Rozmýšľate nad kúpou vlastnej chaty či chalupy? Na tieto veci si dajte pozor

Chalupa

thinkstockphotos.com

Chalupa je dnes snom mnohých ľudí. Väčšinou po nej túžia obyvatelia miest, ktorí chcú ujsť z rušných ulíc, navrátiť sa k prírode a vypadnúť na čerstvý vzduch. Na čo si dať pozor v prípade, že by ste si chceli kúpiť chalupu aj vy?

Aké chalupy sa kupujú najviac?

Slováci si údajne najčastejšie kupujú chalupy do vzdialenosti 100 km od svojho bydliska. Ich cena býva najčastejšie v rozmedzí 15 000 – 35 000 eur. Z toho vyplýva, že skôr uprednostňujeme staršie objekty, ktoré si potom pretvárame k svojmu obrazu. Známe lokality ako Nízke a Vysoké Tatry ponúkajú pomerne malý počet vhodných chatiek či chalúp, preto sa ľudia častejšie uberajú na samoty a kopanice.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o kúpe bytu: Ako postupovať a na ktoré veci si dať poriadny pozor?


Na čo hľadieť pri kúpe?

Siete – inžinierske siete na chalupe sú pre mnohých jedným z rozhodujúcich kritérií. Výhodou bude klasická kanalizácia, plyn je skôr luxusom, ktorý len tak nenájdete. No a chalupu bez elektriny radšej ani nekupujte, za tie problémy s jej zavádzaním to nestojí. Pomôcť môže generátor, ale aj tak si takúto voľbu vopred poriadne zvážte. Na druhej strane takáto chalupa by mala mať aj nižšiu cenu.

Blízkosť riek – chalupy sa často stavali na brehoch potôčikov a riek. No nie vždy sa brali do úvahy záplavové zóny. U potenciálnych susedov si radšej overte, či sa na danom území neopakujú povodne.

Dopravná dostupnosť – ďalším dôležitým kritériom je poloha vašej budúcej chaty. Spevnená cesta je určite výhodou. Nemusí byť podmienkou, no nevyberajte si chatu, ku ktorej sa so svojim autom nedostanete. A myslite aj na to, že sa ku chalupe budete musieť nejako dostať aj v zime a cesta sa pravdepodobne upravovať nebude.

Stav nosných múrov – to, že je nejaká priečka v zlom stave nie je veľkým problémom. Horšie by to bolo v prípade, ak by boli poškodené nosné múry. V tom prípade nehnuteľnosť nekupujte vôbec. Je dôležité odhaliť aj možné skryté chyby. Popraskaný nosný múr zatretý novým náterom bezpečný rozhodne nebude. Ak sa sami v tomto nevyznáte, prizvite si na obhliadku vlastného odborníka.

Stav trámov a strechy – pri starších chatách ide o častý problém. Prehnité trámy a zatekajúca strecha je asi najväčšou nepríjemnosťou. Na toto si dajte mimoriadny pozor, pretože oprava strechy nebýva lacnou záležitosťou.

Pozemok – veľmi dobre si prezrite svoj budúci pozemok. Môže byť veľmi strmý a jeho plochu vôbec nevyužijete. Vyberte si pozemok s primeranými rozmermi, zbytočne budete mať obrovský pozemok, ak na polovici z neho budete mať len burinu.

Škodcovia na pozemku – ide o detail, ktorý sa dá odstrániť, no môže to narobiť veľa nepríjemností. Ak má v prehnitej podlahe sídlo kolónia mravcov, nebude to nič príjemné. Bude treba vytrhať podlahu a neželaných obyvateľov odsťahovať všetkými možnými prostriedkami.

Dostatočná finančná rezerva – pri kúpe chalupy vždy počítajte s istými financiami navyše, ktoré bude potrebné použiť na opravy. A nejaké sa určite nájdu. Aj v prípade, že sa chalupa javí v zdravom stave, odložte si aspoň 10-20 % ceny nehnuteľnosti na možné opravy, či menšiu rekonštrukciu.

Poistenie – tento bod budete riešiť až vtedy, keď si chalupu už kúpite. Vždy je lepšie opatriť ju dobrým poistením. Zamerajte sa hlavne na také udalosti, ktoré vašej nehnuteľnosti hrozia. Pri vode je samozrejmosťou poistenie proti povodni, na horách nezabudnite na poistenie pred živlami ako víchrica či krupobytie. A nemusí to byť ani veľmi drahé, poistenie lacnejšej chalúpky v cene okolo 15 000 eur vyjde na necelých 20 eur mesačne. Nezabudnite ani na vandalov.


Máte skúsenosti s kupovaním chatky alebo chalupy? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame