Zistite výšku svojej emočnej inteligencie: Týchto 10 otázok vám dá jasnú odpoveď

Matka s dcérou na obede v reštaurácii

Nezáleží na tom, či sa považujete za extroverta alebo introverta, záujem o ľudí je pre človeka s vyšším EQ úplne prirodzený (Zdroj: GettyImages)

Dostal jeden človek do vienka emocionálnej inteligencie viac a druhý menej? Odborníci sa zhodujú na tom, že áno. Človek s priemerným IQ, no vysokým EQ dokáže byť v práci a vo vzťahoch dokonca úspešnejší ako človek s vyššou inteligenciou, ktorému vychádzanie s ľuďmi a práca s vlastnými pocitmi môže robiť problém.

Emocionálna inteligencia, známa aj ako EQ, by sa dala vysvetliť ako správanie, ktoré prejavujeme, ako komunikujeme, či ako riadime svoje emócie. Jeho sila sa ukazuje napríklad v situáciách, kedy sa musíme vysporiadať s vlastnými emóciami a emóciami druhých. Nejde len o vypäté situácie, ale aj o každodenný život, kedy hľadáme správneho človeka pre rozhovor.

Obľúbení v kolektíve

Určite poznáte ľudí, v ktorých spoločnosti sa cítite výborne. Vypočujú vás, ukážu vám iný pohľad na váš aktuálny problém, nesúdia, ani nemrhajú negatívnymi emóciami. Tak, ako dokážu poznať svoje potreby, sú schopní vycítiť aj potreby iných. Ľudia s vysokou emočnou inteligenciou sú mimoriadne obľúbení v pracovných kolektívoch, kde si prirodzene získavajú vedúce posty.

Disponujú emočnou stálosťou, vyššou empatiou, schopnosťou rýchleho a zároveň dobrého rozhodovania. V rodine má takýto človek zvyčajne pozíciu „neochvejnej skaly“. Je to práve ten člen rodiny, na ktorého sa môžete vždy obrátiť a úprimne vám poradí a pomôže.

Tejto problematike zasvätil svoju prácu aj doktor Travis Bradberry. Jeho spoločnosť TalentSmart poskytuje komplexné testy na určenie emocionálnej inteligencie. Analyzoval údaje od viac ako milióna ľudí, aby určil správanie, ktoré je typické pre ľudí s vysokým EQ.


Mohlo by vás zaujať: Zvyky emocionálne inteligentných ľudí: Poznáte ich?


Chcete zistiť či je vaše EQ vyššie ako priemer? Ak sa nájdete v nasledujúcich otázkach, odpoveď je určite áno!

1. Zaujímajú vás iní ľudia?
Nezáleží na tom, či sa považujete za extroverta alebo introverta, záujem o ľudí je pre človeka s vyšším EQ úplne prirodzený a je súčasťou jeho zvedavosti.

2. Dokážete prijať zmenu?
Ak áno, potom určite nedovolíte, aby vás strach z neznámeho paralyzoval na ceste za šťastím a úspechom.

3. Poznáte svoje silné aj slabé stránky?
Mať vysoké EQ znamená, že poznáte svoje prednosti, o ktoré sa môžete v kritických chvíľach oprieť. Zároveň ste si však vedomí aj slabostí, ktoré potláčate, aby vás nebrzdili v raste.

4. Je ťažké uraziť vás?
Emočne inteligentní ľudia sú dostatočné odolní voči urážkam, ktoré nezasiahnu ich psychické prežívanie.

5. Nerýpete sa vo vlastných chybách?
Je dobré uvedomovať si svoje pochybenia, no netreba sa nimi týrať, inak vás zastavia na ceste k úspechu. Kľúčom je zmeniť každé zlyhanie na príležitosť pre zlepšenie a chyby viac neopakovať.

6. Viete povedať nie?
Ak často súhlasíte aj s tým, čo je nad vaše sily, ide to na váš úkor. Oberáte sa o pozitívne príležitosti, odkladáte svoje vlastné uspokojenie a strácate sebakontrolu.

7. Vážite si to, čo máte?
Prejavovanie vďaky znižuje hladinu stresu, zlepšuje náladu a pohodu.

8. Nedovolíte, aby vám iný človek skazil radosť?
Ak vám názor iného človeka dokáže pokaziť dobrú náladu, už nie ste pánom svojho šťastia. Emočne inteligentní ľudia berú názor druhých s rezervou, pretože ich sebaúcta pochádza zvnútra a stojí na pevných pilieroch.

9. Viete slovne výborne vyjadriť svoje pocity?
Ľudia s vysokým EQ majú silný slovník, prostredníctvom ktorého dokážu jasne popísať svoje pocity. Čím presnejší náhľad do svojho prežívania majú, o to rýchlejšie dokážu prísť na to, ako sa s emóciami popasovať.

10. Dokážete odhadnúť charakter ľudí?
Táto vlastnosť je nesmierne dôležitá pri práci s ľuďmi. Viete ich prekuknúť a rýchlo odhadnete, čo je ich motiváciou aj to, aké majú úmysly.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame