Chcete vymeniť pivný sud za tehličky na bruchu? Ide to aj po päťdesiatke!

muž

sita

Projektový manažér Ján, ktorý iba nedávno oslávil šesťdesiatku je skvelým dôkazom toho, že zmena je možná v každom veku. Hoci sa v mladosti venoval rôznym športom, sedavé zamestnanie a nezdravé stravovanie spravili aj s jeho niekdajšou atletickou postavou svoje.

Na oslave päťdesiatych narodenín si preto dal záväzok, že na sebe začne opäť pracovať. Cieľ  – zbaviť sa rastúceho brucha, vyrysovať ochabnuté svaly a cítiť sa lepšie. Keďže sa dnes hrdí postavou, akú mu závidia aj o dvadsať rokov mladší kolegovia, veríme, že vás jeho príbeh a rady inšpirujú k zmene, ku ktorej sa možno už dlhšiu dobu márne odhodlávate.

Viete, čo chcete?

„Najdôležitejšia zo všetkého je správna a dostatočne silná motiváciu,” začína svoje vysvetľovanie Ján. „Vylepšenie roky zanedbávanej postavy si totiž bude vyžadovať dosť výraznú zmenu návykov a dodržiavanie určitej disciplíny – v stravovaní i v cvičení. Pre mňa bol motiváciou pohľad do zrkadla a na staré fotografie. Bol som sám so sebou už dlhšiu dobu veľmi nespokojný a necítil som sa vo svojom tele dobre. To ma nakoniec aj prinútilo vrhnúť sa na zmenu životného štýlu,” hovorí o tom, čo stálo na počiatku jeho rozhodnutia. Dodáva však, že akýkoľvek dôvod je dobrý, ak je pre človeka dostatočne motivujúci – či už je to napríklad bolesť chrbta alebo túžba zapôsobiť na opačné pohlavie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chystáte sa do posilňovne? Máme pre vás niekoľko tipov


Šalát namiesto slaniny

Ján začal svoju cestu ze tehličkami úpravou jedálneho lístka. Jednoducho si vypočítal množstvo kalórií, ktoré teoreticky spáli svojou celodennou činnosťou a porovnal ho s tým, čo denne zje. Zistil, že vzhľadom na svoje sedavé zamestnanie bude musieť výrazne obmedziť príjem cukrov a kalorických mastných jedál a tiež začal jedávať pravidelne a v menších porciách. “Úplne som vypustil sladkosti a bielu múku, no zvýšil som podiel čerstvej zeleniny a bielkovín, ktoré sú dôležité pre tvorbu svalovej hmoty.”

Bolestivá zmena

Zmena nebola jednoduchá, najmä keď okolo neďelného obeda sedelo ďalších päť členov rodiny, ktorým výmena vyprážaných rezňov za hlávkový šalát veľmi nevoňala. Neudiala sa ani zo dňa na deň, trvalo niekoľko mesiacov, kým si Ján na nový jedálniček zvykol a prestali mu chýbať čokoládové tyčinky a večerné nájazdy na chladničku. “Dnes mi už ani nenapadne dať si chlieb so slaninou. Nepohŕdnem ale dobrým steakom či rybou a za deň som schopný zjesť aj kilo ovocia.”

Trpezlivosť k tomu patrí

Ak chcete zlepšiť svoju postavu, bez športu to samozrejme nepôjde. Každému je blízky iný typ športovej aktivty, Jána najviac oslovilo cičenie v posilňovni a kulturistika. „Na vyformovovanie svalov a dosiahnutie atletickej postavy je posilňovanie ideálne. Ja som začal cvičiť doma, iba so základným vybavením a až postupne som dokupoval náradie a fitness stroje,” spomína na prvé mesiace, keď každodenne hodinu cvičil na hrazde, robil kľuky, sklápačky, drepy a boxoval do mechu. Priznáva, že začiatok bol o to ťažší, že na sebe nevidel vôbec žiadnu zmenu. „Trochu naivne som čakal, že po prvom týždni začnem zhadzovať kilá, trvalo to však podstatne dlhšie, minimálne 5-6 týždňov,” odôvodňuje to tým, že telu jednoducho chvíľu trvá, kým sa „prepne” na nový spôsob života a namiesto ukladania tukových zásob ich začne odbúravať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravda o strečingu: Je pri športe naozaj taký dôležitý?


O 30 kg spkojnejší

Ján radí nestratiť svoj cieľ z dohľadu ani keď máte pocit, že sa vám nedarí, po ťažkom začiatku sa totiž zmena zaručene dostaví. „Všetko je len o zvyku. Ak prekonáte počiatočnú lenivosť a podarí sa vám nabúrať starý životný štýl, máte napol vyhraté. Potom to chce už len pravidelnosť a pivný pupok sa časom určite zmení na tehličky – mne to trvalo zhruba jeden rok a bez akejkoľvek chémie! Iba cvičením a úpravou stravy som z pôvodnej váhy zhodil takmer 30 kg a teraz sa už bez väčšej námahy udržiavam vo forme. Samozrejme, pri svojich návykoch som ostal, v opačnom prípade by sa tuky začali opäť rýchlo ukladať. Koniec koncov, už nemám tridsať…aj keď do svadobného obleku sa už opäť v pohode zmestím,” uzatvára.

Zdroj: sita, sita, Viktória
Odporúčame