Viete, ako skladovať surové vajcia a hydinu? Nerobte tieto chyby, inak si koledujete o problémy!

suroviny na prípravu jedla, surové vajcia a hydina

Pri manipulácii so surovým mäsom a vajcami sa zíde oddelený riad (Zdroj: Freepik/azerbaijan_stockers)

Surové vajcia a hydinu treba skladovať a pripravovať oddelene od ostatných potravín. Pri manipulácii s nimi je dôležité dôkladné umývanie pracovných plôch, kuchynského náradia a rúk. Odporučil to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v rámci preventívnych odporúčaní proti prenosu vírusu vtáčej chrípky.

Dôležité hygienické opatrenia pre surové vajcia a hydinu

ÚVZ pridáva niekoľko užitočných informácií a tipov. Radí odstraňovať obaly, v ktorých boli hydina či vajcia zabalené. Rozmrazovať hydinu odporúča na podnose v chladničke, pričom je takisto dôležité odstraňovať tekutinu, ktorá pri rozmrazovaní vyteká. Dôležité je dodržiavať základné hygienické opatrenia, aby sa zabránilo prenosu potenciálnych škodlivých mikroorganizmov.

Nepodceňujte tepelnú úpravu surových ingrediencií. Všetky jedlá z hydiny vrátane vajec je podľa ÚVZ potrebné tepelne upraviť minimálne pri teplote 70 stupňov Celzia. „Presvedčte sa pri tepelnej úprave, či šťava z mäsa hydiny je číra a nie ružová, či mäso hydiny nie je červené alebo ružové, a v prípade vajec, či sú bielky a žĺtky pevné,“ priblížil. Pri manipulácii so surovou hydinou či vajcami odporúča používať oddelený riad a pomôcky.

Chov domácej hydiny a riziko vtáčej chrípky

Rovnako dôležité je dodržiavať hygienu, najmä umývať si ruky, pri chove domácej hydiny. „V prípade zmeny správania hydiny je potrebné okamžite informovať Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR,“ upozornil úrad. Kontaktovať ju treba aj v prípade nájdenia uhynutých vtákov, možno zavolať aj na číslo 112. „Nedotýkajte sa kadáveru, vyvarujte sa akéhokoľvek kontaktu s uhynutým vtáctvom, jeho výlučkami a kontaminovanými predmetmi (povrch vajec, predmety v kuríne a pod.),“ spresnil.

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie, ktoré sa obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Klinický priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou smerujúcou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania alebo náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyhorenie, strach či neistota: Terapeut dokáže poradiť pri rôznych problémoch, čo čakať od prvej návštevy?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame