Na jarnú únavu sú náchylnejší seniori aj ľudia s nízkym tlakom: Ako sa jej zaručene zbavíte?

Jarná únava

S týmito tipmi sa zaručene zbavíte jarnej únavy (Zdroj: GettyImages)

Ak ste si doteraz mysleli, že jarná únava je len výmysel a akési ospravedlnenie pre ľudskú lenivosť, nie je to tak. Ide o stav organizmu, ktorý sa prejavuje zvýšenou únavou, ospalosťou, malátnosťou, nesústredenosťou, podráždenosťou, bolesťami hlavy či ťažkosťami so spánkom.

S príchodom jari sa prebúdza nielen príroda, ale aj ľudský organizmus. Inak povedané, telo sa musí prispôsobiť zmenám pomerov v životnom prostredí aj životospráve, a upraviť niektoré svoje fyziologické procesy. Úrad verejného zdravotníctva SR pripomína, že mladý a zdravý človek sa obvykle zmenám prispôsobuje ľahšie, než organizmus v strednom a vyššom veku. Preto nečudo, že jarná únava trápi vo zvýšenej miere najmä seniorov a meteosenzitívnych ľudí, ale aj osoby s nízkym krvným tlakom.

Čo spôsobuje jarnú únavu?

Podľa odborníkov možno vznik jarnej únavy pripísať na vrub teplotným a tlakovým výkyvom, ktoré jar prináša. Odrazu nás začínajú viac zohrievať slnečné lúče a tak zhadzujeme vrstvy oblečenia. Počasie je však ešte vrtkavé a teplejšie dni veľmi rýchlo strieda dážď, vietor a chlad, na čo musí naše telo reagovať.

V tomto období sa tiež mení trvanie slnečného svitu a k zmenám dochádza aj v našej životospráve. Po zime, kedy na našich tanieroch prevažovali sýtejšie pokrmy, začíname stravu odľahčovať. Pasívne vysedávanie pred televíznymi obrazovkami zase nahrádzame zvýšenou fyzickou aktivitou. S tým všetkým si musí náš organizmus poradiť a na zmeny sa adaptovať.

Nie je to choroba, ale…

Jarná únava je charakterizovaná ako komplexný stav celého organizmu. Nie je to orgánové ochorenie, preto nie je ani klasifikovaná ako choroba. Jej sprievodným javom však popri nedostatku energie býva často aj zvýšená náchylnosť na infekcie.

Zvyčajne si náš organizmus dokáže s jarnou únavou poradiť, pretože tento stav má len prechodný charakter. Len čo sa naše telo adaptuje na vonkajšie zmeny, nepríjemné príznaky ustupujú. Ak ale príznaky pretrvávajú dlhšie ako 4 týždne, môže ísť o prejav ochorenia a vtedy sa treba poradiť s lekárom.


Mohlo by vás zaujať: Zmáha vás jarná únava? Porazte ju tými správnymi zbraňami!


Tipy, ako ju zdoláte

Ak organizmu pomôžeme rýchlejšie sa zmene ročného obdobia prispôsobiť, skôr sa dokážeme jarnej únavy zbaviť. Stačí dodržiavať niekoľko odporúčaní, ktoré poskytol úrad verejného zdravotníctva.

Každodenný dostatočný a primeraný pobyt na čerstvom vzduchu: Dôležité je nezaťažovať organizmus po zimnom leňošení nárazovo neprimeranou zvýšenou námahou, ale postupne svoju fyzickú aktivitu zvyšovať. Ideálne sú prechádzky, turistika, rýchla chôdza.

Zdravá, pestrá a striedma strava: Na jar by naša strava mala byť plná vitamínov a minerálov, o čo sa postarajú najmä ovocie a zelenina. Tie obsahujú nielen vitamíny, ale aj draslík, ktorého nedostatok spôsobuje únavu. Ovocie a zelenina zvyšujú obranyschopnosť organizmu, posilňujú imunitu a chránia tak pred vznikom jarnej únavy. V strave by však nemali chýbať ani celozrnné obilninové výrobky, prospešné rastlinné oleje, orechy a zelené vňate, ktorých je práve na jar dostatok.

Pitný režim: Pri nedostatku tekutín stráca náš organizmus vitalitu, nastupuje únava a slabosť. Denne by sme mali vypiť približne 2,5 litra tekutín. Pozor však, nie sladené nápoje, kolu, kávu a alkohol. Ideálna je čistá voda, minerálky, nesladené čaje a ovocné a zeleninové šťavy.

Dostatok spánku: Ak sa chcete zbaviť únavy, doprajte si 7 – 8 hodín kvalitného a výdatného spánku. Spite pravidelne, neponocujte a nedoháňajte nočné bdenie pospávaním počas dňa, pretože to len spôsobí ďalšiu malátnosť.

Zvládanie stresu: Je všadeprítomný a je ťažké sa ho zbaviť. Mnohí po náročných kovidových rokoch pociťujeme úzkosť, máme sklony k depresii. Skúste so smútkom a melanchóliou bojovať tým, že si nájdete čas pre seba a budete dostatočne oddychovať a relaxovať. Napríklad čítaním, počúvaním hudby, návštevou kina či posedením s priateľmi. Robte to, čo vám prináša radosť a čo vám vyčarí úsmev na tvári.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame