Dokonale čistá toaleta? Vyskúšajte naše rady a bude sa lesknúť ako nikdy!

Čistenie záchodu

Gumené rukavice by pri čistení toalety mali byť samozrejmosťou (Zdroj: GettyImages)

Čistenie záchodovej misy sa radí k činnostiam, do ktorej sa nikto nehrnie. Z hygienického hľadiska je to však veľmi dôležité. Toaletu nestačí len občas vydrhnúť. Správna technika vám ušetrí čas aj energiu a zabráni šíreniu rôznych baktérií, ktorých je v záchodovej mise a jej okolí viac než dosť.

Vyzbrojte sa

Na čistenie toaliet bežne používame agresívne čistiace prostriedky. Preto je dôležité ochrániť pokožku pred prípadným podráždením. Gumené rukavice by mali byť pri čistení úplnou samozrejmosťou. Čo budete ešte potrebovať?

záchodovú kefu
WC čistič na čistenie záchodovej misy – klasický prípravok z drogérie, alebo čistič vyrobený doma. Ako si ho vyrobiť, vám prezradíme neskôr.
papierové utierky
dezinfekčný prípravok
staršiu zubnú kefku

Začnite okolím

Aby bolo čistenie naozaj efektívne, začnite čistením povrchu záchodovej misy. Nastriekajte dezinfekčný prípravok a nechajte ho pôsobiť aspoň desať minút. Pri splachovaní sa množstvo baktérií rozptýli do vzduchu a následne sa usadí na WC doske a okolí. Mnohé gazdinky umývajú povrch záchodovej misy rovnakým prostriedkom, ako samotnú misu. Ten však patrí len do vnútra záchodovej misy. Okraje toalety a WC dosku najlepšie vyčistíte dezinfekčným prostriedkom.


Mohlo by vás zaujať: Toaleta ako nová a bez baktérií: Toto všetko je potrebné na detailné čistenie


Poriadne vydrhnite

WC čistič aplikujte zhora nadol, a nechajte ho aspoň 10 minút pôsobiť a potom vydrhnite záchodovou kefou. Následne toaletu spláchnite a nezabudnite vyčistiť aj kefu. Môžete ju očistiť WC čističom a čistou vodou. Trošku WC čističa vlejte aj do držiaka na záchodovú misu, zamedzíte tým množeniu baktérií. Pri používaní čistiacich prostriedkov skúste byť jednotní a nekombinovať medzi sebou prírodné a chemické prostriedky. Mohli by začať vzájomne reagovať, pričom výsledný efekt by nemusel byť vždy príjemný.

Záchodovú dosku si nechajte na koniec

Stačí na ňu nastriekať dezinfekčný prostriedok, nechať chvíľku pôsobiť a následne ju utrieť dočista. Rovnakú službu vám spravia aj jednorazové dezinfekčné obrúsky. Tie však nikdy nesplachujte, ale hoďte do koša, pretože by upchali potrubie. Pri čistení záchodovej dosky nepoužívajte klasický WC čistič, mohli by ste zničiť jej povrch. Klasická dezinfekcia je oveľa šetrnejšia. Veľmi dobrým pomocníkom pri čistení úchytov je napríklad stará zubná kefka, vďaka ktorej sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta.

Myslite na maličkosti

Ak chcete, aby vaša toaleta ostala čistá, nezabudnite umyť aj vonkajšiu časť toalety a splachovač. Je dokázané, že práve na splachovači sa neraz nachádza oveľa viac baktérií, ako v samotnej mise. Viacero expertov na čistenie odporúča hĺbkové čistenie toalety jeden až dvakrát týždenne, v prípade potreby aj častejšie.


Mohlo by vás zaujať: Žiarivo čistá domácnosť bez chémie: Využite pri upratovaní naše tipy!


Ocot a sóda bikarbóna – babská rada nad zlato

Ocot je výborný prírodný dezinfekčný aj čistiaci prostriedok. Pomôže vám zbaviť sa vodného kameňa, ktorý zvykne tvoriť nepekné škvrny v záchodovej mise. Vyskúšajte ho vliať priamo do dávkovača na vodu, večer spláchnite a ráno toaletu poriadne vydrhnite. Nevýhodou octu je jeho intenzívny zápach, ten však môžete zmierniť jednoducho:

Do rozprašovača pridajte pol šálky octu, jednu šálku sódy bikarbóny a pridajte 3 až 5 kvapiek esenciálneho vonného oleja. Tento roztok nezabudnite zriediť troškou vody. Takto získate silného pomocníka, ktorý dokonale vyčistí vašu toaletu a zároveň zanechá príjemnú arómu. Sódu bikarbónu a pár kvapiek obľúbeného oleja môžete zmiešať aj s kyselinou citrónovou. Dostanete podobný výsledok ako pri použití octu.

Máte aj vy svoj obľúbený prírodný čistiaci prostriedok? Budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame