Čo vám chcú povedať lámavé a slabé nechty? Je načase prinavrátiť im zdravie

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Takmer každú piatu ženu po päťdesiatke trápia lámavé a krehké nechty

Určite budete súhlasiť, že nepekné nechty uberajú na sebavedomí. Stačí, že podávate dokumenty úradníčke, jej pohľad padne na vaše ruky a od tej chvíle ich schovávate pod stolom, pretože viete, že rozhodne nie sú výstavné, ani vkusné. Viete o tom, že takmer každú piatu ženu po päťdesiatke trápia lámavé a krehké nechty?


Vinníkov je hneď niekoľko - genetika, nevhodná a zaťažujúca starostlivosť, nevyvážená strava, chemické prostriedky, ale aj rôzne kožné ochorenia alebo vedľajšie príznaky vážnejších ochorení. Ako si poradiť, aby ste ruky už viac nemuseli skrývať?

Upratovanie, manikúra aj choroby

Jedna vec je vzhľad vašich nechtov, druhá ich znížená kvalita, ktorá sa prejavuje zmenou tvaru, farby, štruktúry, rastu, lámavosťou a štiepením. Dlhodobé problémy s nechtami by ste nemali maskovať lakmi na nechty. Ich stav nezlepšia, skôr naopak. Čo môže spôsobovať zhoršenú kvalitu nechtov?

 • Krehké a lámavé nechty spolu s vypadávajúcimi vlasmi môžu súvisieť s poruchami štítnej žľazy.
 • Ak máte v krvi málo kyslíka (napríklad pri ochoreniach pľúc, srdcových problémoch, anémii), máte vysokú pravdepodobnosť lámavých nechtov alebo nechtov, ktoré rastú extrémne pomaly.
 • Lámavosť nechtov môže spôsobovať aj nedostatok zinku, vitamínu C a vitamínov skupiny B. Ľudia vo vyššom veku trpia práve nedostatkom vitamínu B.
 • Zmena farby nechtov do žlta signalizuje plesňové a mykotické ochorenia.
 • Ak trpíte ochorením, pri ktorom máte problémy so studenými rukami a nohami (cukrovka, Raynaudov syndróm), pravdepodobne vás tiež potrápia krehké nechty.
 • K lámavým nechtom sa môžete dopracovať aj pri pravidelnom upratovaní s chemikáliami a saponátmi bez ochranných rukavíc. Nechtom neprospieva ani časté máčanie rúk vo vode.
 • Postupné zhoršovanie dovtedy zdravých nechtov spôsobuje pravidelné lakovanie, používanie acetónových odlakovačov, zaťažovanie vlastných nechtov umelými. Stačí niekoľko sedení u manikérky a z vašich zdravých nechtov zostane “papier”. Praktiky ako zbrusovanie nechtov a zasahovanie do nechtových koreňov a lôžok sú veľmi nebezpečné.

Mohlo by vás zaujímať: Zhrubnuté lámavé nechty bez lesku? Zatočte s nechtovou mykózou ešte dnes


Obrňte sa trpezlivosťou

Jana spomína: Stačil jeden mesiac na to, aby som si úplne zničila nechty. Dostala som dva krásne tmavé laky na nechty, a tak mi nedalo nevyskúšať ich. Po odlakovaní som automaticky nanášala nové vrstvy. Aké bolo moje zdesenie, keď som zistila, že nechty nepekne zašli, ako keby do seba vtiahli farbu z lakov. Odrastajúce nechty sa začali lámať aj pri malom zavadení o prekážku, dva som si zalomila až do polovice. Ďalšie lakovanie ani umelé nechty neprichádzali do úvahy. Trvalo niekoľko týždňov, kým odrástli a našťastie z nechtových lôžok postupne vyrastali zdravšie nechty.

Ak je váš problém s nechtami spôsobený nevhodnou starostlivosťou alebo neprimeraným zaťažovaním, existuje niekoľko šikovných postupov, ako im postupne prinavrátiť silu. Nebude to však hneď, záleží od toho, ako rýchlo vám rastú nechty a koľko opatery im venujete.

 • V prvom rade obmedzte častý kontakt s vodou, saponátmi a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
 • Vylúčte laky na nechty a spolu s nimi aj odlakovače s obsahom acetónu.
 • Pri krémovaní rúk dôkladne masírujte okolie nechtov.
 • Do jedálnička môžete zaradiť potraviny bohaté na vitamíny C, B, železo, zinok, zvýšte príjem kvalitných proteínov a určite neuškodí ani kolagén vo forme želatíny, alebo obsiahnutý v silnom vývare z kostí.
 • Ak sú vaše problémy krátkodobé, nápomocné môžu byť aj výživové doplnky, určené pre rast zdravých nechtov. Zvyčajne podporujú aj rast vlasov a zlepšujú kvalitu pleti.
 • S pilníkovaním nechtov veľmi opatrne - vymeňte kovový pilník za sklenený a udržujte ho v hygienickej čistote. Nechty si vždy pilníkujte iba jedným smerom a veľmi opatrne.
 • Vyskúšajte vitamín E v kapsuliach - konkrétne olej, ktorý sa v nich ukrýva. Prepichnite kapsulu a olejom potrite každý necht. Ideálne pred spánkom, keď už vaše ruky nebudete umývať.

Mohlo by vás zaujímať: Nechty pod lupou: Čo všetko dokážu prezradiť o vašom zdraví?


Čo robiť, ak nič nepomáha?

Nie každý problém s nechtami sa dá odstrániť za pár týždňov. Vážne ochorenia spôsobujú rôzne trvalejšie zmeny, ktoré nejde odstrániť len šetrnou starostlivosťou a pár vitamínmi naviac. Zbystrite pozornosť, ak sa vaše nechty preliačujú, ohýbajú, sú pokryté škvrnami, ryhami, ak hrubnú alebo ak sa zapaľuje koreň nechtu a nechtová kožička. Ak stoja za vašimi problémami s nechtami zdravotné ťažkosti, návštevu dermatológa neodkladajte a svoje poškodené nechty v žiadnom prípade neskrývajte pod vrstvy laku.


Ako sa s lámavými a slabými nechtami snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Laco 12.08.2019, 21:55

  toto je nejaká stránka pre geriatriu??? Však tu vidím fotky iba starých ľudí a názory sú tomu podobné... Pani, ak máte trable s nechtami, prestaňte si ich aspoň 2 roky kaziť lakmi a iným kozmetickým hnusom. Ak sa rýpete holými prstami v pôde, používajte radšej rukavice, tiež to ochráni nechty.

 • Bela 29.07.2019, 22:58

  na spevnenie nechtov a zadery mi pomaha arganovy olej. Kupujem si Purity Vision Raw na Notino a som s ni spokojna. Použivam ho aj na tvar a vlasy.

 • Venom 14.07.2019, 22:36

  Alebo nelakovať otrasnými lakmi nechty. Veľa žien si pod nechty či už nalepené hnusné klepetá, alebo nechutne nalakované skrýva špinu, ktorú sa im nechce čistiť spod nechtov. Humus. Jasne že sa lámu, normálny človek si nebude na nechty dávať riedidlo. To je recept pre princezné? Však žena ktorá strčí holé ruky do pôdy v záhrade by si ich musela odťať.

 • Mene Amber 30.06.2019, 10:07

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 • Amanda 05.06.2019, 22:25

  na to je velmi dobry bio arganovy olej. Sama ho použivam na akne ( tvar, krk, dekolt),vlasy ( od polovice hlavy ku končekom) a na nechty. Je skvely, všestranny a doporučujem všetkym https://www.notino.sk/purity-vision/raw-arganovy-olej/

 • Rita 31.05.2019, 17:59

  mne v tom pomaha ricinovy olej , doporučujem. Kupujem si ho od Soaphoria na Notino a použivam ho nielen na nehcty, ale aj na vlasy a plet

1

Pridať komentár