Boj s únavou začína na tanieri: Vieme, ktoré potraviny vám zaručia prílev energie!

únava

thinkstockphotos.com

Vyčerpanosť a poruchy sústredenia už dávno nie sú výsostne späté len s prechodným obdobím jari či jesene. Ak aj vy ráno vstávate s pocitom, že vás v noci prešiel parný valec, zrejme by ste mali zaradiť viac pohybu a pobyt na čerstvom vzduchu. Tým najdôležitejším faktorom však stále zostáva jedálny lístok. Poradíme vám, čo nesmie chýbať na vašom tanieri, aby sa čím skôr dostavila stratená energia aj chuť do života.

Výživné ovsené vločky

Sladké raňajky zrejme ulahodia vašim chuťovým pohárikom, no určite nie vášmu metabolizmu. Ak si po zobudení naservírujete misku cereálií z farebnej krabice, makovník alebo vianočku s maslom a džemom, vaše energia prudko klesne na minimum najneskôr o 11-stej hodine. Ako tomu predísť? Siahnite po ovsených vločkách, ktoré sa pýšia vysokým podielom vlákniny. Ich štiepenie trvá v tráviacom systéme oveľa dlhšie, preto nás dokážu zasýtiť na celé dopoludnie. Na ich dochutenie môžete v primeranom množstve použiť nasledovné:

  • zdravé sladidlá – med, agáve / javorový sirup
  • ovocie – sezónne čerstvé alebo sušené bez prídavku cukru, rozhodne nie kandizované
  • semiačka – ľanové, chia, sezamové, tekvicové, slnečnicové a podobne
  • orechy – para, vlašské, lieskovce, kešu

Chutnou alternatívou je tiež ovsená kaša, ktorú skvele dopĺňa mletá škorica.


Mohlo by vás zaujať: Keď únava neodchádza ani po spánku: Čo sa to s vami deje?


Objavte nové druhy cestovín

Ak sa po vyššie uvedených raňajkách vyberiete na obed a zvolíte klasické cestoviny z bielej múky, pravdepodobne dostanete obrovskú porciu, po konzumácii ktorej ste zrelí na obedňajší spánok. Krvný obeh totiž okamžite zaplaví obrovské množstvo karbohydrátov, hladina glykémie vystrelí do nebeských výšin a onedlho prudko klesne. Milovníci talianskej kuchyne sa však cestovín vonkoncom vzdávať nemusia, práve naopak. V obchode s racionálnou výživou sa poobzerajte po tých, ktoré sú označované ako proteínové. Môžu byť vyrobené z čiernej fazule, hrášku alebo sóje a ako už samotný názov naznačuje, majú vysoký podiel proteínov. Vďaka vysokému glykemickému indexu ich náš gastrointestinálny trakt trávi pomalšie a udržiava hladinu energie v norme.

Zhrešiť je dovolené

Nič sa tak nepostará o okamžitý prílev energie, ako kvalitná tmavá čokoláda s čo najvyšším podielom kakaovej hmoty. Ak vám teda ubúdajú sily, siahnite po čo najzdravšej alternatíve. Ako úplná špička je vo svete racionálnej výživy prezentovaná raw čokoláda, ktorá je na rozdiel od klasickej hnedej pochúťky pripravovaná z tepelne neupravených kakaových bôbov, čiže z nepraženého kakaa. Práve to umožňuje nášmu organizmu načerpať všetky blahodarné látky obsiahnuté v tomto prírodnom zázraku – predovšetkým horčík. Svoje zastúpenie v raw čokoláde však má takisto síra, vápnik, železo, zinok, meď, draslík a mangán. Aj preto ju mnohí odborníci právom označujú za novodobú superpotravinu.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás neustála únava či enormné priberanie? Možno vám chýba jód!


Nebojte sa tukov

Pri správnom výbere tuky ani zďaleka nenarobia v tele takú šarapatu ako vyššie spomínané cukry. Zabudnite preto na ošiaľ nízkotučných výrobkov a sústreďťe sa na príjem omega-3 mastných kyselín. V tomto smere sa ako skvelá voľba javí práve makrela. Neprekonateľná únava totiž môže byť signálom nedostatku určitej živiny. Typickým príkladom je vitamín B12, ktorý ruka v ruke so železom pomáha budovať zdravé červené krvinky na rozvod kyslíka po celom tele. Makrela nielenže patrí medzi najvýdatnejšie prírodné zdroje vitamínu B12, ale tiež ďalších vitamínov skupiny B a horčíka. Magnézium okrem uvedenej funkcie plní aj mnoho ďalších. Napríklad, pomáha telu uvoľňovať energiu prijatú v jedle.


Mohlo by vás zaujať: Nervozita, únava, búšenie srdca, či priberanie? Možno vám štrajkuje štítna žľaza


Zelenina z oceánu

Ďalšou zo živín, ktorá často chýba na jedálnom lístku priemerného človeka, je jód. Tento stopový prvok zohráva zásadnú úlohu pri tvorbe hormónu štítnej žľazy, ktorý má kľúčový efekt v metabolizme a pri uvoľňovaní energie z jedla. Ak nám uvedený hormón chýba, jedným z prvých príznakov je práve únava. Ako najbohatší zdroj jódu čoraz viac vystupujú do popredia morské riasy. Tie sa v našej kuchyni vôbec nepoužívajú a sú typické predovšetkým pre jedlá krajiny vychádzajúceho slnka. V prípade, že im pre vysoký obsah bielkovín, makro aj mikronutrientov dáte šancu, hľadajte výrazy ako kombu, nori, arame, wakame, hijiky alebo dulse.


Ktoré potraviny v boji proti únave preferujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame