Tajomstvo dlhodobo šťastných manželstiev: 5 pravidiel može zlepšiť aj váš vzťah!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Existujú manželské dvojice, ktoré sa skutočné ľúbia celoživotne

Mať šťastný a láskyplný vzťah nie je náhoda ani životná výhra v podobe dokonalého partnera. Nie je žiadne tajomstvo, že každé druhé manželstvo sa rozpadne. A aj z tých, čo vydržia, nie sú všetky šťastné. Existujú však dvojice, ktoré sa skutočné ľúbia celoživotne. Čo robia inak v porovnaní s tými hašterivými?


Bojujte za šťastie

Judith Wright je dlhoročná odborníčka na vzťahy a manželské problémy. Jej rukami prešlo mnoho dvojíc a na základe pozorovania aj vlastných skúseností odkazuje, že budovanie šťastného vzťahu je boj. No nie jeden proti druhému, ale obojstranný boj a aktivita za to, aby šťastie vo vzťahu prekypovalo. Nepriateľské postoje, agresia, ale aj apatia a ľahostajnosť vzťah ruinujú a nezhodnocujú.

1. Obmedzte sarkazmus

Vie narobiť omnoho viac dusnej atmosféry, ako uštipačného humoru. Podpichovanie a karikaturizácia vlastností na partnerovi ich nezmenia, nezjemnia, ani nezlepšia. Práve naopak, začínajú sa vyhrocovať spory. Miesto sarkastických poznámok radšej otvorene hovorte o tom, čo by sa vám páčilo viac. Je to lepšia cesta k šťastnejšiemu partnerstvu.


Mohlo by vás zaujať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


2. Zaspávajte spolu

Spánok je dôležitý pre ozdravenie organizmu aj vzťahu. Ak spolu nespávate, máte rozdielny biorytmus, je to takmer istá cesta k rozdeleným posteliam a krachujúcemu vzťahu. Dvojice, ktoré sa cítia spolu šťastné, chodia spávať spolu a nie je nič zlé, ak sa pri privolávaní snov aj držia za ruku. Výnimkou sú samozrejme situácie, keď jeden z dvojie napríklad chrápe. Aj vtedy však môžete tráviť čas v posteli pred zaspávaním spolu a do vedľajšej miestnosti sa vybrať naozaj len na spánok.

3. Bozky a objatia každodenné

Robte celý život gestá, ktoré ste robili ako zamilovaní a budete sa tak cítiť bez ohľadu na to, či ste spolu pol roka, alebo to ťaháte na zlatú svadbu. Bozk a objatie na rozlúčku alebo pri zvítaní bola samozrejmosť. Šťastné dvojice to robia stále, keď odchádzajú do práce alebo z nej prídu. Tie, čo len prežívajú si často iba zakričia na pozdrav (alebo ani to nie).


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


4. Chodievajte do krčmy či baru

Najmä na Slovensku je krčma prvok, ktorý dvojice zvykne rozdeliť. Nie je však na mieste neustále sa hádať o tom, kedy ísť, alebo neísť na pivo. Choďte aspoň občas spoločne. Uvidíte, ako to zocelí váš vzťah – najmä ak na seba nemáte za normálnych okolností veľa času a doma vás vždy niečo vyruší v rozhovore (od detí po domáce práce). Obaja partneri si uvedomia, že nie je dôležité miesto, ale to, čo spolu robíte, o čom sa rozprávate a ako viete tráviť čas. To vzťah nesmierne posilní.

5. Podporujte pozitívny pohľad

Dokonalosť vo vzťahu čakať netreba, ale nemalo by to brániť prežívaniu šťastia. Môžete vidieť pohár poloplný, alebo poloprázdny a tak je to aj vo vzťahu. Dvojice sa často upriamujú na negatívne vlastnosti partnera a tie sa im následne zdajú omnoho horšie ako v skutočnosti sú. Zároveň prehliadajú pozitívne aspekty partnera. Preto obráťte list aj optiku a zameriavajte sa na to, čo máte na polovičke radi. Uvidíte, že budete šťastnejší a vzťah ostane harmonickejší napriek tomu, že každý má svoje chyby.


Ktoré zásady sa k zachovaniu spokojného manželstva snažíte dodržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • liba 30.11.2017, 06:33

  jeeper, obdivujem, 38 let po svatbe a TESITE se na každý další spolu prežitý den. žijete odděleně?.. jinak být spolu každý den musí dusit, otravovat, lézt si na nervy po tolika letech. se muzu jen TESIT, az spolu neprozijeme den, ze muzu vydechnout mit den - dny pro sebe krasa.

 • ja18 04.10.2016, 18:58

  Pekny článok, uz som sa obaval, ze zase na 1.mieste budu zdoraznovat dnes tak precenovany a nad vsetko ostatne v zivote nadradeny sex, ( je sice dolezity, ale milujuci manzelia si ho vedia tak prisposobit, ako to obom vyhovuje, takze je len dosledkom lasky a obojstrannej dovery, rozhodne nie NO.1). Myslím, že všetko uvedene v clanku je dolezite, aj tie spolocne posedenia v krcme. Neviem, co je na tom usmevne, ze to pobavilo tu zienku vyssie. Ked chce tak ine spolocne chvile - prechádzky, výlety, dovolenky, kino, navstevy priatelov....

 • zienka 13.08.2016, 19:46

  ja som sa pobavila na tom, ako idem s mojim muzom do krcmy.... hi hi. Veselá predstava! No pridám aj ja: 18 rokov spolocneho manzelstva, klop-klop. Aj ked viem, ze o tyzden moze byt vsetko inak, ja nelutujem... ani jedinu chvilu s tebou... ak lutujem, tak len chvile ked som s tebou nebooool, s tebou neboool, tak sa to spieva v tej pesnicke? U mna je to pravda.

 • Jepeer 12.08.2016, 15:58

  Dnes oslavujeme 38. výročie nášho sobáša ... Mame spolu super život a tešíme sa na kazdy další spolu prežitý deň .

 • kamil 12.08.2016, 13:47

  53 rokov v dobrom aj v zlom.

 • evelina 12.08.2016, 08:00

  Bozk a objatie na rozlúčku alebo pri zvítaní bola samozrejmosť. Šťastné dvojice to robia stále, keď odchádzajú do práce alebo z nej prídu.......

1

Pridať komentár