Ako sa zbaviť otravných plesní v kúpeľni: Pomôžu aj prípravky zo špajze

Pleseň

gettyimages

Pleseň obľubuje teplé a vlhké miesta. Práve preto sa jej najviac darí v kúpeľni. Objaví sa rýchlo, najmä pri nedostatočnom vetraní. Všimnúť si ju môžeme v škárach medzi kachličkami, za umývadlom, alebo za práčkou. Ako sa jej raz a navždy zbaviť?

Je samozrejmé, že pleseň je nielen nepekná na pohľad, no ohrozuje aj naše zdravie. Vdychovanie spórov plesní môže spôsobiť napríklad ťažkosti s dýchaním.

Znamená to, že čistá kúpeľňa bez plesní je základom zdravého bývania. Tmavé fľaky na stenách či podlahe, či oranžovú pleseň v sprchovom kúte by sme preto nemali ignorovať.


Mohlo by vás zaujímať: Zabojujte proti plesniam na stene: Obmedzte vlhkosť na minimum!


Pomôže peroxid aj ocot

Pravidelné drhnutie povrchov v kúpeľni niekedy skrátka nestačí. Na pomoc preto prichádzajú prípravky, vďaka ktorým s plesňou zatočíte okamžite. Väčšinu z nich už pravdepodobne máte vo svojej domácnosti.

Peroxid vodíka: Túto tekutinu môžete využiť nielen na zosvetlenie vlasov, ale aj na odstraňovanie plesní. Trojpercentný roztok peroxidu nalejte do nádoby s rozprašovačom a aplikujte na miesta postihnuté plesňou. Nechajte pôsobiť 15 minút a očistite vodou. Vďaka peroxidu odstránite aj tie najmenšie čiastočky plesne a zároveň predídete jej návratu.

Alkohol: Na boj s plesňou môžete využiť čistý lieh, alebo svetlý alkohol, akým je napríklad vodka. Alkohol v pomere 2:1 s vodou nalejte do fľašky s rozprašovačom a nastriekajte na pleseň. Nechajte pôsobiť 15 minút až polhodinu a zošúchajte špongiou alebo škrabkou. Pomôcky, ktorými pleseň odstraňujete, nepoužívajte na čistenie iných povrchov v domácnosti.

Bielidlo: Klasické bielidlo na textílie, alebo špeciálne bielidlo na čistenie plesní môžete zakúpiť v každej drogérii. Po jeho použití bude špárovacia hmota medzi kachličkami ako nová. Rovnako dobre funguje aj pri čistení okien alebo odtokov. Pri čistení bielidlom dbajte na dostatočné vetranie.

Sóda bikarbóna: Môžete ju použiť na odstraňovanie plesní z plastových alebo keramických povrchov. Skombinujte jednu polievkovú lyžicu sódy s vodou alebo citrónovou šťavou, aby ste vytvorili bielu pastu. Tú môžete naniesť na hrubú špongiu a vyčistiť postihnuté miesta.

Ocot: Funguje ako skvelá prevencia po prvotnom očistení plesne. Nanášajte ho raz týždenne na kachličky, podlahu alebo do špár, kde sa v minulosti objavila pleseň. Pozor na vápennú omietku – tu stráca svoju účinnosť. Prvotného zápachu sa ľahko zbavíte vyvetraním kúpeľne.


Ako sa podarilo zbaviť plesní v príbytku vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame