5 syrov, ktoré sú dobré pre vaše zdravie: Ľahko si ich pripravíte aj doma

Syr

gettyimages

Mnohí z nás syry milujú a nedokážu si bez nich svoje pokrmy ani len predstaviť. Používame ich pri varení, vychutnávame si ich na čerstvom pečive alebo k vínu.

Syry sú síce zdravé, ale nie všetky rovnako a pre každého. Vybrali sme pre vás druhy, ktorým je lepšie dať prednosť pred ostatnými. Ak si chcete byť istí ich zložením, vyskúšajte si ich vyrobiť doma. S našimi radami to zvládnete.

To najlepšie z mlieka, tvarohu a smotany

1. Cottage syr: Je jedným z najzdravších typov syra. Vysoký podiel bielkovín, nízky obsah tuku a soli, to sú ideálne predpoklady na jeho zaradenie do jedálneho lístka.

2. Čerstvé mäkké nezrejúce syry: Väčšinou obsahujú len mlieko, syridlo, smotanu a trochu soli. Napríklad žervé z tučného tvarohu alebo lučina zo smotany. Bývajú aj ochutené, upravené pre deti a tehotné ženy. Patrí sem tiež ricotta a mascarpone.

3. Ovčí syr: Radí sa medzi plnotučné zrejúce syry, no „zlého“ cholesterolu sa pri ňom obávať nemusíte. Ovčí tuk má priaznivé zloženie mastných kyselín. Pre odlišnú skladbu bielkovín a obsah laktózy väčšinou syr lepšie znášajú aj alergici na kravské mlieko. Obsah niektorých vitamínov a minerálov, vrátane vápnika, je v ovčom mlieku niekoľkonásobne vyšší ako v kravskom či v kozom. Jeho zloženie sa však počas roka mení, čo závisí najmä od výživy ovce a ročného obdobia.

4. Olomoucké tvarôžky: Vyrábajú sa z netučného tvarohu, prinášajú telu kvalitné bielkoviny a veľa vápnika. Neobsahujú konzervačné látky, majú málo sacharidov a tuku. Sú vhodné pri redukcii hmotnosti, pre diabetikov a ľudí s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Pre vyšší obsah soli by ich však mali obmedziť osoby s vysokým krvným tlakom.

5. Polotvrdé a tvrdé syry: Patria sem eidam, ementál, gouda alebo parmezán. Sú užitočným zdrojom vápnika a môžu ich jesť aj ľudia s intoleranciou laktózy. V každom z nich si ale treba strážiť percento tuku v sušine. Nevýhodou je aj vysoký obsah soli, nie sú príliš vhodné pre deti, ľudí s vysokým krvným tlakom alebo ochorením obličiek.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Tomáš Klus 2019 – Klusymfonie

Niet nad vlastnú výrobu

Príprava domáceho syra je jednoduchá a zábavná. Stačí niekoľko surovín, aby sme získali kvalitný produkt bez umelých zvýrazňovačov chuti a konzervačných látok. Ako prirodzený konzervant nám poslúži obyčajná soľ či citrónová šťava.

Domáce žervé

Zmiešajte 500 g bieleho jogurtu so 150-190 g kyslej smotany a trochu osoľte. Na misu položte sitko a vysteľte jemným plátnom tak, aby presahovalo okraj. Nalejte doň pripravenú zmes, povrch prekryte cípmi plátna a nechajte odkvapkať niekoľko hodín.

Hotový syr natrite na pečivo alebo uložte do nádoby s vekom do chladničky a do týždňa skonzumujte. Môžete ho zmiešať s čerstvými bylinkami alebo použiť na skvelý dezert. Je vhodný aj na varenie, sladké i slané pečenie.

Mohlo by vás zaujať: Syry, ktoré stoja za vyskúšanie: Ochutnali ste ich už aj vy?

Lahodná ricotta

Za stáleho miešania zahrejte 1,5 l plnotučného mlieka, 500 ml smotany na šľahanie a 1 ČL soli až na bod varu. Pridajte 1 ČL citrónovej šťavy, zmiernite teplotu a ešte asi 2 minúty miešajte. Odstavte a nechajte 5 minút stáť. Sitko vyložte plátnom, nalejte mliečnu zmes a nechajte odkvapkať 1 až 2 hodiny. Hotovú ricottu dajte do misky, zavrite a uskladnite v chladničke. Zvyšnú srvátku môžete schladiť a vypiť, rozmixovať s ovocím, jogurtom alebo použiť na prípravu cesta na koláče.

Jemný krémový syr tvarohového typu možno rozdrobiť na uvarené cestoviny či horúce pečené zemiaky. Používa sa na prípravu omáčok na mäso a cestoviny, do dezertov a náplní. Chutnou a ľahkou večerou je bageta s ricottou, rajčiakmi a čerstvou bazalkou. Jednoducho, hodí sa všade tam, kde aj mäkký tvaroh, ibaže má delikátnejšiu chuť.

Ktoré druhy syrov si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame