), sa z neho v tele vytvorí aktívna forma – kalcitriol.

Práve vo forme vitamínu D3 je súčasťou bežne dostupných výživových doplnkov.
Význam vitamínu D stúpa najmä v poslednom období koronakrízy, kedy sa do určitej miery výskumami zistil jeho vplyv na prevenciu aj liečbu ochorenia Covid-19.

Vitamín D sa stáva súčasťou tzv. protokolov aj pri liečbe niektorých ďalších typov ochorení. V takýchto prípadoch sú presne stanovené odporúčané denné dávky v závislosti od typu ochorenia a veku pacienta. Výhodou jeho okamžitej disponibility je, že ak ho máme v domácej lekárničke, vieme hneď v začiatku spomaliť ochorenia a pozitívne ovplyvniť jeho ďalší priebeh.

Multivitamíny

Patria k výživovým doplnkom, ktoré môžu byť nápomocné pri rekonvalescencii, pri zvýšenej fyzickej a psychickej záťaži.

Majú široký vplyv na náš organizmus – napr. podporujú imunitu, prispievajú k správnemu tráveniu, zúčastňujú sa správnej funkcie nervového systému a pomáhajú pri vstrebávaní živín z potravy.
Vitamíny sa rozdeľujú na dve veľké skupiny – vitamíny rozpustné v tukoch ( vit. A, D, E, K) a rozpustné vo vode (vitamín C, vitamíny skupiny B, kyselina listová).
Dnes sú dispozícii multivitamíny od mnohých výrobcov. Pri ich nákupe si treba dať pozor, aby neobsahovali zbytočne veľa vitamínov v množstve presahujúcom stovky percent doporučených denných dávok, čo predstavuje pre organizmus zvýšenú záťaž pri ich odbúravaní.

Multiminerály

Multiminerály obsahujú stopové prvky a minerály nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, ako aj jeho ochranu pred prípadným poškodením. Pokrývajú základné požiadavky na živiny nevyhnutné pre organizmus. V prípade intenzívnej fyzickej záťaže aj zvýšené požiadavky, s ktorými  sa stretávajú hlavne športovci. Multiminerály zakúpite v rôznych formách – od klasických tabletiek, cez šumivé tablety rozpustné vo vode až po žuvacie tabletky na cmúľanie.

Môžu slúžiť na doplnenie minerálov a posilnenie imunity po chorobe, úrazoch, alebo ako ich prevencia. Sú vhodným doplnkom pri jednotvárnej a nevyváženej strave.  Nemali by ju však dlhodobo nahrádzať. Najväčším rizikom je pri voľnopredajných multimineráloch je ich kombinácia v jednej tablete. Sú známe niektoré nevhodné kombinácie minerálov, ktorých účinok sa pri súčasnom podaní znižuje, alebo naopak nežiaduco násobí. Je preto vhodné sa pred ich nákupom poradiť a zistiť možné vzájomné interakcie nielen s ostatnými liekmi a doplnkami výživy, ale napríklad aj potravinami.

Toto je 7 základných doplnkov výživy domácej lekárničky pre vaše zdravie a vitalitu. Z uvedeného radu doplnkov majú najväčší pozitívny vplyv na mikrobióm človeka probiotiká. Vzhľadom na nepriaznivý vplyv teploty, dokonca aj izbovej, je vhodné probiotiká a výživové doplnky s obsahom tukov (napríklad omega 3) skladovať doma chladničke.

Ak sú nároky organizmu v konkrétnom období vyššie (napríklad počas tehotenstva, ochorenia alebo u športovcov či manažérov), je vhodné obrátiť sa na odborníka. Zvlášť opatrný je potrebné byť pri niektorých mineráloch a vitamínoch, ktorých dávkovanie by mal sledovať lekár. Lekári a odborníci v oblasti výživy dokážu poradiť aj pri špecifických požiadavkách. Individuálny prístup k pacientovi sa postupne stáva kľúčom k dlhodobému riešeniu prípadných ťažkostí.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Symptomedica
Odporúčame