Šetrite elektrinu aj pri bežných veciach: 5 prekvapivých spôsobov ako na to

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Snažíte sa šetriť na elektrickej energii?

Život bez elektriny si nedokážeme predstaviť

Život bez elektriny si nedokážeme predstaviť. Jej nadmerná spotreba ale nezaťažuje iba životné prostredie, no aj naše peňaženky. Pritom stačí vykonať len pár maličkých krokov a všetko môže byť inak. Na základe týchto rád zistíte, ako môžete ušetriť elektrickú energiu v domácnosti.


Základné tipy dobre poznáte: Použite úsporné žiarovky, zhasnite svetlo, keď nie ste v miestnosti a  vypnite spotrebiče, ktoré nepoužívate. Na šetrenie elektriny môžete myslieť aj pri ďalších činnostiach. Čo vám pomôže znížiť mesačné splátky?

Púšťajte iba plnú práčku

Práčka by mala byť naplnená čo najviac a pre umývačku riadu platí to isté. Aj napriek tomu, že obe môžu byť vysoko úsporné, ich nadmerným používaním miniete veľké množstvo elektriny. Počkajte, kým budete mať dosť špinavého oblečenia a riadu na naplnenie celých týchto spotrebičov. Budete ich tak púšťať menej často znížite spotrebu elektriny.

Odpojte spotrebiče zo zásuviek

Aj vypnuté elektrospotrebiče ťahajú zo zásuviek elektrinu. Ide o malé množstvo, no ak zrátate počet všetkých zapojených spotrebičov, ich spotreba vás môže prekvapiť. Mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, fén alebo stolné lampy míňajú elektrickú energiu, aj keď ich nepoužívate. Vytiahnite preto svietidlá zo zásuvky počas dňa a malé spotrebiče zapojte do elektriny iba počas ich používania.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy a triky ako doma ušetriť: Takto sa vyhnete prehnaným účtom za energie


 

Vyhnite sa ohrievaniu jedla

Zohriatie jedla na elektrickom sporáku alebo v mikrovlnnej rúre čosi stojí. Ak je to možné, pripravte jedlo v čase, keď budú mať členovia domácnosti možnosť zjesť ho ešte teplé. V prípade zohrievania polievky sa vyhnite použitiu mikrovlnnej rúry na každú porciu, radšej zvoľte sporák na zohriatie väčšieho množstva naraz.

Chladnejšie a kratšie sprchy

Ak skutočne potrebujete znížiť výdaje na elektrinu, majte na pamäti aj elektrický ohrev vody. Kratšie sprchovanie alebo ručné umývanie riadu v chladnejšej vode vám pomôže znížiť vaše náklady. Ušetríte nielen vodu, ale aj elektrickú energiu potrebnú na jej zohriatie.


Mohlo by vás zaujímať: 8 krokov pre úsporu v domácnosti: Vyskúšať ich sa oplatí


Klimatizáciu používajte rozumne

Počas horúceho leta je klimatizácia príjemným spoločníkom. Dovolí vám tráviť čas v byte alebo dome s maximálnym pohodlím. Jej spotreba je ale vysoká a ak je klimatizácia stále pustená, vaša peňaženka to skutočne pocíti.

Vypnite ju, ak nie ste doma, ale aj počas dní, ktoré trávite v záhrade alebo na dvore. Ak vám vysoké teploty vadia iba v noci, zapínajte klimatizáciu až vo večerných hodinách.


Ktoré ďalšie tipy na šetrenie elektriny odporúčate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (14)

 • Silvana 04.09.2019, 11:00

  Ahojte všetci, som zo Silvana Pantic zo Slovinska, takže sa mi veľmi páči návrat k tomuto skvelému fóru, ktoré vypovedá o pomoci, ktorú som dostal od úverového filmu Credit-Suisse. Zúfalo som potreboval pôžičku v inom, aby som nebol bez dlhov a finančného otroctva, ktorý mi dal môj bývalý manžel. Bolo naozaj zlé, že musím hľadať pomoc od priateľov, rodiny a dokonca aj od mojej banky, ale na jednej mi mohol pomôcť, pretože moje kreditné skóre bolo skutočne zlé. Takže som si prezeral môj počítač a videl som svedectvá ľudí, že Credit-Suisse Loan Film pomohol s pôžičkou, potom som sa rozhodol kontaktovať ich prostredníctvom e-mailu credit-suisse147@hotmail.com

 • Larry Fox 19.08.2019, 03:33

  Skúsili ste získať pôžičky od bánk bez úspechu? Naliehavo potrebujete peniaze, aby ste sa dostali z dlhov? Potrebujete peniaze na rozšírenie alebo založenie vlastného podnikania? Získajte pôžičku od jednej z popredných úverových spoločností vo Veľkej Británii. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte nás na adrese Whatsapp: ​+14092051142 alebo e-mailom: larryfox2017@gmail.com

 • Ola 04.06.2019, 11:51

  ono si stači kupit spotrebiiče s minimalnou spotrebou energii. Hlavne velke spotrebiče tipu pračka a chladnička, tie sa totiž použivaju najviac

 • Veronika 28.05.2019, 14:14

  No v každej domácnosti je často aj viac ako 100 rôznych elektrospotrebičov. Si zoberte, ako sú vyriešené dnešné mobily, decká ich nabíjajú aj 2-3x denne!!! A pritom je to úplne zbytočné zariadenie a to má každá osoba v domácnosti aspoň 1. Poloplná práčka perie kratšie. Úsporná žiarovka neexistuje, to sú len zdravotne nákazlivé náhrady vo forme nejakých prapochybných LED svietidiel. Tu sú pre mňa oči rozhodne prednejšie. Napríklad taká chladnička je zaujímavý spotrebič. Vysávač, elektrické šporáky, indukčné či aké platne. Lebo ľudia nechcú plyn? Kto s vás vypína router či wifi ak sa nepoužíva?

 • Sagy 28.03.2019, 13:45

  Ja by som zo svojej komfortnej zóny nevystúpil, aj tak koľko tieto úspory môžu naozaj hodiť.. pár centov. Ako už tu bolo od niekoho raz povedané. To som radšej zmenil dodávateľa elektriny, čo viem, že bude mať väčší efekt a nebude to len o centoch, ale aj niekoľkých eurách. Mám teraz lacnejšiu slovakia energy, a u nich nemusím počítať watty naviac, proste elektrinu využívam ako potrebujem.

 • adamko 09.03.2019, 16:44

  @bobo: Dôležité je to, že Ho nevyťahuje zo seba skôr, kým sa nevyprázdnia gule do nej.

 • bobo 09.03.2019, 10:11

  moja švagriná vyťahuje zo zásuvky všetko.aj rúru lebo tie hodiny čo tam svietia "žerú"nejaké waty.za rok že vraj ušetri nejaké € .keď som to rátal ako amatér tak počítam asi 5 až 10€.ale aj to som asi prehnal

 • Ema 09.03.2019, 08:00

  Už ma tie články o šetrení začínajú iritovať. Čo ušetrím pri týchto "dobre mienených radách " pár centov ? Celý život len šetrím... Asi som sa narodila do zlej doby...

 • bobo 09.03.2019, 07:59

  ona asi myslela Smart lampy a kanvice

 • Marty 08.03.2019, 19:18

  Mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, fén alebo stolné lampy míňajú elektrickú energiu, aj keď ich nepoužívate. To akoze uplne vazne?? Autorka by mala prestat hulit to svinstvo. Evidentne jej to skodi... Uz vidim rychlovarnu konvicu ako mina elektriku ked je vypnuta...

1 2 >

Pridať komentár