Hrozí vám žltačka? S ochorením špinavých rúk majú problém najmä v tejto časti Slovenska

Umývanie rúk a žltačka

Prevenciou proti žltačke je časté a dôkladné umývanie rúk (Zdroj: GettyImages)

Žltačku si väčšina z nás spája s nedostatočnou hygienou, a preto je známa aj ako choroba špinavých rúk. Vedeli ste však, že žltačka ako taká nie je ochorenie, ale je len príznakom nejakej inej choroby? Existuje viacero ochorení, ktoré môžu spôsobiť žltačku. Najčastejšie je to však hepatitída, teda zápal pečene. 

V článku sa dočítate:

  1. Čo je žltačka?
  2. Ako bola vnímaná žltačka v minulosti?
  3. Ako sa žltačka prejavuje?
  4. Ktoré ochorenia spôsobujú žltačku?
  5. Ako na liečbu a prevenciu pred žltačkou?

Žltačka nie je choroba, ale príznak ochorenia

Žltačka je stav, ktorý spôsobuje žltnutie kože, tkanív, bielok očí a slizníc a je výsledkom nadmernej hladiny bilirubínu v tele. Bilirubín je žlto-oranžový žlčový pigment, ktorý vzniká pri rozpade červených krviniek.

Zožltnutie tkanív je typickým príznakom pri pečeňových ochoreniach. Preto sa u nás pojem žltačka často zamieňa za hepatitídu (zápal pečene), a to nesprávne. Žltačka je len jeden z príznakov hepatitídy. Okrem ochorenia pečene však môže žltačku spôsobiť aj ochorenie žlčníka a žlčových ciest.

Žltačka bola tajomná choroba

Žltačka je zdravotný stav, ktorý sprevádza ľudstvo už od pradávnych čias. Až na to, že vtedy ľudia nevedeli, čo to vlastne je. Jej pôvod a príčiny boli dlho obklopené tajomstvom, čo viedlo k rôznym teóriám a metódam liečby, ktoré boli často neúčinné alebo dokonca škodlivé.

Preto bola v minulosti žltačka vnímaná ako tajomná a záhadná choroba. Niektoré záznamy o jej príznakoch a prejavoch pochádzajú už z obdobia starovekého Egypta a starých gréckych civilizácií. Ľudia v týchto časoch často pripisovali žltačku nadprirodzeným príčinám. Nevedeli ju vysvetliť, báli sa nákazy a pacientov izolovali. Epidémie žltačky boli nielen zdravotným, ale aj sociálnym problémom.

Od stredoveku až do modernej éry bola žltačka považovaná za smrteľnú chorobu, ktorá spôsobovala veľké epidémie a zobrala mnoho životov. Dnes je žltačka stále vážnym zdravotným problémom, ale v porovnaní s minulosťou máme lepšie nástroje na jej diagnostiku a liečbu.

Ako sa žltačka prejavuje?

Okrem žltnutia kože a tkanív môžu byť ďalšími prejavmi aj:

  • Celková únava a slabosť
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Svrbenie kože
  • Bolesť brucha, hnačka
  • Tmavo sfarbený moč, svetlá stolica
  • Opuch nôh alebo brucha
  • Horúčka alebo zimnica

Ktoré ochorenia spôsobujú žltačku?

Vírusové hepatitídy

Ako sme už spomenuli, žltačka je najčastejším sprievodným príznakom hepatitídy, za ktorú sa aj nesprávne zamieňa. Vírusová hepatitída je infekcia, ktorá spôsobuje zápal a poškodenie pečene. Existuje niekoľko typov a sú označené ako vírusy hepatitídy A, B, C, D a E.

Hepatitída A alebo choroba špinavých rúk

Vírus hepatitídy A je považovaný za jeden z najčastejších typov vírusovej hepatitídy na celom svete. Je známy aj pod pojmom choroba špinavých rúk a ako sa prenáša?

  • Kontakt s infikovanými stolicami: Vírus sa vylučuje cez stolicu infikovaných osôb. Ak sa stolica infikovanej osoby dostane do vody alebo potravín, môže vírus prežiť a ďalej sa šíriť, najmä ak sa nepodniknú opatrenia na dezinfekciu alebo čistenie vody a potravín.
  • Nepriamy kontakt: Vírus hepatitídy A sa môže prenášať pri nepriamom kontakte s infikovanými stolicami alebo kontaminovanými povrchmi. Ak sa dotknete týchto kontaminovaných povrchov a potom si nedbalo umyjete ruky, môžete vírus preniesť na svoje sliznice alebo do úst.
  • Sexuálny kontakt: Vírus hepatitídy A sa môže prenášať aj prostredníctvom sexuálnych aktivít.
  • Prenos z matky na dieťa: Prenos vírusu z matky na dieťa počas pôrodu je možný, ale nebýva bežný.
  • Konzumácia kontaminovaných potravín a nápojov: Ak konzumujete potraviny alebo nápoje, ktoré boli pripravené alebo umyté v kontaminovanej vode alebo kontaminovanom prostredí, tiež sa môžete nakaziť.
  • Nákaza v komunitách alebo medzi cestovateľmi: Hepatitída A sa môže ľahko šíriť v komunitách alebo medzi cestovateľmi do oblastí s vyšším výskytom ochorenia, kde nie sú dodržiavané dostatočné hygienické opatrenia.

Vírus hepatitídy A je v prostredí relatívne stabilný a môže prežiť na povrchoch a vodách, čo umožňuje jeho ľahké šírenie v nehygienických podmienkach. Preto je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia, ako je umývanie rúk, pitie bezpečnej vody a správna úprava potravín. Vírus ničí pôsobenie tepla pri 85 °C minimálne počas 1 minúty.

Typ A a jeho zvýšený výskyt na Slovensku

Výskyt ochorenia na žltačku typu A je na Slovensku viazaný na oblasti s nižším hygienickým štandardom. Hoci Úrad verejného zdravotníctva SR za posledné roky hlásil nízke čísla, tento rok 2023, je výnimkou. Už koncom marca zaznamenali celkovo 302 prípadov, a to najmä na východe Slovenska. Až 274 prípadov je v mestskej časti Luník IX v Košiciach a v meste Moldava nad Bodvou.

Dali by ste sa zaočkovať proti žltačke?

Hepatitída B

Vírus hepatitídy B sa prenáša krvou, sexuálnym stykom alebo od matky na dieťa počas pôrodu. K prenosu však môže dôjsť aj používaním kontaminovaných pomôcok pri tetovaní a piercingu alebo pri používaní spoločných hygienických potrieb.

Existuje akútna hepatitída B. Tá je krátkodobá a hoci môžu príznaky trvať niekoľko týždňov, väčšinou je telo schopné brániť sa a vírus zmizne. Ak vírus pretrváva, vyvinie sa chronická hepatitída. To sa však stane asi len u 5 % dospelých. Na Slovensku sa za posledných 15 rokoch, najmä vďaka očkovaniu, udržuje na nízkej úrovni.

Hepatitída C

Hepatitída typu C nebola známa až do roku 1989. V tej dobe ľudstvo poznalo iba typ A a B. Počas transfúzií krvi často dochádzalo k zápalom pečene, no vírus, ktorý zápal spôsoboval bol odlišný od typov A a B. Typ C sa teda prenáša krvou cez injekčný materiál alebo nechránený sex, ale aj z matky na plod počas pôrodu.

Lieky proti hepatitíde typu C síce existujú, vakcína však zatiaľ nie, a preto je kľúčová prevencia. Dôležitá je dezinfekcia a sterilizácia zdravotníckych nástrojov a testovanie darcov krvi. Rovnako aj dodržiavanie hygienických zásad pri tetovaní a piercingu.

Hepatitída D

Tento vírus je zvláštny v tom, že na to, aby sa mohol rozmnožovať a spôsobiť infekciu, potrebuje prítomnosť vírusu hepatitídy B. Ak sa teda dáte zaočkovať proti hepatitíde B, tak sa zároveň chránite aj pred hepatitídou D. V tomto prípade tiež existuje akútna hepatitída a ak vírus nezmizne, tak sa rozvine do chronickej hepatitídy. Príznaky sú rovnaké ako pri akomkoľvek inom type hepatitídy, no sú často závažnejšie.

Hepatitída D sa prenáša hlavne krvou a inými telesnými tekutinami. Hlavnými spôsobmi prenosu sú zdieľanie infikovaných injekčných nástrojov, sexuálny kontakt s infikovanou osobou a prenos z matky na dieťa počas pôrodu. Chrániť sa proti nej môžete očkovaním.

Hepatitída E

Hepatitída E sa prenáša cez kontaminovanú vodu alebo potraviny, a preto sa často vyskytuje v oblastiach s nehygienickými podmienkami. Vírus sa môže šíriť prostredníctvom infikovaných potravín, najmä morských plodov, mäsa a zeleniny, ktoré neboli riadne varené alebo umyté. V našich zemepisných šírkach sa vyskytuje sporadicky, zavlečením z endemických oblastí. Tými sú najmä India, Čína, Egypt, ale i ďalšie v súčasnosti vyhľadávané turistické destinácie ako africké krajiny a krajiny južnej a východnej Ázie.

Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka postihuje až 60 až 85 % novorodencov. Je veľmi bežným stavom a často sa objavuje v prvých dňoch alebo týždňoch po pôrode. Je to preto, že novorodenci majú v tele veľké množstvo červených krviniek, ktoré sa po narodení začnú rozkladať a množstvo bilirubínu môže byť až tak vysoké, že pečeň nezvláda jeho premenu. Tento stav je zvyčajne dočasný a neškodný, ale v niektorých prípadoch môže byť potrebná lekárska starostlivosť. Ako sa v takom prípade zvyčajne postupuje?

  • Monitorovanie: Ako sme spomínali, vo väčšine prípadov novorodenecká žltačka nevyžaduje nejakú špecifickú liečbu. Lekár bude pravidelne monitorovať hladiny bilirubínu v krvi a sledovať, či sa nezvyšujú na nebezpečnú úroveň.
  • Fototerapia: Ak hladiny bilirubínu v krvi stúpnu na určitú úroveň, môže lekár odporučiť fototerapiu. Počas fototerapie je novorodenec umiestnený pod špeciálne svetelné lampy, ktoré pomáhajú rozložiť bilirubín v koži a tkanivách, aby ho telo mohlo ľahšie vylúčiť.
  • Výživa: U niektorých novorodencov môže byť žltačka spôsobená nedostatočným príjmom materského mlieka. Dôležité je, aby novorodenec dostával dostatočné množstvo materského mlieka alebo výživy na dojčenie.
  • Výmena krvi: V zriedkavých prípadoch, keď hladiny bilirubínu stúpnu na veľmi vysoké úrovne a fototerapia nepomáha, môže byť potrebná výmena krvi.

Gilbertov syndróm

Gilbertov syndróm je genetická porucha, ktorá spôsobuje, že telo neprodukuje dostatok pečeňových enzýmov na udržanie bilirubínu na normálnej úrovni. Odhaduje sa, že sa môže vyskytovať u 5 až 10 % populácie. Príznaky zväčša nie sú výrazné, a preto väčšina ľudí ani nevie, že ho má a dozvedia sa to až po krvných testoch, ktoré im boli robené pre nejaké iné choroby.

Ľudia s Gilbertovým syndrómom však môžu občas zaznamenať:

  • Závraty a únavu
  • Tmavo sfarbený moč 
  • Ťažkosti so sústredením
  • Gastrointestinálne problémy, ako je bolesť brucha, hnačka a nevoľnosť
  • Príznaky podobné chrípke, vrátane horúčky a zimnice
  • Stratu chuti do jedla

Gilbertov syndróm nie je vážny stav a zvyčajne nevyžaduje špecifickú liečbu. Môže však byť u niektorých ľudí spojený s periodickými epizódami žltačky a inými nepríjemnými príznakmi. Ak si u seba všimnete vyššie uvedené príznaky, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára.

Žlčníkové kamene

Žlčníkové kamene môžu byť cholesterolové, ktoré vznikajú pri nadbytku cholesterolu, no môžu byť aj pigmentové a tie vznikajú pri nadbytku bilirubínu. Preto jedným z príznakov pri žlčníkových kameňoch môže byť aj žltačka. Tieto kamene môžu byť menšie a bez príznakov, ale niekedy môžu spôsobiť bolesť v pravom hornom bruchu, závrate, zvracanie a ďalšie komplikácie.

Možnosťami liečby sú zvyčajne:

  1. Monitorovanie: Nie všetky pigmentové žlčníkové kamene vyžadujú liečbu. Lekár môže odporučiť iba monitorovanie kameňov, ak nespôsobujú príznaky alebo komplikácie.
  2. Chirurgický zákrok: Ak pigmentový žlčníkový kameň spôsobuje bolesť, infekciu alebo iné komplikácie, lekár vám môže odporučiť chirurgické odstránenie žlčníka (cholecystektómia). Táto operácia je obvykle veľmi efektívna a neprináša vážne dlhodobé komplikácie.
  3. Žlčové kyseliny: U niektorých ľudí môže lekár predpísať lieky na rozpúšťanie žlčových kameňov. Táto liečba môže byť účinná najmä pri menších kameňoch.
  4. Dietetické opatrenia: Ak máte problémy so žlčníkom, stojí za zváženie upraviť svoju stravu. Zdravá strava, kontrola hmotnosti a správny pitný režim sú zároveň najlepšou prevenciou pred žlčníkovými kameňmi.
  5. Časté malé jedlá: Niektorí ľudia sa cítia lepšie z častých, no menších porcií jedál namiesto troch veľkých jedál denne. Môže im to pomôcť minimalizovať tlak na žlčník počas trávenia.

Liečba a prevencia pred žltačkou

Keďže žltačka je jedným z príznakov iného ochorenia, liečba bude závisieť od konkrétneho ochorenia.

Žltačka spôsobená vírusmi (hepatitída A, B, C, D, E):

  • Hepatitída A: Liečba hepatitídy A je zvyčajne podporná a zahŕňa odpočinok, hydratáciu a zdravú výživu. Ako prevencia je účinné očkovanie a, samozrejme, dodržiavanie hygienických zásad.
  • Hepatitída B a C: Tieto formy hepatitídy môžu byť liečené antivírusovými liekmi, ktoré potláčajú šírenie vírusu a pomáhajú zastaviť poškodenie pečene. Pri hepatitíde B je takisto možné očkovanie.
  • Hepatitída D: ako sme spomínali vyššie, proti hepatitída D a B sú úzko prepojené. Ak sa dáte zaočkovať proti hepatitíde B, ochránite sa aj pred hepatitídou D.
  • Hepatitída E: Prevencia je podobná ako pri hepatitíde A, a teda dodržiavať hygienické štandardy a zvýšiť dozor po návrate z endemických oblastí. V samotných rizikových krajinách konzumovať len potraviny a vodu z overených zdrojov. 

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, zdravoteka.sk, uvzsr.sk
Odporúčame