Zima nám dáva zabrať: Poraďte si s ňou, imunitu môžete posilniť aj bez liekov

Čaj

gettyimages

Zima je obdobím, keď výrazne stúpa počet rôznych ochorení. Či už sú vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, spája ich to, že sa im lepšie darí v organizme, ktorý je oslabený. Preto treba imunitný systém posilňovať postupne a neustále. A to sa dá aj bez toho, aby ste museli siahnuť na balíček liekov.

Ako uviedla lekárka z Polikliniky J. Jonáša v Bratislave Mária Stankovská, za oslabenie ľudskej obranyschopnosti môžu byť zodpovedné stresové situácie, fajčenie, alkohol, nedostatočný príjem vitamínov, nedostatok spánku, nesprávne obliekanie, ale aj podcenená osobná hygiena.

Vitamíny a antioxidanty

Najdôležitejšou zásadou je podľa lekárky príjem vitamínov, a to predovšetkým vitamínov C, A a E. Tie sú obsiahnuté v potravinách ako mrkva, sladké zemiaky, citrusové ovocie, brokolica, špenát, orechy. Rovnako dôležité sú aj antioxidanty nachádzajúce sa vo výrazne sfarbenom ovocí a zelenine, akými sú napríklad čučoriedky, avokádo, červená repa a pod. Podstatnú rolu zohrávajú aj omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Na čerstvý vzduch

Aj keď je vonku zima, ľudia by nemali podceňovať pobyt vonku: „Dôležitý je aj dostatočný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Podľa individuálnych možností každého človeka samozrejme, no minimálne niekoľkominútová prechádzka po vonku pôsobí pozitívne na imunitný systém,“ odporúča Stankovská.

Viac piť, menej fajčiť

Posilneniu imunity podľa lekárky pomôže aj úplné vylúčenie fajčenia a požívania alkoholických nápojov, ktoré výrazným spôsobom znižujú jej funkciu. Naopak, žiaduci je vyšší príjem tekutín ako čistá voda alebo čaj.


Mohlo by vás zaujímať: Odborníčka radí: Čo najlepšie zaberá na problémy s imunitou?


Nezabudnite na čiapku a rukavice

Netreba zabúdať ani na vhodné obliekanie do chladného počasia, ktoré ľudia často podceňujú a privodzujú si tak zbytočne rôzne ochorenia. „Najviac tepla uniká človeku cez hlavu a ruky. Tie by mali byť preto v chladnom počasí zakryté,“ mieni Stankovská.

V neposlednom rade je tiež podľa lekárky nevyhnutné dodržiavať správnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk. Najlepšie je používať tekuté mydlo v chránenej dávkovacej nádobe. Ruky treba navlhčiť teplou vodou, poriadne ich mydliť a nakoniec dôkladne opláchnuť. Celá procedúra by mala trvať 40 až 60 sekúnd. Podľa hygienikov by sa  nemala vynechať žiadna časť dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami aj pod nechtami.


Ako sa snažíte v zime posilniť svoju imunitu vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame