Tieto bylinky si rýchlo vypestujete aj zo semienka: Novú úrodu z kvetináča môžete zberať už za krátky čas!

pestovať bylinky zo semienka

Chuti a vôni čerstvých byliniek sa nič nevyrovná (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Niektoré bylinky sa dajú vypestovať zo semienka oveľa ľahšie ako iné. Mnohé druhy však vyžadujú dostatok času, kým sa z maličkých semienok stanú rastliny vhodné na zber lístkov alebo kvetov. Aby ste nemuseli dlho čakať a aby ste mali zásobu čerstvých byliniek vždy po ruke, predstavíme vám niekoľko druhov, ktoré vyklíčia rýchlo a za krátky čas poslúžia pri príprave jedla.

Nesporne, ich ďalšou výhodou je tiež fakt, že stoja oveľa menej, ako čerstvé bylinky predávané v supermarketoch alebo na trhoch. Postačí im len pravidelná starostlivosť a odvďačia sa nezameniteľnými arómami a chuťami.

kuchynské bylinky
Mnohé bylinky sa hodia do zeleninových aj mäsových pokrmov (Zdroj: Unsplash/Kevin Doran)

Ktoré bylinky, rýchlo vyrastú zo semienka?

Intenzívne voňavá bazalka (lat. Ocimum basilicum) klíči doslova extrémne rýchlo, približne 5 až 10 dní. Je citlivá na chladné počasie, preto na klíčenie potrebuje teplotu aspoň 10 ºC a viac.

Koriander (lat. Coriandrum sativum) je nezameniteľnou súčasťou orientálnych pochúťok, mexickej a indickej kuchyne, ale aj u nás sa už v kuchyni celkom udomácnil. Doba klíčenia je 7 až 15 dní, semená vyžadujú teplé a vlhké prostredie.

Výrazná vôňa a chuť šalvie (lat. Salvia officinalis) sa hodí na varenie aj do čaju. Klíčenie trvá 10 až 20 dní, čo je stále relatívne rýchlo, napríklad v porovnaní s petržlenom. Ideálna teplota na klíčenie je okolo 15 ºC.

Senovka grécka (lat. Trigonella foenum-graecum) klíči 4 až 12 dní a využíva sa ako listová zelenina, ale aj ako liečivá bylinka. Je to jednoročná rastlina, ktorá podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu, ale aj priaznivo pôsobí na tvorbu materského mlieka.

Rýchlorastúce oregano (lat. Origanum vulgare) potrebuje iba 8 až 14 dní na vyklíčenie. S konštantnou teplotou okolo 15 ºC to pôjde oveľa jednoduchšie. Najčastejšie sa pridáva do pokrmov stredomorskej kuchyne a pomáha zlepšiť stráviteľnosť pokrmov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastlina mesiaca: Nádherné pestrofarebné cínie oživia vidiecku záhradu aj balkón

Fenikel (lat. Foeniculum vulgare) potrebuje 6 až 12 dní na vyklíčenie, ale ak pred sadením semienka namočíte do vody, urýchlite ich klíčenie ešte o niečo viac. Čerstvé feniklové lístky sa môžu použiť do šalátov, do pesta, do nátierok alebo do dipov.

Odolná pažítka (lat. Allium schoenoprasum) klíči 14 až 20 dní. Aj keď najlepším spôsobom rozmnožovania pažítky je delenie jej trsov, dá sa vypestovať aj zo semien. Zasadené semienka udržujeme na teplom mieste, ale nie na priamom slnečnom svetle.

Mäta (lat. Mentha) patrí medzi najobľúbenejšie bylinky vôbec. Jej semienka klíčia 15 až 20 dní, ale najlepším spôsobom jej rozmnožovania je aj tak spôsob z odrezkov. Znesie aj tienisté podmienky a vyžaduje mierne vlhkú pôdu.

Aromatický kôpor (lat. Anethum graveolens) sa perfektne hodí do polievok alebo do dusených jedál. Najlepšie sa mu darí na plnom slnku a v dobre priepustnej pôde. Semienka vyklíčia za 8 až 18 dní, vysievajú sa do hĺbky asi 2 centimetre.

Tymián (lat. Thymus vulgaris) je voňavý poloker, ktorý je spravidla bohato obsypaný malými lístkami. Z maličkých semienok začnú klíčiť rastlinky za 7 až 20 dní a vyžadujú teplejšie podmienky, okolo 21 ºC.

Bazalka posvätná – Tulsi (lat. Ocimum sanctum) klíči 10 až 18 dní, vyžaduje dostatok svetla a tepla. Semienka je vhodné zasiať riedko do vzdušnej zeminy.

čerstvé bylinky do kuchyne
Lístky bazalky by sa mali ideálne trhať rukami a nie krájať nožom (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Niekoľko tipov a trikov na pestovanie byliniek zo semienok

V prvom rade investujte do kvalitných semienok z overených zdrojov, tak si zaistíte životaschopné semienka, z ktorých určite väčšina vyklíči. Rovnako dôležité je pripraviť vhodnú a priepustnú pôdu. Čo sa týka hĺbky sadenia semienok, všeobecným pravidlom je sadiť ich dvakrát tak hlboko, aká je ich veľkosť. To je pri miniatúrnych semienkach väčšinou naozaj iba pár milimetrov pod povrchom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vybrať balkónové rastliny podľa slnečnej orientácie? Zvoľte tieto druhy a krásu kvetov vám budú závidieť!

Zasadené semienka udržujte neustále vlhké, ale nie premočené. Ak je to potrebné, po vyklíčení ich môžete aj zahnojiť, ale až keď sú rastlinky väčšie. Samozrejme primeranou dávkou hnojiva. Keď už sú vyklíčené rastlinky väčšie, presaďte ich, aby mali viac miesta na rast.

Väčšina z nich potrebuje aspoň 6 až 8 hodín denného svetla, myslite na to, pri ich umiestnení. V neposlednom rade, ich po vyrastení pravidelne zbierajte a strihajte, aby ste podporili ich ďalší rast.


Zvyknete si pestovať vlastné bylinky alebo si kupujte nové v obchode a na trhu?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, balconygardenweb.com
Odporúčame