Rastliny, ktoré zmierňujú rôzne zdravotné komplikácie, poznáme už roky. Stačí si spomenúť na čaje z liečivých bylín či hojivé masti. Vedeli ste však, že existujú aj rastliny, ktoré pomáhajú zvyšovať odolnosť organizmu voči stresu či zlepšujú spánok? A tam sa výhody adaptogénov nekončia – vyskúšať sa ich oplatí aj kvôli účinkom na telo.
Odolnejšia myseľ
Všeobecne pri adaptogénoch hovoríme o schopnosti zvýšiť odolnosť tela voči stresu. Aby boli rastliny či huby adaptogénnymi, musia byť podľa vedcov neškodné, mať normalizačný účinok na telo a zároveň pomáhať zvyšovať odolnosť organizmu proti nepriaznivým vonkajším vplyvom.
Látky v týchto rastlinách dokážu posilniť mechanizmy, ktoré telu pomáhajú zvládať vyššiu záťaž a lepšie sa na stres adaptovať. Tak ako v posilňovni zvládate postupne dvíhať väčšie váhy, vďaka adaptogénom sa dokážete lepšie prispôsobiť aj nadmernému psychickému vypätiu.
Podporia aj imunitu či trávenie
Každý adaptogén má okrem vplyvu na výkonnosť, energiu a nervový systém aj ďalšie vplyvy na naše telo. Pri rôznych adaptogénoch nájdete aj rôzne kombinácie účinkov. Mnohé z nich sú antioxidantmi, podporujú imunitu, trávenie, zlepšujú hormonálny systém alebo majú protizápalový účinok.
Adaptogény sa preto stali hitom nielen medzi športovcami, ktorí chcú podávať čoraz lepšie výkony, ale aj medzi bežnými ľuďmi, ktorí chcú byť zdravší. Výťažky z rastlín sa môžu spracúvať do formy tabliet, práškov alebo tinktúr.
Jedným z top slovenských odborníkov na využívanie sily prírody je rodinná firma Panakeia – Zdravie z kopaníc. Už roky v nej pripravujú kvalitné prírodné tinktúry, ktoré vedia pomôcť s trávením či pri kašli a problémoch so srdcom. Pri vytváraní jedinečných prírodných bylinných kvapiek sa zamerali aj na adaptogénne rastliny, ktoré môžu zlepšiť zvládanie stresu či priniesť kvalitnejší spánok.
Čaga: Upokojí myseľ a vy sa konečne vyspíte
Jednou z najviac preskúmaných adaptogénnych húb je ryšavec šikmý, známy ako čaga. Obsahuje okolo 200 biologicky aktívnych látok a okrem antioxidantov napríklad aj vitamíny B1 či B2 alebo D3 a rôzne minerály. Preto zaujala aj Bundalovcov a pripravili z nej tinktúru s mnohými pozitívnymi účinkami.
Ľudia si ju obľúbili najmä vďaka tomu, že podporuje spánok, a to aj v prípade, že trpíte nespavosťou. Tinktúra totiž pozitívne pôsobí na centrálny nervový systém a upokojuje myseľ. „Jedna z našich zákazníčok nám napísala, že sme jej manželovi doslova zachránili život, keď sa po týždni užívania čagy po štyroch mesiacoch konečne vyspal,“ hovorí Albert Bundala.
Čagu Bundalovci spracovávajú podľa starých receptov dvojitou extrakciou, takže z nej dokážu získať maximálne množstvo látok výživných pre telo. „Je skvelá aj pri zvyšovaní odolnosti organizmu voči infekčným chorobám. Je vhodná aj pri zápaloch tráviaceho ústrojenstva, pri problémoch so žalúdkom, s črevami či pečeňou,“ opisuje Albert Bundala.
Advertoriál pripravený v spolupráci s Panakeia.
Zdieľať na