Vápnik je prevenciou osteoporózy. Tu je jeho 5 skvelých nemliečnych zdrojov

Mandle

thinkstockphotos.com

Podľa štatistík trpí na Slovensku osteoporózou približne osem percent populácie. Rednutie kostí je spojené hlavne s obdobím menopauzy u žien, no raritou nie je ani u mužov po päťdesiatke.

Znižovanie hustoty a kvality kostí má viacero príčin – môže byť genetickou záležitosťou, alebo vzniknúť v dôsledku deficitu vápnika, vitamínu D či fosforu. K vzniku osteoporózy môže prispieť aj dlhodobé užívanie niektorých liekov či nezdravý spôsob života.

Ako osteoporóze predchádzať?

Aj v tomto prípade hrá dôležitú úlohu zdravý životný štýl. To znamená, že sa treba vyhnúť fajčeniu,  nadmernému príjmu alkoholu, neumiernenej konzumácii rýchlych cukrov (sladkostí), škodlivých trans-tukov a sodíka. Naopak, potrebný je vhodne zvolený pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu, a dostatočný príjem potravín bohatých na vápnik i vitamín D.

V hlavnej úlohe vápnik

Za deficitom vápnika v organizme môže byť nedostatočný príjem potravín, ktoré ho obsahujú, alebo  jeho nedostatočná biologická využiteľnosť (využiteľnosť vápnika znižuje napríklad vláknina, šťaveľany, ale aj nadmerný prísun bielkovín). Vápnik je prepotrebný pre silné a zdravé kosti a zuby, ale má zásluhu aj na správnej krvnej zrážanlivosti a činnosti svalov.

  • Denne by sme mali prijať 800 mg vápnika. Pozor, dôležitý v tomto smere je aj prísun horčíka, ktorý je protihráčom vápnika. Pomer vápnika s horčíkom by mal v našej strave predstavovať hodnotu 2 (2,5):1, inak je účinok týchto mikroživín znížený.

Mohlo by vás zaujímať: Doprajte svojim kostiam top výživu: Odplatia sa vám pevnosťou do vysokého veku


Skvelé zdroje vápnika

1. Mak

Mak je jednou z najbohatších potravín obsahujúcich vápnik. Polievková lyžica makových semiačok (9 g) obsahuje až 126 mg kalcia. V drobných zrniečkach maku je aj dostatok mangánu, konkrétne 29 % odporúčanej dennej dávky, pričom mangán sa podieľa na využití vápnika a fosforu.

  • Makový nápoj

Na jeho prípravu budete potrebovať 50 g maku a 400 ml vody. Ako na to? Mak dajte do nádoby, zalejte vodou a nechajte aspoň 8 hodín odpočívať. Následne zmes zmixujte, preceďte a môžete popíjať.

2. Kel

Vápnik sa nachádza aj v zelenine. Jednou z nich je kel. V 100 g vareného kelu je zastúpených 72 mg vápnika. Za zmienku určite stojí aj vitamín K – v tomto množstve vareného kelu je ho až 817 mcg, pričom odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je 90 – 120 mcg. Vitamín K takisto napomáha zdraviu kostí. V keli nechýbajú ani mangán s fosforom.

  • Smoothie s kelom

Do mixéra dajte šálku mandľového mlieka, 1 šálku ananásu, 1 šálku kelu a 1 banán. Ingrediencie zmixujte a podľa potreby pridajte vodu.

3. Sardinky

Zaujímavým zdrojom vápnika sú aj sardinky v konzerve s kosťami naložené v oleji (pozor, vždy čítajte etiketu, či sa jedná o pravé sardinky Sardina pilchardus a nie iné druhy rýb a preferujte sardinky naložené v olivovom oleji). 100 g týchto rybiek obsahuje 38 % ODD vápnika, 49 % ODD fosforu a 68 % ODD vitamínu D. Jedná sa teda o skutočne prospešnú potravinu pre zdravé kosti.


Mohlo by vás zaujímať: Viac rokov, viac vápnika: Koľko ho potrebujete a kde ho nájdete?


4. Mandle

Jedná veľká hrsť mandlí, čo predstavuje cca množstvo 30 gramov, obsahuje 75 mg vápnika. Plusom mandlí je aj zastúpenie horčíka v množstve 76 mg, ktorý patrí medzi deficitné látky v našom tele.

  • Mandle v horkej čokoláde

Na prípravu tejto maškrty budete potrebovať mandle a rozpustenú horkú čokoládu s obsahom kakaa minimálne 70 percent. Postup je jednoduchý – mandle namáčajte v čokoláde rozpustenej vo vodnom kúpeli a dajte uschnúť na papier na pečenie. Potom sa môžete pustiť do maškrtenia.

5. Brokolica

Možno budete prekvapení, ale aj brokolica je zdrojom vápnika. 100 g tejto zeleniny doplní do tela 40 mg kalcia. Nechýbajú v nej ani ďalšie látky, ktoré sú potrebné pre zdravé kosti, ako už spomínaný fosfor či mangán.

Ďalšie dobré zdroje vápnika sú:

  • biela fazuľa, sušené figy, trstinová melasa, pomaranče, sezamové semiačka, ovsené vločky, sójové mlieko, tofu, čínska kapusta

Ktoré zdroje na príjem vápnika využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame