Neželaná návšteva na záhrade: Zatočte s krtincami navždy!

Pokiaľ nemáte trpezlivosť a chuť manuálne zahrabávať krtince, môžete skúsiť iný spôsob. (Zdroj: Freepik/maisheva_natalya)

Krtince na záhrade sú nočnou morou každého záhradkára. Úhľadný trávnik či pekne upravené záhony sú fuč behom jednej noci. Krtkovia dokážu záhradu zmeniť na jedno rozkopané stavenisko. Ak vás títo neželaní hostia trápia, nezúfajte! Na boj proti krtkom existuje niekoľko účinných spôsobov.

Babské rady

Existujú aj proti krtkom. Tí tu boli odjakživa, a strpčovali životy už našim predkom. Hoci krtko nie je záhradný škodca, pri hľadaní svojej potravy spôsobuje nemalé škody.

Naši predkovia využívali mnohé spôsoby ako ich poraziť. Do otvorov krtincov ľudia dávali rôzne zapáchajúce veci – napríklad strúčiky cesnaku či cesnakovú šťavu. Ak si však nechcete zamoriť záhradu cesnakovým zápachom, skúste handry namočené v benzíne.

Krtkovia nemajú radi ani ľudský a zvierací pach. Skúste do krtincov napchať chumáče psích chlpov alebo klbká ľudských vlasov.

Uloviť, či nie?

Možno vám niekto poradil, aby ste krtka ulovili. Áno, toto skutočne niekedy pomáha. Využiť môžete vlastné ruky alebo investovať do špeciálnej pasce. Pozor ale na to, že krt spozná svoje územie aj z veľkej diaľky, preto je potrebné ho odniesť niekam naozaj ďaleko.

Prevencia proti krtkom?

Pokiaľ nemáte trpezlivosť a chuť manuálne zahrabávať krtince, môžete skúsiť iný spôsob. Môžete siahnuť po starých metódach s vytápaním krtincov vodou, či zaobstarať si mačku, ktorá odvedie prácu za vás.

Ak chcete krtkov poraziť úplne a efektívne, odporúčame zvoliť „protikrtkovú technológiu“. Zakúpte si odpudzovač krtkov, a máte po probléme. Respektíve, váš problém ani nevznikne.

Komerčné odpudzovače

Na trhu nájdete dva základné typy, pričom oba fungujú na rovnakom princípe. Môžete si zvoliť alternatívu na batérie alebo na solárny pohon. Potom ich už len umiestnite do svojej záhrady, kde môžu byť celoročne (neprekáža im ani vlhkosť, ani zima).

Odpudzovače fungujú na princípe vysielania zvukov a vibrácií do okolia, ktoré sú pre krtkov veľmi nepríjemné. Nemusíte mať obavy, tieto vlny nie sú škodlivé ani pre človeka, ani pre domáce zvieratá.

 

Bojujete s neželanými návštevníkmi aj na vašej záhrade?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame