Malé čierne mušky v kvetoch: Zbavte sa nežiadúcich smútiviek rýchlo a efektívne!

Dospelí jedinci smutiviek sú neškodní, avšak kladú vajíčka do zeminy, ktoré neskôr zožierajú koreňový systém rastliny (Zdroj: Freepik/freepik)

Malé dotieravé mušky, ktoré sú prezývané smútivky alebo smutnice, dokážu narobiť izbovým rastlinám obrovskú šarapatu. My vám poradíme, ako s nimi zatočiť skôr, než si stihnú pochutnať na vašich obľúbených rastlinách.

Čo sú smutnice?

Bežný škodca izbových rastlín. Vyhľadávajú miesta kde je vlhko. K vám domov sa dostanú v zakúpenej zemine, najčastejšie vo výsevnej alebo si ich prinesiete s novou izbovou kvetinou. Malé čierne mušky s priehľadnými krídlami si mnohí ľudia pletú s octomilkami, ktoré sa vyskytujú na ovocí či v blízkosti sladkých štiav. 

Dospelí jedinci smutiviek sú neškodní, avšak kladú vajíčka do zeminy, ktoré neskôr zožierajú koreňový systém rastliny. Výsledkom je neprospievanie či dokonca uhynutie rastlín. Tým spôsobia chradnutie a žltnutie kvetov, čo signalizuje nedostatok vlahy. Na to však larvy čakajú, pretože vo vlhku sa ich vývoj urýchli, čím vzniká väčšie množstvo mušiek.

(Zdroj: Freepik/ViniSouza128)

Ako sa ich účinne zbaviť?

  • Neprelievať a vetrať
  • Dajte rastlinu do karantény
  • Pripravte pascu na smutnice – dospelé smutnice likvidujte žltými polepovými doštičkami. Mušky láka žiarivá farba a na dosku sa prilepia. 
  • Zamedzte muškám prístup
  • Postrek na smútnice
  • Presaďte rastlinu do nového substrátu

Pripravte si postrek

Mnoho pestovateľov sa chemickým cestám zbavovania sa škodcov vyhýba. Rozhodnutie teda necháme na vás, ale rozhodne chémia je veľmi účinnou a rýchlou alternatívou na to, ako zatočiť so smutivkami. V tomto prípade však nejde ani až tak o postrek ako taký, než o hnojivo.

Vhodným prípravkom je napríklad špeciálna zmes, ktorú zakúpite pod názvom „hnojivo proti smutniciam v izbových kvetoch“. Obsahuje aromatické látky, ktoré škodcu raz dva vyhubia. Stačí raz týždenne po dobu 4 týždňov naliať prípravok priamo do kvetináča. Neskôr ho stačí použiť raz za 14 dní ako prevencia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V lete treba byť pri príprave a skladovaní potravín opatrný: Viete, ktoré zásady dodržiavať?

Ak ste ale zástancami bio prípravkov alebo ak pestujete bylinky, potom radšej voľte možnosť hubenia lariev smútiviek parazitickými hlístami rodu Steinernema feltiae.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Dezinfikujte pôdu

Mechanická dezinfekcia zeminy je metódou našich babičiek. Princípom je preparenie zeminy, teda jej zvýšenie teploty, čo vedie k  likvidácii smutníc a ich lariev. Môžete využiť až 3 možnosti, ako sa zbaviť smútnic babskými radami. 

Klasická rúra – substrát navrstvite na starý plech a pečte cca 45 minút na 100 stupňoch Celzia. Nevýhodou je zápach, ktorý pri dezinfekcií vzniká.

Mikrovlnka – dezinfekcia je pomerne rýchlejšia, no naraz vydezinfikujete menšie množstvo pôdy. Dôležité je, aby ste odstránili všetky čiastočky z pôdy (kúsky kovu by mohli spôsobiť šarapatu).

Vodou navlhčenú zeminu nasypte do plastovej nádoby určenej do mikrovlnnej rúry alebo do mikroténového vrecka. Ten čiastočne zabráni zápachu, ktorému sa ale stopercentne predísť nedá. Vrecko by malo byť dostatočne veľké, naplnené zeminou maximálne do 1/3, aby sa mala kde hromadiť para. POZOR! Vrecko iba jemne uzavrite gumičkou, nikdy nie úplne nepriedušne. Mikrovlnku zapnite na maximálny výkon na 15 minút. 

Tlakový alebo parný hrniec – na dno hrnca dajte asi 10 cm vody, vložte naparovacie sito, ktoré vysteľte jemnou textíliou, na ktorú nasypete substrát.

Po dosiahnutí bodu varu, varte ešte hodinu. Pokiaľ zeminu necháte v hrnci do druhého dňa a celý proces zopakujeme, budete mať 100% istotu, že ste sa zbavili všetkých nežiaducich škodcov.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame