Zvierací liečitelia: Ako pomáhajú ľuďom pri neduhoch?

Stetoskop

thinkstockphotos.com

Zvieratá sú odvekými spoločníkmi človeka. Spolužitie prináša osoh obom stranám, človeku i zvieraťu. Každý, kto má domáceho miláčika, vie, že ak sa stane pes či mačka členom rodiny, ovplyvňuje to každodenný ľudský život. Schopnosť zvierat vplývať na fyzickú aktivitu, psychickú pohodu a sociálny život využíva animoterapia – liečenie pomocou zvierat. Tie ovplyvňujú pozitívne emocionálne i fyzické zdravie človeka. Najrozšírenejšie v praxi sú terapie za pomoci psov, mačiek a koní.

MUDr. pes

Canisterapia – (lat. canis = pes) je terapeutické vplývanie špeciálne vycvičeného psa na človeka. Každý, kto má alebo mal doma psa, veľmi dobre vie ako pes citlivo vníma rôzne psychické i fyzické stavy človeka. Jeho prirodzené schopnosti sa posiňujú vhodným výberom a canisterapeutickým výcvikom. Ak z rôznych dôvodov nemôžete chovať vlastného psa (živelná canisterapia) prichádza k liečenému terapeut so svojím psom (riadená canisterapia).

Psi môžu byť malí či veľkí, čistokrvné plemená i krížení orieškovia. Dôležité sú povahové vlastnosti psa – musí byť vyrovnaný a pokojný, bez známok agresivity alebo nervozity za akýchkoľvek okolností. Bežne je známa spolupráca psov a ľudí s postihnutím zraku alebo hendikepovanými ľuďmi na invalidnom vozíku. Pri canisterapii pes pomáha deťom s poruchami správania, osamelým seniorom, postihnutým s mentálnou retardáciou, ľuďom s problémami s krvným obehom, depresiou.

Dôležitými okolnosťami pri terapii je to, že pes dokáže zaujať pozornosť, čo je cenené najmä u ľudí s mentálnym postihnutím, vzbudzuje záujem a vyzýva k hre, motivuje k činnosti a pohybu. Možnosť pohladiť psa, dotýkať sa a pozorovať ho, povzbudzuje organizmus na úrovni centrálneho nervového sytému a harmonizuje krvný obeh, srdcový rytmus i dýchanie. Využitie terapie za asistencie psa je v praxi často využívané v zariadeniach opatrovateľských služieb, denných stacionároch, pri dlhodobej hospitalizácii a rekonvalescencii.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti kĺbov či problémy so žilami? Pomôcť vám môžu pijavice!


Mačka – odborníčka na psychické problémy

Felinoterapia (lat. felina = mačací) je známa ako podporná liečba pri liečbe psychosomatických ochorení. Keďže povaha mačiek je iná ako psov, získanie ich dôvery si vyžaduje dlhší čas. Ich veľkosť predurčuje mačacích terapeutov na držanie v náručí a pradenie motivuje k hladeniu. Rytmické pohyby a zvuky, ktoré spokojné mačky vydávajú, aktivujú deti i dospelých k ďalšiemu kontaktu, odpútavajú pozornosť od nepríjemných pocitov a vnemov a navodzujú symbiózu. Mačky pomáhajú zlepšiť stav pri týchto typoch ochorení:

  • poruche srdcovo-cievneho systému – arytmia, vysoký tlak
  • reumatické bolesti
  • stavy po mozgovej mŕtvici
  • autizmus
  • depresia

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Hipoterapia i hippoterapia (gr. hippos = kôň) je rehabilitačná metóda, ktorá využíva jazdenie alebo vozenie na koni, ktorého vedie skúsený vyškolený terapeut. Rytmické pohyby koňa pri chôdzi nútia jazdca zapájať svalstvo celého tela, aby udržal rovnováhu. Tým sa podporuje koordinácia pohybov, uvoľnenie stuhnutého svalstva a pohyblivosť kĺbov, zvyšuje sa sebadôvera a vnímavosť človeka, ktorý terapiu využíva. Rehabilitácia s pomocou koní je výbornou metódou hlavne:

  • u detí s poruchami hybnosti, napr. po detskej mozgovej obrne
  • pri problémoch s rovnováhou a koordináciou pohybov
  • pri psychiatrických diagnózach – autizmus, poruchy reči, neurózy a psychózy
  • po úrazoch a amputácii končatín
  • pri navodení rovnováhy vnútorných orgánov – sterilita, hormonálne poruchy, bolestivá menštruácia, zápcha, obezita

Ďalšou možnosťou je psychoterapeutické jazdenie, ktoré sa využíva na pozitívne ovplyvňovanie správania detí a mladých ľudí. Pravidelné jazdenie a kontakt s koňom pomáha najmä pri hyperaktivite, poruchách pozornosti a problémoch v sociálnych kontaktoch. U detí s telesným postihnutím alebo slabšou formou mentálnej retardácie je možné cvičenie voltíže – gymnastiky na kráčajúcom koni, ktorá vplýva priaznivo na koordináciu pohybov a rovnováhu, podporuje sústredenie sa a záujem o rozvíjanie vzájomných vzťahov so zvieraťom.


Máte vlastné skúsenosti so zvieracími liečiteľmi? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame