Chcete pestovať čučoriedky v kontajnerových nádobách? Týchto 8 tipov by ste nemali prehliadnuť

pestované čučoriedky v kontajnerových nádobách

Aj v kontajnerovej nádobe môžete mať bohatú úrodu (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Niet nad čerstvé ovocie vypestované vlastnými rukami. Chceli by ste pestovať čučoriedky v kontajnerových nádobách alebo to už aj skúšate, ale nedarí sa vám podľa predstáv? Máme pre vás 8 osvedčených tipov, vďaka ktorým sa im bude dariť lepšie a vaša úroda bude o poznanie bohatšia. Čučoriedky sú pochúťka plná antioxidantov a právom sa označujú za super ovocie.

Prečo pestovať čučoriedky v kontajnerových nádobách?

Asi najdôležitejšou výhodou je, že v týchto nádobách sa dajú kríky čučoriedok pohodlne presúvať po záhrade alebo po terase podľa toho, aké podmienky im budú práve vyhovovať. Počas vegetačného obdobia môžu byť na slnečnom mieste a na jeseň ich môžete premiestniť na miesto, kde budú chránené pred vetrom, mrazom a inými poveternostnými podmienkami. Ďalšou výhodou je, že v kontajneri im môžete dopriať pôdu, respektíve substrát, ktorý bude vytvorený presne podľa ich požiadaviek. To sa vo voľnej pôde až tak nepodarí. Čučoriedky vyžadujú rašelinu alebo špeciálny substrát, ktorý je kyslý.

1. Vysádzajte viac ako jednu rastlinu

Ako aj pri mnohých iných rastlinách, čučoriedky opeľujú včely. Krížové opelenie maximalizuje produkciu ovocia, a preto je vhodné zasadiť dve alebo tri rastliny každú, z inej odrody. Vyberte si také odrody, ktoré kvitnú v približne rovnakom čase, aby ich včely opelili naraz. Ak chcete dosiahnuť, čo najlepšie výsledky, umiestnite nádoby s čučoriedkami do vzdialenosti niekoľkých metrov od seba.

2. Vyberte si správne nádoby

Najvhodnejšia nádoba je keramická, hlinená alebo betónová, pretože tieto materiály pracujú a dokážu viazať vodu. V lete sa zasa veľmi neprehrievajú, na rozdiel od plastových nádob. Hlboké by mali byť 50 až 60 centimetrov a široké približne 75 centimetrov. Nesmú obmedzovať koreňový systém a ideálne je, ak majú drenážne otvory. Na zimu asi budete chcieť premiestniť nádoby na chránené miesto, čiže radšej budete voliť ľahšie materiály. Pokiaľ je to možné, vyvarujte sa plastovému obalu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Skryté nebezpečenstvá striehnu aj v záhrade: Viete, na čo si treba dať pozor?

3. Doprajte im správnu pôdu alebo substrát

Kyslomilné čučoriedky vyžadujú pH substrátu v rozmedzí približne 3,2 až 4,2 alebo 3,5 až 4,5. Takáto pôda sa prirodzene vyskytuje len veľmi obmedzene, ale vhodný substrát si viete buď kúpiť alebo sami vyrobiť. Mal by mať schopnosť zadržiavať vlhkosť a dobre odvádzať vodu. Väčšinou je zložený z kvalitného a vyzretého humusu a z rašeliny, jeho súčasťou býva i rohovina, ktorá uvoľňuje dusík potrebný pre rast.

4. Zvoľte správne stanovisko

Najlepšie sa čučoriedkam darí na plnom slnku. Potrebujú najmenej 6 až 8 hodín denného slnečného svitu a ocenia aj popoludňajší tieň. Hoci dokážu rásť aj v čiastočnom tieni, v tom prípade prinesú oveľa menej plodov. Mali by byť na mieste, ktoré nie je príliš veterné a je chránené. Na zimu nádoby obaľte do jutoviny.

5. Nepodceňte výber hnojiva

Keďže čučoriedky sú kyslomilné a vyžadujú kyslú pôdu, aj ich hnojivo by malo byť kyslé. To pomôže udržať ideálne kyslé pH v pôde. Vyhnite sa hnojivám s obsahom dusičnanom a chloridov. Hnojivo aplikujte skoro na jar pred rozvinutím listov.

6. Nezabudnite na pravidelnú zálievku

Čučoriedky nemajú rady vysychanie a pravidelná zálievka by mala udržať pôdu rovnomerne premokrenú. Tento stav budete musieť pravidelne kontrolovať a podľa potreby polievať. Počas horúčav rastliny produkujú bobule niekoľkokrát do týždňa, ale ani vtedy ich neprelievajte, pretože by im mohli hniť korene. Vtedy oceníte dobré drenážne otvory v nádobách. Mulč z drevenej štiepky pomôže zabrániť odparovaniu vody.

7. Chráňte ovocie pred vtákmi

Do tretieho roka po výsadbe by vám čučoriedky už mali priniesť naozaj bohatú úrodu. A o tú sa samozrejme nechcete podeliť s vtáčími obyvateľmi záhrady. Použite preto vtáčie pletivo, siete alebo špeciálne kryty, ktoré im zabránia hodovať, ale zároveň im nespôsobia zranenia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
30 rastlín ideálnych do spálne: Čistia vzduch a vyspíte sa doružova

8. Zamerajte sa na rez

Rez vykonajte koncom zimy alebo skoro na jar. Po treťom alebo štvrtom roku od výsadby to už rastliny budú potrebovať. Odstráňte všetko staré a mŕtve drevo a konáre, ktoré sa o seba opierajú a zavadzajú si navzájom. Môžete odstrániť približne tretinu rastliny bez toho, aby ste ju poškodili. Stimulujete jej rast, podporíte cirkuláciu vzduchu a svetlo sa dostane aj do vnútra medzi konáre. Rez je nevyhnutná súčasť pestovania, vďaka nemu bude úroda kvalitnejšia.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Bhg.com
Odporúčame