Do chladničky alebo do tieňa? Vieme, ako správne skladovať kozmetiku v letných horúčavách

Kozmetické produkty

Niektoré kozmetické produkty treba v lete špeciálne skladovať (Zdroj: GettyImages)

Bežne sa nad umiestnením kozmetických výrobkov príliš nezaoberáme, dôležité je, aby boli po ruke. Situácia sa však mení, keď v lete udrú horúčavy. Teplota prostredia totiž môže mať na kozmetické výrobky rôzne účinky. Pozreli sme sa na to, ktorú kozmetiku môžete pokojne skladovať v kúpeľni a ktorej viac svedčia suchšie a chladnejšie miesta alebo rovno chladnička.

Krémy, gély a séra

Krémové výrobky a séra by mali byť skladované na chladnom a tmavom mieste. Akékoľvek vystavenie teplu a slnečnému žiareniu ich môže vysušiť a oddeliť prírodné oleje, ktoré obsahujú. Pri očných géloch a krémoch sa odporúča skladovanie v chladničke, a to najmä v prípade, že sa nimi pokúšate zmierniť opuchy. Chladné teploty sťahujú cievy, vďaka čomu dosiahnete želaný efekt.

Práškové výrobky

Práškové výrobky ako sú očné tiene, púder na tvár, lícenka alebo bronzer môžete skladovať kdekoľvek na suchom mieste. Nadmerná vlhkosť spôsobuje, že sa práškové výrobky nasýtia a zhrudkovatejú. Neskladujte ich preto v kúpeľni, vlhkosť v sprche im nesvedčí. Uistite sa tiež, že tieto výrobky skladujete ďaleko od radiátorov a ohrievačov.

Parfum a toaletná voda

Vône vždy skladujte na chladnom a tmavom mieste aj s dôkladne priľnutým uzáverom. Vystavenie teplu a vlhkosti mení ich arómu aj stabilitu éterických olejov. Parfumy nikdy neuchovávajte v chladničke, nesvedčia im totiž extrémne teploty ani na jednom konci spektra – aj chlad dokáže zmeniť ich vôňu.

Špongie

Neskladujte ich v kúpeľni. Para zo sprchy alebo kúpeľa môže na ich povrchu kondenzovať a vytvárať plesne. Po vyčistení špongií, telových, ale najmä tých na mejkap, ich nechajte uschnúť na vzduchu mimo kúpeľne.

Rúž

Rúže je potrebné skladovať na chladnom a suchom mieste. Ak ich však máte v zásobe vo veľkom objeme a používate ich len občas, je lepšie uskladniť ich v chladničke. Zachováte tak nielen ich farbu, ale aj textúru. Priveľa tepla totiž spôsobuje topenie a rozklad rúžu.

Lak na nechty

Pokojne ho v lete vložte do chladničky. Slnečné svetlo a teplo môžu spôsobiť, že výrobok bude hustý a zakalený, môže tiež zmeniť farbu – v chladničke sa tomu vyhnete. 

Očné linky a špirála

Obe patria na tmavé a chladné miesto, nie však do chladničky. Umelo predlžovať ich životnosť, najmä čo sa týka špirály, nie je vhodné. Vydržia zväčša šesť mesiacov, potom je potrebné ich vymeniť, keďže sa menia na skladisko baktérií. Vyvarujte sa aj pumpovaniu, ktoré do nádobky privádza zbytočne veľa vzduchu podporujúceho rast ďalších baktérií.


Mohlo by vás zaujať: Aj krémy a šminky majú dátum spotreby: Skontrolujte obaly, inak riskujete


Extra rady pre skladovanie kozmetiky

  • Vo všeobecnosti platí, že pre produkt, ktorý ešte nebol otvorený, postačí na uskladnenie tmavá skrinka v kúpeľni. Ak kozmetiku nosíte aj v lete v kabelke či plážovej taške, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa jej konzistencia zmení, zároveň v nej dochádza aj k bakteriálnej kontaminácii. Lepšie preto urobíte, keď si sa na dovolenku zoberiete ešte neotvorené produkty.
  • Telové prípravky sú odolnejšie ako pleťové. Sprchový gél alebo krém môžu zostať aj na otvorenej poličke v kúpeľni.
  • Okrem teploty dbajte aj na uskladnenie ďaleko od okna. Na parapetnú dosku v kúpeľni určite nedávajte kozmetické prípravky, ktoré sú pod tlakom, ako napríklad laky na vlasy, hrozí totiž výbuch.
  • Šampón alebo sprchový gél môžete skladovať aj na okraji vane, dbajte však na to, aby boli vždy dobre zatvorené a do nádob neprenikla žiadna voda, inak hrozí vznik choroboplodných zárodkov.
  • Opaľovacie krémy sú technologicky navrhnuté na vyššiu tepelnú záťaž. Ak si ich beriete na pláž, nemusíte byť v strese, stačí ich schovať aj do tieňa či pod deku, aby si zachovali sľubované vlastnosti. Ak sa však konzistencia krému výrazne zmení, radšej ho ďalej nepoužívajte.
  • Nezabúdajte na to, že bez ohľadu na ročné obdobie nie je vhodné prekročiť záručnú dobu. Tá sa uvádza v podobe čísla a mesiaca – napr. 6M znamená, že krém či šampón môžete používať šesť mesiacov od otvorenia. V opačnom prípade sa na výrobku udáva dátum minimálnej trvanlivosti, ktorý je uvedený na okraji alebo spodnej strane téglika.
  • Mikróbom sa darí vo vlhkom prostredí, výrobok môžete kontaminovať aj svojimi prstami. V lete siahnite radšej po výrobkoch s pumpičkami, najmä čo sa týka pleťovej kozmetiky.

Šup do chladničky 

  • sprej na tvár
  • lak na nechty
  • balzam na pery, rúž
  • prírodná a bio kozmetika bez konzervantov
  • očný krém pleťová maska
  • výrobky s obsahom retinolu a vitamínu C

Chlad spôsobuje zhoršenú rozotierateľnosť, pod vplyvom nižšej teploty sa od seba oddeľujú isté zložky. Na rozdiel od tepla však ide o fyzikálnu reakciu, ktorá sa neodráža na bezpečnosti výrobku.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame