Vylepšite svoje recepty: Viete, ktoré korenie sa ideálne hodí do vašich jedál?

korenie

Takto dodáte vašim jedlám zaujímavú chuť (Zdroj: Freepik/thelizton)

Hľadáte spôsoby, ako dodať jedlám veľa chuti bez veľkého množstva tuku či soli? Pridajte do svojich receptov radšej chutné korenie! Korenie môže povedať veľa o kuchyni danej kultúry a používa sa v širokej škále slaných a sladkých jedál. Použitie trochy korenia môže spôsobiť, že aj najzákladnejšie recepty budú chutiť ako nové a zaujímavé. Tu je niekoľko bežných korenín na varenie, ktoré nájdete v mnohých kuchyniach.

Nové korenie

Nové korenie chutí ako kombinácia škorice, muškátového orieška a klinčekov s ľahkým nádychom čierneho korenia. Toto korenie sa používa v slanej aj sladkej kuchyni. Dodáva výraznú chuť pečivu, ako sú korenené koláče alebo tekvicové dezerty. Použiť ho môžete aj do polievok, omáčok a marinád a je vhodné na ochutenie rýb a ďalších druhov mäsa. Zatiaľ čo nové korenie sa používa v severoamerickom pečení, je bežnejšie v juhoamerickom a jamajskom varení.

nové korenie
(Zdroj: Freepik/stockking)

Aníz

Aníz dodáva jedlám sladkú chuť sladkého drievka. Často sa používa pri varení v juhovýchodnej Ázii na pridanie chuti do chleba, bravčového mäsa, hydiny alebo nápojov, ako je horúci varený čaj či varené víno.

aníz
(Zdroj: Freepik/freepik)

Kardamón

Kardamón má silnú vôňu a korenisto-sladkú chuť. Bežne sa používa do pečiva, ryžových jedál a sladkých nákypov. Pretože je taký silný, používajte ho naraz len po troškách. Je široko používaný vo východoindickej a škandinávskej kuchyni (Dánsko, Nórsko a Švédsko).

kardamón
(Zdroj: Freepik/user20464901)

Kajenské korenie

Cayenne (tiež nazývaná aj červená paprika) je silný, korenistý prášok vyrobený z tropických čili. S viac ako 200 druhmi je spoločný pre mnohé kuchyne, ako je africká, kajunská, čínska, indická, mexická, juhoamerická a juhovýchodná ázijská kuchyňa. Dá sa použiť v rôznych jedlách na pridanie ostrosti.

kajanské korenie
(Zdroj: Freepik/AndreyStar)

Čínske päť-korenie

„Čínska päťka“ je silná zmes piatich mletých korenín kombinovaných v rovnakých množstvách – škorica, klinčeky, semienka feniklu, badián a sečuánske korenie. Často sa používa v čínskej kuchyni, môžete si ho pripraviť sami alebo nájsť balené zmesi vo väčšine obchodov s potravinami. Najčastejšie sa používa v jedlách, ktoré používajú sójovú omáčku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Je ten správny čas na zdobenie perníkov a medovníčkov! S touto polevou je radosť pracovať
čínske päťkorenie
(Zdroj: Flickr/Pille)

Škorica

Škorica je voňavá kôra so sladkou, drevitou a ovocnou príchuťou. K dispozícii sú rôzne odrody, ale najbežnejšou škoricou je kasia škorica. Aj keď ste možno zvyknutí používať ju v sladkých jedlách, môžete ho pridať aj do slaných dusených jedál, polievok a karí. Výborne sa hodí aj k hovädziemu mäsu. Vyskúšajte ju napríklad v rebarborovo-jablkovom koláči.

škorica
(Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Klinčeky

Klinčeky dodávajú sladkým a slaným receptom sladkú a korenistú chuť. Použite ho do pečiva, údenín, nakladaných uhoriek, omáčok, karí a varených nápojov. Môžu byť použité celé (a potom odstránené z výsledného jedla) alebo mleté.

klinčeky
(Zdroj: Freepik/dipshri)

Koriander

Semená koriandra sú sušené semená, ktoré pochádzajú z rovnakej rastliny ako populárna bylina, koriander. Semená koriandra chutia ako kombinácia citrónu, šalvie a rasce. Toto korenie sa dá použiť v polievkach či špeciálnych nápojoch, ako je varené víno. Najčastejšie sa používa v indickej, mexickej, ázijskej a karibskej kuchyni.

koriander
(Zdroj: Freepik/stockimagefactorycom)

Kmín

Kmín dodáva jedlám teplú a orieškovú chuť. Je obľúbený v kari, chilli práškoch a zmesiach korenia na grilovanie. Najčastejšie sa používa v kuchyni Stredného východu, Ázie a Stredomoria.

kmín
(Zdroj: Freepik/AndreyStar)

Kari

Kari je zmes práškového korenia, ktorá sa bude líšiť v závislosti od regiónu a jedla. Zvyčajne obsahuje kombináciu koriandra, rasce, kurkumy, zázvoru, horčice, senovky gréckej, škorice, klinčeka, kardamónu, chilli a čierneho korenia. Kombinácia korenia dodáva jedlám z omáčky, ako je indické karí, horkú a korenistú chuť. Použite ho v marináde alebo ako suchý poter na hovädzie mäso, ryby, jahňacie mäso, teľacie mäso a zemiaky. Vyskúšajte ho tiež v krémovej polievke z paštrnáku alebo špargle a sladkých zemiakoch s kari.

kari korenie
(Zdroj: Freepik/jcomp)

Semeno feniklu

Feniklové semienko dodáva jedlám sladšiu a jemnú chuť sladkého drievka. Semienka feniklu sa používajú na dochutenie slaných jedál vrátane rýb, omáčok, mäsových guľôčok a klobás. Je obľúbený v stredomorskej kuchyni.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kávu využijete aj pri pečení a varení, v týchto receptoch bude famózna
fenikel
(Zdroj: Freepik/boyarkinamarina)

Muškátový oriešok

Muškátový oriešok má veľmi výraznú, osviežujúcu vôňu a štipľavú, korenistú a sladkú chuť. Toto korenie sa používa do mäsitých pokrmov, ako je pečené mäso, sekaná alebo plnka do pokrmov z hydiny. Je vhodné aj do polievok, špenátu, zemiakovej kaše, omáčok, cestovín alebo zeleniny. Pri varení pridávajte muškátový oriešok až na záver, tepelnou úpravou totiž stráca chuť.

muškátový oriešok
(Zdroj: Freepik/freepik)

Kurkuma

Kurkuma má teplú a zemitú chuť. Používa sa na pridanie chuti a farby (jasne žltej) do potravín a je bežný v indickej a karibskej kuchyni. Najčastejšie nájdete kurkumu pridanú do karí a nakladaných jedál. Vyskúšajte ju v karfiolovom šošovicovom ryžovom pečive.

kurkuma
(Zdroj: Freepik/stockimagefactorycom)

Ak chcete z korenia získať čo najviac arómy a chuti, kupujte ich v malých množstvách a rýchlo ich spotrebujte. Ak je to možné, skúste pomlieť celé korenie namiesto toho, aby ste ich kupovali predbalené, aby ste získali čo najlepšiu chuť. Celé a mleté korenie skladujte vo vzduchotesných nádobách na chladnom a tmavom mieste až 6 mesiacov.

Zdroj: plnielanu.sk, unlockfood.ca
Odporúčame