Pripravte si voňavé chai latte: Príjemne vás zahreje na tele aj na duši, postup zvládnete aj doma

chai latte

Pripravte si aj vy voňavé chai latte (Zdroj: GettyImages)

Jeseň je tu a s ňou nás čaká čoraz viac chladných a sychravých dní. Aj vy po príchode domov túžite po niečom teplom, čo vás príjemne zahreje? Skúste svoj obľúbený čaj či kávu vymeniť za voňavé chai latte. Teplý mliečny, príjemne aromatický a mierne pikantný nápoj poteší všetky vyše zmysly.

Chai latte pochádza z ďalekej Indie a podľa legiend vznikol ako očistný a liečivý nápoj. Jeho recept vychádza z princípov ajurvédy a je v podstate veľmi jednoduchý, takže prípravu zvládnete aj v domácich podmienkach. Potrebovať budete tri základné ingrediencie: čierny čaj, aromatické koreniny a mlieko.

Ako na to?

  1. Najskôr si pripravíme čajový základ. V malom hrnci dáme variť vodu spolu so všetkými koreninami. K základným patrí škorica, klinček a zázvor, použiť však môžeme aj pomarančovú kôru, kardamón, badián, čierne korenie či muškátový oriešok – záleží len na fantázii a chuti.
  2. Keď voda začne vrieť, odstavíme z ohňa a necháme lúhovať 5 minút. Potom znovu zapneme sporák, pridáme čajové vrecúško, necháme prevrieť a vypnuté ešte lúhujeme 5 minút. Nakoniec precedíme. Namiesto čajových vrecúšok, samozrejme, môžeme použiť aj sypaný čierny čaj, ten lúhujeme rovnako, 5 minút.
  3. Posledným krokom je príprava mlieka. Zohrejeme ho v hrnci spolu so škoricou, počkáme, až začne jemne vrieť, a vypneme. Použiť môžeme aj tyčový mixér alebo špeciálny šľahač na mlieko, získame tak perfektne našľahanú penu. Na záver ešte môžeme dochutiť medom a ozdobiť koreninami.

Mohlo by vás zaujať: Horúce nápoje päťkrát inak: S alkoholom aj bez, v chladnom počasí si ich vychutnáte ešte viac


Povzbudenie aj prevencia

Ak ste chai latte ešte nikdy nepili, pripravte sa na to, že ide o nápoj s výraznejšou chuťou. Jeho účinky sú však prekvapujúce. Čierny čaj pôsobí povzbudzujúco a malým zázrakom sú aj pridané koreniny. Škorica napríklad pomáha znižovať krvný tlak a cholesterol, zázvor pôsobí preventívne proti bakteriálnym infekciám a kardamón vďaka obsahu antioxidantov chráni bunky pred poškodením a zastavuje vznik zápalu.

Antibakteriálne, protiplesňové a protivírusové účinky má aj badián, muškátový oriešok zasa podporuje trávenie a pomáha v boji s nespavosťou. Pri pití chai latte si však na svoje príde nielen telo, ale aj duša. Výrazne aromatické korenie sa totiž v spojení s mliekom zjemní a vytvorí príjemnú harmóniu chute a vône. Stačí jedna šálka a aj sychravý večer bude plný pohody.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame