Práve teraz je správny čas na zber týchto bylín, ich účinky oceníte počas celého roka

Samozrejmosťou je zber čistých a zdravých byliniek, ideálne v suchom počasí, kedy nemusíte bojovať s dažďom alebo rosou (Zdroj: Freepik/EyeEm)

Teplé jarné počasie priam láka na výlet do prírody. Pokiaľ ste jej milovníkom, iste využívate aj jej dary, ktoré nám poskytuje. Práve teraz sa začína obdobie, ktoré je najvhodnejšie na zber niektorých liečivých bylín, ktoré vo svojej prírodnej lekárničke určite oceníte. Viete, ktoré to sú?

Základné pravidlo

Aj keď sa cítite ako odborník na bylinky, buďte na pozore. Niektoré rastlinky sa dajú ľahko zameniť, pričom zber „napodobeniny“ môže so sebou priniesť fatálne následky. Ďalšou vecou, ktorá stojí za zmienku je určite obdobie, kedy bylinky zbierate – niektoré druhy majú v konkrétny čas najvyššiu silu účinných látok. Zvyčajne je to okolo doby kvitnutia (práve na jar) a doby zretia plodov (na jeseň).

Samozrejmosťou je zber čistých a zdravých byliniek, ideálne v suchom počasí, kedy nemusíte bojovať s dažďom alebo rosou. Vlhké prostredie by mohlo váš úlovok znehodnotiť, napríklad plesňou. Taktiež sa vyhnite miestam, ktoré sú chemicky hnojené alebo pri frekventovaných lesných cestičkách.

Nazbierate si niektorú z nasledujúcich byliniek aj vy?

Pomocníčka (nielen) na detoxikáciu 

Lístočky žihľavy dvojdomej (lat. Urtica dioica) sú bylinkou, ktorú ľudstvo zbiera a využíva už od nepamäti. Určite by ste jej zber nemali premeškať ani vy. Jej listy sú bohatým zdrojom chlorofylu, železa, magnézia či skupiny vitamínov.

Využitie tejto bylinky je v prírodnej medicíne naozaj širokospektrálne – používa sa na detoxikáciu tela, odvodnenia organizmu, reume a dne, ale taktiež aj pri chorobách pečene, žlčníka, či čistení krvi. Okrem toho má blahodarné účinky na upokojenie, vďaka pôsobeniu na nervový systém.  

Nekašlite na to

Ak vás počas jesene a zimy zvykne trápiť prechladnutie a kašeľ, určite si urobte zásoby hluchavky (lat. Lamium album). Práve májová úroda drobných kvetov (bez kalichov) je bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré oceníte v chladnom počasí. V alternatívnej medicíne sa využíva nielen na úľavu hlienov pri kašli a nádche, ale aj pri problémoch s menštruáciou či menopauzou, tráviacich problémoch a zrýchlení metabolizmu.

Nedocenený zázrak

Kozonoha hostcová (lat. Aegopodium podagraria) sa už od stredoveku využívala ako všeliek na reumu. Je bohatá na viaceré minerály, vitamíny a stopové prvky. Vďaka svojim močopudným účinkom je veľmi vyhľadávanou aj dnes. Okrem čaju si z nej môžete pripraviť obklady na boľavé kĺby či využiť ju ako prvú pomoc pri bodnutí komárom.

Ženské zdravie

Alchemilka (lat. Alchemilla vulgaris) je obľúbenou bylinkou mnohých žien. Máj je ideálnym časom pre jej zber – zbierajú sa plne rozkvitnuté vňate aj s lístkami, ktoré sa vyskytujú na lúkach, okrajoch lesov či pastvinách. Skvele vplýva na ženské zdravie, pomáha s gynekologickými problémami každého druhu a taktiež bojuje proti zadržovaniu vody v organizme či podporuje redukciu hmotnosti.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bylinková Škola Matky Zeme ®| Iveta a Aurélia (@bylinkovaskola)

 

Stará známa baza

Aj vy sa už neviete dočkať zberu bazy a prípravy voňavého a chutného sirupu? Čierna baza (lat. Sambucus nigra) sa dá aj vysušiť. Neskôr, v chladnom období, si pripravíte fantastický čaj, ktorý pôsobí skvelo na organizmus, najmä vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam.

Bylinkári ho využívajú na liečenie prechladnutia a horných dýchacích ciest, ale aj pri horúčkach či zažívacích problémoch. Okrem pitia čaju môžete sušené kvety bazy využiť aj ako náparku pri bolesti hlavy, uší alebo zubov.

View this post on Instagram

A post shared by Kvety Kaja (@kvetykaja)

Zázračná breza

Začiatok mája je ideálnym časom na zber brezy previsnutej (lat. Betula pendula). Zbierajte mladé lepkavé lístočky, ktoré po vysušení využijete na jeseň ako super pomocníka pri rôznych zdravotných problémoch. Okrem detoxikácie ponúka breza pomoc aj pri zápaloch močových ciest, kĺbových ochoreniach či dokonca chudnutí a boji s celulitídou.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame