Zmena ročných období býva pre niektorých ľudí náročná: Rizikové sú najmä jar a jeseň – takáto je prevencia!

zmena ročných období a jesenná prechádzka ženy so psíkom

Prechádzka v prírode prinesie príjemné zážitky a zamestná myseľ (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Zmena ročných období dáva niektorým ľuďom zabrať viac, ako iným. Existujú jesenné alebo sezónne depresie, aj preto rizikovými obdobiami sú najmä jar a jeseň. Pre TASR to uviedla Liga za duševné zdravie (LDZ). V rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

Zmena ročných období vplýva na naše zdravie

Každé ročné obdobie so sebou prináša nové pocity – radosti aj starosti. Inak tomu nie je ani na jeseň, teda v období, ktoré sa považuje za psychicky náročnejšie.

„Na začiatku jari sa všetko prebúdza zo zimnej hibernácie, ožíva, pripravujeme sa na aktívne leto, keď menej spíme a viac sa hýbeme. Na jeseň sa telo pripravuje na odpočinok, stávame sa menej aktívnymi, jeme viac ťažkých jedál, vonku je menej slnečného svetla, dni sa výrazne skracujú, mení sa nám biorytmus. To všetko predstavuje pre organizmus záťaž, čo môže spôsobiť depresiu,“ priblížila pre TASR Stanislava Knut z LDZ.

Depresia podľa nej nie je okamžitý pocit. „Nemáme depresiu keď sme smutní dva či tri dni. To je normálny pocit. Ale ak už nezvládame bežné denné povinnosti, nevládzeme fungovať doma či v práci, musíme sa doslova nútiť, aby sme niečo urobili, zle spíme, trpíme nechutenstvom alebo, naopak, jeme nadmerne veľa a máme výčitky, sme smutní, to je depresia,“ podotkla.

Skvelou prevenciou môžu byť aj prechádzky na čerstvom vzduchu

Liga v rámci prevencie na zvládnutie pochmúrnejšieho počasia odporúča dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravú ľahkú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov. „Vynechajme alkohol, ktorý jednoznačne spúšťa depresívne stavy. Naopak, uvarme si šálku bylinkového čaju, porozprávajme sa s rodinou, priateľmi, vyhľadávajme príjemné zážitky,“ doplnila Knut. LDZ za dôležitý považuje aj pravidelný spánok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Syndróm vyhorenia je v posledných rokoch na vzostupe: Najčastejšie ho pociťujú tieto povolania

Linka dôvery ponúka bezplatné poradenstvo

Apeluje zároveň na ľudí, aby o svojich problémoch hovorili. „V prípade, že nám ťažkosti prerastú cez hlavu, môžeme sa kedykoľvek bezplatne zdôveriť odborníkom na Linke dôvery Nezábudka 0800 800 566,“ dodala Knut.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame