Zdravá myseľ aj v pokročilom veku? Krížovky a výlety nestačia

Hlava

freedigitalphotos.net

Často počúvame, že ak si chceme zachovať bystrý mozog do vysokého veku, máme sa hýbať na čerstvom vzduchu, lúštiť krížovky, či čítať knihy. Najnovšia štúdia v časopise Psychological Science však dokazuje, že ešte lepšie výsledky môžu dosiahnuť ľudia, ktorí majú odvahu skúšať a učiť sa nové veci, ktoré doposiaľ nikdy nerobili.

Skúmali dve stovky dôchodcov

Pre výskum vedci rozdelili náhodne vybraných 221 dôchodcov a dôchodkýň do niekoľkých skupín. Jedna sa učila digitálnu fotografiu alebo vyšívanie, prípadne aj oboje, a to 15 hodín týždenne po dobu troch mesiacov. Ostatní dôchodcovia sa medzitým venovali obvyklejším domácim činnostiam, ako je počúvanie klasickej hudby alebo lúštenie krížoviek. Iní boli rozdelení do podskupín, ktoré chodili na spoločenské akcie či na výlety. Zlepšili sa len skupiny, ktoré čelili nepretržitým a dlhotrvajúcim nárokom na duševný výkon.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Krížovky nestačia

Krížovky a ďalšie nenáročné duševné činnosti nestačia na to, aby si človek udržal bystrosť do vysokého veku. Lepšie duševne náročnejšie úlohy, s ktorými sa človek doteraz nestretol, tvrdí štúdia. Je teda potrebné zvoliť tie správne aktivity.

Nové veci – lepšia pamäť

Experti sledovali na viac než 200 dôchodcoch vo veku od 60 do 90 rokov, ako sa menili ich pamäťové schopnosti v závislosti na tom, akým činnostiam sa venovali. , ktorí sa museli priučiť niečomu novému, čomu sa nikdy nevenovali, mali po 12 týždňoch experimentu lepšiu pamäť než dôchodcovia, ktorí sa zúčastnili spoločenských akcií alebo sa venovali nenáročným aktivitám, ako je napríklad domáce počúvanie klasickej hudby.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


O myseľ treba dbať tak, ako o telo

,,Zdá sa, že nestačí len ísť von a niečo robiť. Dôležité je ísť von a robiť niečo neznáme a duševne náročné, čo poskytuje veľa duševných a sociálnych stimulov,zdôraznila Denise Parková z Texaskej univerzity v Dallase. ,,Ako spoločnosť sa potrebujeme naučiť, ako si udržať zdravú myseľ, rovnako ako vieme, ako si vhodnou stravou a cvičením udržať zdravé cievy,dodala vedkyňa.


Akými spôsobmi sa pokúšate udržať si zdravú myseľ vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom alebo

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK
Odporúčame