Trend montovaných domov už aj na Slovensku: Aké sú ich plusy a mínusy?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Domček ako na dlani...

Pokiaľ hľadáte nové bývanie a radi by ste si postavili svoj vlastný dom, určite máte starostí vyše hlavu. Kde ho postaviť, aký veľký, z akého materiálu? Ak riešite takéto otázky, určite nám dáte za pravdu, že stavba domu si vyžaduje nielen veľa nervov, ale aj financií. Ide to však aj lacnejšie. V prípade, že sa rozhodnete stavať montovaný dom.


Len papierové škatule?

Pre mnoho ľudí je predstava montovaného domu absolútne neprijateľná. Pripomína im papierovú škatuľu od topánok, ktorá sa rozsype pri silnejšom nápore vetra. Tieto predsudky už dávno nie sú na mieste. Iste, montované domy v minulosti trpeli mnohými neduhmi, no tie dnešné smelo konkurujú svojim murovaným súrodencom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zatepľovanie má aj nevýhody: Vyhnite sa tvorbe plesní a popraskanej omietke


Výhody montovaného domu

Cena – tá je pre veľkú časť stavebníkov rozhodujúcim kritériom. Montované domy sú oveľa lacnejšie ako klasické murované domy. Dôvodom je kratšia výstavba, kedy platíte robotníkov za menej práce a samozrejme aj charakter samotnej konštrukcie, ktorá pripomína veľké lego.

Rýchla montáž domu – kedysi sa domy stavali celé roky. Dnes môžete bývať už o pár mesiacov. Nemajte však prehnané očakávania. Oproti murovanému domu je časová úspora okolo pár týždňov pri bungalove, pri poschodových stavbách o niečo viac. Inde vo svete sa montované domy stavajú výhradne suchým procesom, ku nám tento trend ešte neprišiel. Minimálne základy sa betónujú vždy a na to, aby betón vyschol, treba určitý čas.

Jednoduché vedenie rozvodov – keďže montované domy pozostávajú z vopred zhotovených panelov, v dielcoch sú už jednotlivé otvory predpripravené. Nemusíte tak sekať.

Dobrá tepelná izolácia – prevádzkové náklady montovaných domov sú často prekvapivo nízke. Dôvodom je kvalitná izolácia inštalovaná priamo v paneloch. Tieto panely majú ešte jednu výhodu, sú užšie, ako klasické steny, a preto pri rovnakej zastavanej ploche získate viac úžitkovej plochy.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Nevýhody montovaného domu

Predsudky – montované domy mnohí odsudzujú - a väčšinou neprávom. Častým argumentom je nízka nosnosť jednotlivých dielcov, no môžete ostať pokojný. Nosnosť je absolútne postačujúca aj na viacpodlažné rodinné domy.

Životnosť – firmy, ktoré tieto domy predávajú, uvádzajú životnosť zväčša 50 – 100 rokov. Keďže sú montované domy stále pomerne mladé, je ťažko dokázať, v akom stave budú po tých 100 rokoch.

Akumulácia tepla – vzhľadom na to, že sa používajú ľahšie a tenšie materiály, zhoršuje sa schopnosť akumulovať teplo. V montovanom dome tak musíte udržovať stálu teplotu, inak sa veľmi rýchlo prispôsobí teplote okolia. Murovaný dom dokáže udržať teplo podstatne dlhšie, na druhej strane poriadne ho vykúriť trvá tiež dosť dlho.

Unifikovaný vzhľad – montované domy si väčšinou vyberiete z katalógu a meniť sa už nedajú. Na konkrétny typ sú presne vyrobené dielce a preto sa na vašej ulici stretnete možno ešte s ďalšími 2 rovnakými stavbami. Pri stavbe klasického domu môžete jeho podobu ovplyvňovať aj počas výstavby, tu však nie.

Nutnosť odbornej montáže – murovaný dom si neraz ľudia stavajú svojpomocne, pomáha celá rodina aj kamaráti. Takáto výstavba je oveľa lacnejšia, no stojí množstvo energie a času. Ak by ste si chceli dom postaviť vlastnými rukami, pri montovanom dome na to musíte zabudnúť. Celá výstavba prebieha pod dohľadom profesionálov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Všetko o kúpe bytu: Ako postupovať a na ktoré veci si dať poriadny pozor?


Koľko taký montovaný dom stojí?

Ceny montovaných domov vás možno prekvapia. Sú oveľa nižšie ako pri štandardných domoch. Ako príklad sme vybrali 3 domy, ktoré sa v danej cene predávajú ako holodom. To znamená, že cena zahŕňa zhotovenie stavby vrátane okien, žľabov, dverí, parapetov, ako aj dopravu materiálu. Je však bez podláh, obkladov, sanity a ostatného príslušenstva.

Malý 3-izbový rodinný domček s úžitkovou plochou 43 metrov štvorcových môžete mať už za 28 000 eur. Iste, miestnosti sú skutočne maličké, no za tú cenu nekúpite ani porovnateľný byt.

Väčší 3-izbový rodinný domček s úžitkovou plochou 72 metrov štvorcových stojí len okolo 52 000 eur.

A na záver priestrannejší 5-izbový dom s úžitkovou plochou 111 metrov štvorcových môžete mať už za nejakých 75 000 eur.

Montované domy nie sú len dočasným výstrelkom. V Amerike a ďalších krajinách sú celkom bežné. Plynie to z inej mentality, ľudia sa tu za prácou sťahujú častejšie a dom berú len ako spotrebný tovar. Na Slovensku je dom stále čosi, čo tu ostane, má hodnotu a svoj význam. Nedá sa povedať, že jedna možnosť je lepšia ako druhá. Každému bude vyhovovať čosi iné, no montovaných domov sa báť rozhodne nemusíte.


Máte skúsenosti s výstavbou montovaného domu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • majoo84 23.02.2018, 13:31

  Ak montovaný dom, tak od firmy Drevodom Zvolen. Ponúka a realizuje po celej Slovenskej republike svoje vysoko kvalitné nízkoenergetické montované rodinné domy a väzníkové krovy. Stále rozhoduje kvalita, rýchlosť výstavby, serióznosť, zákaznícky servis a inovatívne prístupy sú ďalšou pridanou hodnotou, ktorú ocení nejeden klient.

 • Kypro 08.07.2017, 18:29

  Ja poznám spoločnosti ako rodinnydom.net alebo domsnov.net, od jednej z nich mám dom, nezabúdaj, že tu niesu v amrike :) tie domy sa predávajú lebo sú výhodné, niesú drahé a život v nich je kvalitný, tak isto ako v hocijakom inom drahšom dome.

 • ondro 03.02.2016, 13:25

  toto vyzera celkom fajn... www.greenmagichomes.com https://www.facebook.com/Green-Magic-Homes-CZ-SK-1646172365646318/?ref=aymt_homepage_panel co poviete?

 • Katarina 04.04.2014, 16:17

  Montovany dom nam bol postaveny v r. 2008. Nesuhlasim s viacerymi vecami. 1. Akumulácia tepla - Nie je pravda, zavisi od druhu stavby steny. V porovnani s murovanymi domami známych urdzi teplo lepsie a spotreba plynu na kurenie oproti murovanym je neporovnatelna. 2. Unifikovaný vzhľad - My sme si nakreslili dom na papier, nasli sme projektata a postavili nam drevodom podla nasho zelania, a podobu sme mohli ovplyvnovat aj pocas vystavby, samozrejme ako aj pri murovanom dome, po konzultacii so statikom....

 • maca007 04.04.2014, 12:42

  áno, a v Amerike pri silnejšej víchrici padajú domy ako hračky ! to sú odolnejšie ????

 • Zolo 04.04.2014, 08:33

  Zabudli ste dodat ze montovane domy su odolnejsie voci zemetaseniam a su pevnesie ako murovane domy. Murovane stavby drzia pokope iba svojou hmotnostou, pri montovanej stavbe sa da hovorit o torzne skrini. Nechcem si predstavit zemetrasenie silnejsie ako 5 rs na slovensku. V amerike a ostatnych seizmicky aktivnych oblastiach su zakazane murovane stavby.

1

Pridať komentár