Konope je zázrak prírody: Prečistí črevá, predĺži mladosť a prospieva svalom

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vyskúšali ste už niekedy konope alebo prípravky z neho?

Konope prečistí vaše črevá, predĺži mladosť a pomôže aj vašim svalom

Keď sa povie konope, prevažnú väčšinu z nás napadnú jej psychotropné účinky. Lenže okrem psychotropných látok má táto úžitková rastlina rad veľmi vzácnych látok, čo jej dáva predpoklad na všestrannú použiteľnosť v potravinárstve, kozmetike, zdravotníctve aj priemysle.


Na Slovensku sú schválené na pestovanie len odrody konope siatej, ktoré obsahujú menej ako 0,2 % psychoaktívnej látky THC. Tým je garantované, že v potravinárskych produktoch sa nenachádzajú žiadne euforizujúce psychotropné látky, preto netreba mať obavy s ich zaradením do jedálneho lístka. Konope siatej sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť, keďže má mimoriadne priaznivé účinky na zdravie.

Konopné semená lepšie ako sója

Konopné semená sú
prirodzeným
zdrojom surovín pre aktívne potraviny. Neobsahujú žiadne pesticídy, keďže rastlinu nenapáda hmyz. Majú vyššiu koncentráciu živín ako sója a môžu byť plnou bielkovinovou náhradou za mäso. Výnimočné sú aj tým, že spolu so sójovými bôbmi ako jediné obsahujú kompletné bielkoviny (20 až 25 %). Sú významným zdrojom viacerých minerálov (napr. vápnik, horčík, fosfor, draslík, síra, železo, mangán, zinok)

Viacerí odborníci vo výžive hovoria, že z hľadiska nutričného zloženia je to malý zázrak pre ľudský organizmus. Obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, najmä rozvetvené, ktoré sú ideálne pre stavbu svalovej hmoty, a teda vhodné pre športovcov. Navyše obsahujú aj aminokyselinu methionín, ktorá je súčasťou živočíšnych bielkovín a je zdrojom síry. Bohatý obsah mastných kyselín zabezpečuje funkčný fyziologický systém prenosu spojenia medzi nervovými bunkami.


Mohlo by vás zaujímať: Konope pomáhalo liečiť aj v minulosti: Oslávi svoj veľký návrat?


Pre mladosť a zdravé črevá

Vzácna je látka kanabidiol (CBD), ktorá dokáže účinne blokovať psychoaktívne účinky konope siatej. Tvorí protiváhu zložke THC. Má silnejšie antioxidačné účinky ako vitamín C alebo E. Priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Potvrdené sú jej priaznivé účinky proti kŕčom, ale aj protizápalové a antimikrobiálne.

Konope obsahuje veľmi kvalitnú nerozpustnú vlákninu obzvlášť užitočnú pre tráviaci trakt. Nielenže čistí hrubé črevo, ale aj absorbuje do seba toxické látky prijaté zo stravy. Účinne likviduje tiež škodlivé metabolity, ktoré vznikajú pri trávení, a zabraňuje množeniu patogénnych mikroorganizmov (napr. salmonel) v črevách.


Mohlo by vás zaujímať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Využitie v potravinách

Podčiarkujeme, že ide o produkty z povolených odrôd konope siatej s vysoko pozitívnymi látkami na organizmus, nie konope indickej, ktorú preslávili psychotropné účinky.

Konopný olej

Odborníci považujú za najvýnimočnejšiu nutričnú vlastnosť konopného oleja takmer dokonalú rovnováhu a najlepšiu kombináciu esenciálnych mastných kyselín pre potreby organizmu. Sú to omega-3 SDA (kyselina stearidonová) a omega-6 GLA (kyselina gama-linolénová) mastné kyseliny. Obsahuje ich viac ako 80 percent. Ich nedostatok môže mať za následok napríklad vznik Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby. Sú potrebné aj pre dobrý stav pokožky, vlasov, očí a pod. Pomáhajú tiež pri liečbe neurodermatitídy, ekzémov, akné a rôznych ďalších ochorení.Cenné je tiež, že zo všetkých rastlinných olejov má najvyšší obsah polynenasýtených tukov a neobsahuje transmastné kyseliny.

Ako ho konzumovať? Najzdravší je za studena. Odporúča sa denne pred jedlom skonzumovať 1 až 2 polievkové lyžice konopného oleja. Vhodné je jeho využitie v studenej kuchyni napríklad pri príprave zeleninových šalátov. Treba ho skladovať v tme a chlade, aby nezažltol.

Zdravotné benefity užívania konopného oleja

- aktívne znižuje hladinu cholesterolu prostredníctvom obsiahnutých fytosterolov,

- pomocou fosfolipidov chráni organizmus pred prepúšťaním zdraviu škodlivých látok, vstrebávaniu nežiaduceho cholesterínu. Pôsobením na kľúčový enzým v tele bráni produkcii ďalšieho cholesterolu.

- priaznivý vplyv na stavbu a funkciu pečeňových buniek, zvyšuje detoxikačnú a regeneračnú schopnosť pečeňových buniek. Odporúča sa preto pri pečeňových ochoreniach po prekonaní žltačky, mononukleóze, otrave hubami, alkoholom alebo pesticídmi.

- pôsobí protizápalovo pri zápaloch čreva či žlčníka,

- mimoriadne účinný antioxidant, keďže obsahuje 100 – 150 mg/100 g vitamínu E (vhodný pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení i rakoviny hrubého čreva),

- protizápalová zložka – metylsalicylát - má protizápalové účinky. Prospešná najmä pri ochoreniach kĺbov.

- pomáha pri raste a obnove svalovej hmoty i ďalších tkanív,

- pomáha pacientom s atopickou dermatitídou či psoriázou, najmä ak majú vyšší podiel omega-3 mastných kyselín v organizme, čo môže mať za následok relatívny nedostatok omega-6 mastných kyselín.

- priaznivé účinky pri predmenštruačnom syndróme či príznakoch menopauzy (vďaka obsahu kyseliny gama-linolénovej),
- je vhodným zdrojom chlorofylu, ktorý zabraňuje najmä u starších ľudí usadzovaniu železa v organizme. Má protizápalové, antibakteriálne a dezinfekčné účinky.

Pre koho nie je? Opatrní pri dlhodobom konzumovaní konopného oleja musia byť pacienti užívajúci antikoagulačnú liečbu. Môže sa u nich vyskytnúť predĺžené krvácanie.

Cena: 500 ml za cca 16,50 €


Mohlo by vás zaujímať: Pivo ako liek: V primeranom množstve chráni proti infarktu aj demencii


Konopné semeno

Už jedna hrsť konopných semien, asi 30 g, pokryje dennú odporúčanú dávku proteínov a omega 3, 6 a 9 nenasýtených mastných kyselín pre dospelého človeka. O ďalších pozitívach ste mohli čítať vyššie v článku.

Ako ich konzumovať? Sú vhodné do šalátov, cereálií, na obaľovanie mäsa a rýb. Ako prirodzený zdroj surovín pre aktívne potraviny majú rozmanité použitie. Napríklad, namočené konopné semeno sa môže spracovať na neživočíšne mliečne výrobky - mlieko, syry, tiež aj na zmrzlinu. Z celých semien možno pripraviť zdravé výživné sladkosti. Pomleté sa dajú využiť ako múka na chlieb, cestoviny či zákusky. Rozdrvením získame kvalitný olej vhodný najmä na studenú kuchyňu.

Na čo pozor? Neodporúča sa mlieť semená do zásoby, lebo strácajú svoje výživné látky.

Cena: nelúpané 200 g za cca 1,56 €, lúpané 100 g za cca 1,79 €

Konopné otruby

Ide o pomletý obal konopného semienka obsahujúci nerozpustnú vlákninu, ktorá pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru, pôsobí proti zápche a prečisťuje tráviacu sústavu. Výživnú hodnotu zvyšuje aj veľmi vysoký obsah stopových prvkov (železo, magnézium, mangán, fosfor, horčík), tiež vitamín B9 – kyseliny listovej. Pri chronickej zápche sa odporúča 30 minút pred raňajkami vypiť 1 lyžicu otrúb rozpustených v pohári teplej vody alebo 3 – 4 hodiny po obede. Môžete pridať pár lyžíc aj do múky pri pečení, alebo zamiešať do müsli, jogurtu, kaše, nátierky, ovocného alebo zeleninového šejku a pod.

Ako ich konzumovať? Odporúča sa denne konzumovať minimálne 1 - 2 lyžičky, najmä ak ste milovníkom vyprážaných jedál, alebo ste skonzumovali príliš mastné či presladené jedlo, prípadne ste to prehnali s alkoholom. Konopná vláknina dokáže do seba absorbovať škodlivé látky a toxíny, a tým výrazne pomôže odľahčiť organizmus.

Cena: 600 g za cca 6,38 €

Konopná múka celozrnná

Jej prednosťou je, že neobsahuje lepok a má vysoký obsah bielkovín a až 40 percent vlákniny. Možno ju použiť pri príprave všetkých druhov chleba a pečiva.

Cena: 500 g za cca 2,95 €


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo ešte?

 • Konopná tyčinka s ovocím, proteínom a vlákninou - predstavuje skvelý zdroj energie a vitality. Je sladená iba prirodzene sušeným ovocím. Neobsahuje škroby, mliečne ani sójové častice. Vyrába sa za studena. 42 g stojí cca 1,40 €.
 • Konopný proteín  - a rozdiel od sóje neobsahuje trypsínové inhibítory zabraňujúce vstrebávaniu bielkovín ani voľné oligosacharidy spôsobujúce bolesti žalúdka a nadúvanie. Obsahuje bielkovinu edestin, ktorá pomáha pri trávení a je považovaná za stavebnicu bunkovej DNA. Okrem toho obsahuje ďalších 20 známych aminokyselín vrátane 10 esenciálnych aminokyselín (8 pre dospelých a 2 ďalšie pre deti a seniorov), ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť, a sú potrebné pre náš imunitný systém. Ideálny je pre športovcov na doplnenie všetkých potrebných aminokyselín a bielkovín na regeneráciu, rast a udržanie si svalstva a jeho tkanív. 500 g kúpite cca za cca 12,95 €.
 • Čokoláda konope  - ak máte chuť na niečo sladké, dajte si zdravú alternatívu na upokojenie chuťových pohárikov. Na trhu je viac druhov – čistá čokoláda aj s príchuťami. 70 g dostanete za cca 3,75 €.
 • Konopný čaj  - vyrába sa z listov a kvetov konope. Esenciálne oleje v nich obsiahnuté pomáhajú upokojovať organizmus a uvoľňovať svaly. Čaj má protizápalové a detoxikačné účinky. Stojí cca 1,72 €.

Máte skúsenosti s liečivými účinkami konope? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (27)

 • Recca Balotti 14.05.2018, 13:10

  Moja dcéra bola diagnostikovaná na rakovinu prsníka v máji 2017. Urobili sme všetko, čo sme mohli, aby sme vyliečili túto smrteľnú chorobu, ale bezvýsledne, ale vďaka konopnému oleju Rick Simpsonovi, ktorý nám zaviedol môj strýko a len týždeň po aplikácii olejová bolesť mojej dcéry sa zastavila. Sledovali sme už 3 mesiace a môžem s potešením povedať, že moja krásna dcéra je úplne vyliečená. Pre váš skutočný olej z kanabisu odporúčam Rick Simpsonovi s e-mailovou adresou: Ricksimpsoncannabishemoil@gmail.com S pozdravom, Recca Balotti

 • kijola 24.10.2017, 15:11

  konope je uzasneeee ;) ja milujem konopný olej na telo saloos od notino.sk mam pocit ze pokozka nestarne, je hydratovana a fantasticky jemná

 • olej 06.04.2017, 08:37

  Konopný olej - http://bit.ly/2nGxaVo

 • vzácny 30.12.2016, 08:13

  Chcem oceniť ricksimpsonoilmedicals@yahoo.com~~dobj pre vytvrdnutí moju rakovinu s jeho konopného oleja, som bol v okamihu smrti, až som našiel svedectvo o svojich dobrých skutkoch, teraz som spokojný s radosťou v mojom srdci zdieľať túto dobrú správu, že am rakovina zadarmo, obráťte sa na doktora Ricka Simpsona emailom ricksimpsonoilmedicals@yahoo.com~~pobj, tak vďačná, vďaka Dr. Ricka Simpsona pre liečenie rakoviny moju..........................................

 • vzácny 30.12.2016, 08:11

  Chcem oceniť ricksimpsonoilmedicals@yahoo.com~~dobj pre vytvrdnutí moju rakovinu s jeho konopného oleja, som bol v okamihu smrti, až som našiel svedectvo o svojich dobrých skutkoch, teraz som spokojný s radosťou v mojom srdci zdieľať túto dobrú správu, že am rakovina zadarmo, obráťte sa na doktora Ricka Simpsona emailom ricksimpsonoilmedicals@yahoo.com~~pobj, tak vďačná, vďaka Dr. Ricka Simpsona pre liečenie rakoviny moju

 • peno10 30.07.2016, 19:18

  peto166 ty si ale tlk...ten co vie co je to za rastlinu,toto nenapise....ked sa nechas znicit chemiou tvoj problem,tvoj zivot,tvoja volba.....sice zla volba ale couz....ten kto uziva hocco z tejto rastliny,je rozumny a prajem mu skore uzdravenie alebo zmiernenie priznakov :)

 • Tomáš 13.11.2015, 15:23

  Všetci z mojej rodiny užívame konopný olej a konopné produkty. Používame hlavne konopnú kozmetiku ktorá veľmi dobrá na ekzémy padanie vlasov a podobné kožné problémy. Všetky výrobky beriem od najväčšieho internetového predajcu www.produktyzkonope.sk objednávky vybavujú veľmi rýchlo a pohotovo tovar dodávajú väčšinou na druhý pracovný deň. Sme s nimi veľmi spokojný stojí za vyskúšanie

 • tacomore 26.01.2015, 15:35

  peto166, a buchty s makom máš rád? Ty feťák....

 • Zdeno 17.01.2015, 11:02

  Cena 16,50 € za 500 ml konopného oleja je veľmi veľa. Odporúčam navštíviť Freshmerket v Bratislave, tam kúpite veľmi kvalitný olej známeho rakúskeho výrobcu za 10,90 € za 500 ml. Tento olej podporuje spánok, preto odporúčam pred spaním polievkovú lyžicu alebo v noci po prebudení.

 • oller vladimirollervladimir 08.11.2014, 08:52

  prosim o aktualnu cenu na konopne semeno lupane 1kg ,dopravne , termin dodavky.

1 2 3 >

Pridať komentár