Stačia nízke teploty na opratie oblečenia? Prinášame vám prehľad, ako správne vybrať nastavenie práčky

žena dáva do práčky bielizeň

Správna teplota je šetrná na náklady aj pre oblečenie (Zdroj: Freepik/freepik)

V minulosti platilo, že na lepšie vypratie treba použiť čo najvyššiu teplotu. Pri moderných práčkach a prostriedkoch však môžete zvoliť aj nižšie teploty a získať rovnako čisté oblečenie. Takéto pranie má viacero výhod a okrem niekoľkých výnimiek ho môžete používať stále.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými teplotami? Každá teplota má rozdielnu efektívnosť, šetrnosť k oblečeniu, náklady aj vplyv na životné prostredie. To všetko treba pri jej výbere brať do úvahy. Už dávno neplatí, že na dokonale čisté oblečenie potrebujete práčku nastaviť na 90°C. V prípade obyčajného oblečenia stačí oveľa menej.

Rozdiel medzi teplotou 30° a 40 °C

Rôzne prieskumy dokázali, že teploty 30°C alebo 40°C sú vo väčšine prípadov na pranie viac ako dostačujúce. Tieto teploty odstránia bežné škvrny a sú tiež šetrnejšie k látkam. Vďaka tomu vám šaty zostanú dlhšie ako nové, čiže ušetríte nielen na energiách.

Teplota 40°C je optimálna na vypranie oblečenia v teplej vode. Efektívne ho vyperie a zároveň je skvelá na zničenie baktérií a choroboplodných zárodkov. Väčšina pracích prostriedkov je navyše už prispôsobená na to, aby fungovala aj v nižších teplotách.

Na vypranie bežne nosených alebo veľmi neznečistených vecí postačí aj teplota 30 °C. Oblečenie bude znovu svieže a čisté. Je tiež vhodná na pranie jemných látok, ako sú vlna alebo hodváb. Vyššie teploty by ich mohli poškodiť.

Pranie na 30 °C ale nie je účinné na príliš odolné škvrny. Preto ak potrebujete vyprať väčšie množstvo oblečenia s fľakmi alebo ho chcete zbaviť baktérií, zvoľte radšej vyššiu teplotu.

Kedy je potrebné prať na vyšších teplotách?

V niektorých prípadoch sa odporúča nastaviť práčku na 60 °C. Zvoľte ju keď budete prať posteľnú bielizeň, spodnú bielizeň, uteráky alebo ak je niekto vo vašej domácnosti chorý. Vyššia teplota spoľahlivo odstránili všetky baktérie, roztoče a mikróby.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Spomaľte a započúvajte sa do spevu vtáčikov: Má pozitívny vplyv nielen na našu myseľ

Teplota 90 °C by mala byť vyhradená na špeciálne prípady, kedy je potrebná kompletná dezinfekcia. Napríklad vtedy, ak je vaše oblečenie alebo posteľná bielizeň napadnutá patogénmi.

Ako funguje eko nastavenie?

Na množstve moderných práčok sa dá nastaviť eko pranie, ktoré vám pomôže ušetriť. Spotrebuje menej vody aj menej elektriky. No dokáže spoľahlivo vyprať oblečenie? Áno, ale je určené hlavne na bežné pracie cykly. Nižšia spotreba energie znamená nižšiu teplotu a preto sa odolné škvrny nemusia vyprať.

Eko nastavenie je efektívne, ale trvá trochu dlhšie. Je to preto, že využíva menej vody, ktorá navyše nie je príliš zohriata. Preto musí všetko čistenie zariadiť samotná práčka. Keď chcete ušetriť a myslíte ekologicky, určite zvoľte toto nastavenie čo najčastejšie. Ak v prípade potreby použijete aj vyššie teploty, určite vám to účty veľmi nezvýši.

Výhody nižšej teploty prania

Vďaka nižšej teplote prania môžete výrazne ušetriť za náklady na energiách. Okrem toho pomôžete aj životnému prostrediu, pretože obmedzíte spotrebu energií a bez námahy znížite vašu uhlíkovú stopu.

Vysoké teploty vody môžu zničiť látky, napríklad aj tým, že sa zrazia alebo pokrčia. Obzvlášť v prípade, ak ide o bavlnené alebo syntetické látky. Je preto dôležité, aby ste sa pridŕžali štítku na oblečení, ktorý označuje odporúčanú teplotu prania. Vaše oblečenie si tak dlhšie zachová svoju kvalitu a budete ho môcť ešte dlho nosiť.

Čistenie práčky

Aby vaša práčka fungovala čo najlepšie, mali by ste ju pravidelne čistiť. Ak často periete na 40°C, je to ešte dôležitejšie. Na zabitie baktérií je potrebná teplota zhruba 60°C. Po častom praní na nižších teplotách sa môžu v bubne začať šíriť baktérie a plesne. Preto môže začať nepríjemne zapáchať. Aspoň raz mesiac ju poriadne vyčistite, alebo spustite na vyššej teplote.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stále vyhadzujeme kilá potravinového odpadu: Viete, ako ho znížite vo vašej domácnosti?

Periete aj vy na nižších teplotách?

Odporúčame