Nepríjemné herpesy: Čo ich spôsobuje a ako proti nim bojovať?

Pery

thinkstockphotos.com

Z času na čas vás vie pekne potrápiť. Nepríjemne bolí, svrbí, páli a krváca. Reč je o herpese, ktorý spôsobuje vírus herpes simplex. Spôsobuje bolestivé vredy najmä na perách, ale vyskytuje sa aj na ďasnách, jazyku, nosovej sliznici, brade či krku. Niekedy jeho priebeh sprevádza a zhoršuje horúčka a bolesti svalov. Viete, ako mu predísť a ako ho vyliečiť o niečo rýchlejšie?

Kto a kedy je na herpes najnáchylnejší?

Herpes má v sebe 95% ľudskej populácie. Získali sme ho pri narodení alebo v detstve bez toho, aby sme si to uvedomovali. Navonok sa prejaví väčšinou pri chorobe a oslabenej imunite. Do kariet nehrá ani stres, keďže tiež zvyšuje riziko ochorenia. Ďalej ho zvyšuje aj menštruácia, nedostatok spánku, náhla zmena počasia, alebo emočná trauma. Náchylnosťou trpia aj ľudia s rôznymi kožnými ochoreniami ako je psoriáza, atopická dermatitída či ekzém.


Mohlo by vás zaujímať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Ako mu predísť?

Vyhýbajte sa najmä stresu a stresovým situáciám. Ďalej je potrebné, aby ste posilnili svoju imunitu. Začať by ste mali so stravou. Určite si odpustite veľké množstvo sladkostí, sýtených a energetických nápojov a alkoholu. Vymeňte ich radšej za ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo.

Pri herpese zvýšte príjem skupiny B vitamínov a takisto C vitamínu. Pite vždy zo svojho pohára a dbajte na to, aby ostatní nepoužívali ten váš. Ruky si utierajte len do svojho uteráka. Vyhnite sa nadmernému slneniu, často si umývajte ruky a ak ste herpes práve prekonali, zaobstarajte si novú zubnú kefku.

Ako sa herpes prenáša?

Najnebezpečnejšie sú tie pľuzgieriky, ktoré krvácajú a sú tým pádom otvorené. Nazývajú sa aj aktívne. Ak sa tento problém týka aj vás, najlepším riešením je nechytať ich, pretože by ste tento vírus šírili ďalej. Ak sa totiž dotknete otvorenej ranky a potom niečoho iného, prenášate vírus na konkrétnu vec.


Mohlo by vás zaujímať: Poraďte si s oparom ľavou zadnou: Tieto jednoduché rady stoja za vyskúšanie


Ako sa ho zbaviť čo najrýchlejšie?

Herpes väčšinou netrvá dlhšie ako dva týždne. Ak sa ho počas tejto doby nezbavíte, mali by ste navštíviť svojho lekára. Taktiež ho vyhľadajte keď sa u vás prejaví častejšie ako štyrikrát do roka. Mohlo by ísť o vážnejší problém. Existuje niekoľko praktických tipov, ako si jeho trvanie skrátiť na minimum. V lekárni dnes nájdete rôzne druhy mastí, ale aj náplastí, ktoré herpes prekryjú a liečia. Zároveň sa stane neviditeľným

Pomôcť dokážu aj veci, ktoré máte doma. Ľad zmierni opuch pier. Ďalším dobrým pomocníkom je aloe vera a ak ho máte doma v kvetináči, robíte dobre. Dužina z rozkrojeného listu lieči popáleniny, opuchnutia, urýchľuje proces liečenia a pomáha aj na rôzne iné kožné ochorenia. Odpradávna sa na herpesy používa aj cesnak, ktorý slúži ako prírodné antibiotikum. Ak cítite prvé prejavy herpesu, priložte rozmliaždený cesnak na postihnuté miesto. Postará sa o zmiernenie opuchnutia, zabije vírusy a urýchli proces liečby.


Čo v boji s nepríjemným herpesom najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame