Šetrite elektrinu aj pri bežných veciach: 5 prekvapivých spôsobov ako na to

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Snažíte sa šetriť na elektrickej energii?

Život bez elektriny si nedokážeme predstaviť

Život bez elektriny si nedokážeme predstaviť. Jej nadmerná spotreba ale nezaťažuje iba životné prostredie, no aj naše peňaženky. Pritom stačí vykonať len pár maličkých krokov a všetko môže byť inak. Na základe týchto rád zistíte, ako môžete ušetriť elektrickú energiu v domácnosti.


Základné tipy dobre poznáte: Použite úsporné žiarovky, zhasnite svetlo, keď nie ste v miestnosti a  vypnite spotrebiče, ktoré nepoužívate. Na šetrenie elektriny môžete myslieť aj pri ďalších činnostiach. Čo vám pomôže znížiť mesačné splátky?

Púšťajte iba plnú práčku

Práčka by mala byť naplnená čo najviac a pre umývačku riadu platí to isté. Aj napriek tomu, že obe môžu byť vysoko úsporné, ich nadmerným používaním miniete veľké množstvo elektriny. Počkajte, kým budete mať dosť špinavého oblečenia a riadu na naplnenie celých týchto spotrebičov. Budete ich tak púšťať menej často a znížite spotrebu elektriny.

Odpojte spotrebiče zo zásuviek

Aj vypnuté elektrospotrebiče ťahajú zo zásuviek elektrinu. Ide o malé množstvo, no ak zrátate počet všetkých zapojených spotrebičov, ich spotreba vás môže prekvapiť. Mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, fén alebo stolné lampy míňajú elektrickú energiu, aj keď ich nepoužívate. Vytiahnite preto svietidlá zo zásuvky počas dňa a malé spotrebiče zapojte do elektriny iba počas ich používania.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy a triky ako doma ušetriť: Takto sa vyhnete prehnaným účtom za energie


 

Vyhnite sa ohrievaniu jedla

Zohriatie jedla na elektrickom sporáku alebo v mikrovlnnej rúre čosi stojí. Ak je to možné, pripravte jedlo v čase, keď budú mať členovia domácnosti možnosť zjesť ho ešte teplé. V prípade zohrievania polievky sa vyhnite použitiu mikrovlnnej rúry na každú porciu, radšej zvoľte sporák na zohriatie väčšieho množstva naraz.

Chladnejšie a kratšie sprchy

Ak skutočne potrebujete znížiť výdaje na elektrinu, majte na pamäti aj elektrický ohrev vody. Kratšie sprchovanie alebo ručné umývanie riadu v chladnejšej vode vám pomôže znížiť vaše náklady. Ušetríte nielen vodu, ale aj elektrickú energiu potrebnú na jej zohriatie.


Mohlo by vás zaujímať: 8 krokov pre úsporu v domácnosti: Vyskúšať ich sa oplatí


Klimatizáciu používajte rozumne

Počas horúceho leta je klimatizácia príjemným spoločníkom. Dovolí vám tráviť čas v byte alebo dome s maximálnym pohodlím. Jej spotreba je ale vysoká a ak je klimatizácia stále pustená, vaša peňaženka to skutočne pocíti.

Vypnite ju, ak nie ste doma, ale aj počas dní, ktoré trávite v záhrade alebo na dvore. Ak vám vysoké teploty vadia iba v noci, zapínajte klimatizáciu až vo večerných hodinách.


Ktoré ďalšie tipy na šetrenie elektriny odporúčate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • adamko 09.03.2019, 16:44

  @bobo: Dôležité je to, že Ho nevyťahuje zo seba skôr, kým sa nevyprázdnia gule do nej.

 • bobo 09.03.2019, 10:11

  moja švagriná vyťahuje zo zásuvky všetko.aj rúru lebo tie hodiny čo tam svietia "žerú"nejaké waty.za rok že vraj ušetri nejaké € .keď som to rátal ako amatér tak počítam asi 5 až 10€.ale aj to som asi prehnal

 • Ema 09.03.2019, 08:00

  Už ma tie články o šetrení začínajú iritovať. Čo ušetrím pri týchto "dobre mienených radách " pár centov ? Celý život len šetrím... Asi som sa narodila do zlej doby...

 • bobo 09.03.2019, 07:59

  ona asi myslela Smart lampy a kanvice

 • Marty 08.03.2019, 19:18

  Mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, fén alebo stolné lampy míňajú elektrickú energiu, aj keď ich nepoužívate. To akoze uplne vazne?? Autorka by mala prestat hulit to svinstvo. Evidentne jej to skodi... Uz vidim rychlovarnu konvicu ako mina elektriku ked je vypnuta...

 • adamko 08.03.2019, 17:42

  Na elektrine šetrím kde sa dá. Ale počas súlože chcem vidieť mäsko do ktorého striekam.

 • annon 08.03.2019, 09:27

  ty brdo, toto je perla inteligencie :D

 • bingo 08.03.2019, 05:46

  Základné tipy.....zhasnite svetlo-krava ,co ine k tomu povedat !!! Stanislava to ma cele dake pomiesane.

 • duky 08.03.2019, 01:24

  Tak to by ma fakt zaujímalo ako dokážu obyčajné spotrebiče typu rýchlovarná kanvica, fén a stolné lampy míňať elektrickú energiu, keď sú vypnuté. To si autorka pletie so stand-by režimom napr. TV, pračky, rádia.

1

Pridať komentár