Chôdza naboso, jóga alebo čaj: Posilnite svoj nervový systém a vyhnite sa stresu

Nervový systém tvorí komplexná sieť autonómnych motorických a senzorických nervov, ktoré sa podieľajú na všetkom, čo robia naše orgány či svaly. Riadia všetky procesy od dýchania, cez trávenie až po nepatrný pohyb ruky. K oslabeniu nervového systému môže dôjsť napríklad v dôsledku zlého prekrvenia, úrazu, poškodenia nervov, nedostatkom vitamínov B6 a B12 a tiež horčíka. Rovnako však môže ísť aj o nežiaduci účinok užívania liekov alebo toxických látok.

Pretože od vitality nervovej sústavy závisia mnohé iné procesy, problémy s ňou výrazne ovplyvňujú celkovú kvalitu vášho života. Konkrétne dôsledky sa líšia podľa toho, ktorá časť systému je ovplyvnená. Patrí k nim:

  • dýchavičnosť
  • bolesti hlavy
  • nadmerné potenie
  • svalová slabosť
  • zlá pamäť
  • ťažkosti s koncentráciou
  • necitlivosť
  • pálivý pocit v rukách a nohách

Ak trpíte niektorou zo spomenutých zdravotných ťažkostí, alebo ak chcete znížiť riziko vzniku komplikácií, je nutné starať sa o svoje zdravie. Kľúčovým je najmä preventívne pravidelné posilňovanie nervového systému, zmenu životného štýlu a stravovania.

Dýchajte zhlboka

Hlboké dýchanie je jednoduchá ale účinná technika, vďaka ktorej dochádza k posilneniu nervovej sústavy. Táto metóda totiž pomáha k uvoľneniu napätých nervov, zníženiu stresu a odstráneniu pocitu úzkosti. Ak sa často cítite vystresovane, skúste jednoduché cvičenie. Pokiaľ je to možné, ľahnite si na posteľ a ruky položte na brucho. Zhlboka sa nadýchnite a dych zadržte na tri sekundy. Potom začnite veľmi pomaly vydychovať ústami, až kým úplne nevyprázdnite pľúca. Takto pokračujte 5 až 10 minút.


Mohlo by vás zaujať: Správne dýchanie prospieva celému telu: Viete, ako na to?


Prechádzajte sa naboso

Pravidelná tridsaťminútová chôdza naboso po vlhkom mäkkom trávniku môže výrazne zlepšiť nervový systém a celkový zdravotný stav. Elektróny zo zemského povrchu sa počas takejto chôdze údajne dostávajú do vášho tela a spúšťajú tak fyziologické zmeny a zlepšenie zdravotného stavu. Americký lekár zaoberajúci sa alternatívnou medicínou na Natural Health Center na Aljaške v spolupráci s Clintom Oberom (autor publikácie Earthing) skúmali vplyv zemského povrchu na zdravie človeka. Vo svojich výsledkoch upozorňujú na početné výhody takejto chôdze. Ide napríklad o zlepšenie viskozity krvi, variability srdcovej frekvencie, zápalov, spánku, vegetatívnej rovnováhy nervového systému a zníženie hladiny stresu.

Využívajte silu slnečných lúčov

Slnečné svetlo reguluje nervovú sústavu tým, že napomáha telu produkovať vitamín D3. Odhaduje sa, že vitamín D3 tvorí až viac ako 90% celkového množstva vitamínu D v tele. Jeho nedostatok má vplyv na zvýšené riziko vzniku ochorení centrálneho nervového systému, najmä schizofrénie a roztrúsenej sklerózy. Ideálne sú ranné slnečné lúče. Slniť sa môžete bez použitia opaľovacieho krému cca 15 minút denne. Vitamín D môžete získať aj konzumáciou niektorých potravín (lucerna, avokádo, slnečnicové semienka, losos, tuniak, treščia pečeň, mlieko, vajcia). Telo ho však najľahšie vstrebáva zo spomínaných slnečných lúčov, inak k tomu potrebuje tuk.


Mohlo by vás zaujať: Slnečné lúče nás lákajú čoraz viac: Ako dlho môžete byť na slnku práve vy?


Cvičte jógu a meditujte

Kombinácia troch prvky jogy (poloha tela – ásana, meditácia – dhjána a správne dýchanie – pranayama) pomáha posilňovať periférny nervový systém. Okrem toho jóga znižuje hladinu kortizolu, stresového hormónu, ktorý spôsobuje mnohé civilizačné ochorenia (obezitu, depresie, srdcovo-cievne choroby). Toto cvičenie tiež posilňuje imunitný systém a zlepšuje celkovú telesnú i duševnú pohodu. Už prvky pre začiatočníkov môžu výrazne dopomôcť k zlepšeniu vašich problémov, znížiť stres a uvoľniť napätie.

Doplňte horčík

Horčík je totiž pre nervový systém mimoriadne dôležitý minerál. Jeho nedostatok má tlmiaci účinok na niekoľko neurotransmiterov, ktoré podporujú prenos signálu medzi nervovými bunkami. Navyše pomáha telu produkovať sérotonín. Je to hormón, ktorý sa nachádza v centrálnom nervovom systéme, krvných doštičkách a v bunkách tráviaceho traktu. Ovplyvňuje náladu, schopnosť zapamätávania, vnímanie bolesti, spánok, chuť do jedla a ovplyvňuje dokonca svalovú relaxáciu. K potravinám bohatým na horčík patria horká čokoláda, špenát, hlávkový šalát, banány, marhule, mandle, vlašské orechy, šošovica, hnedá ryža a tekvicové semienka.


Mohlo by vás zaujať: Zázračné omega-3 mastné kyseliny: Proti Alzheimerovi, depresii a pre zdravé srdce


Jedzte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Tie sú totiž nesmierne dôležité pre vývoj a fungovanie centrálnej nervovej sústavy. Ovplyvňujú správnu funkciu neurónov a zlepšenie nervových prenosov. Konzumáciou morských rýb, orechov, ľanových a chia semienok, ružičkového kelu, karfiolu, špenátu či repkového oleja znižujete riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení a akútnych neurologických zranení.

Pite kamilkový čaj

Harmanček, kamilka ale aj rumanček – pod týmito názvami poznáme obľúbenú bylinu, ktorá sa používa ako mierne prírodné sedatívum na upokojenie nervov a zníženie úzkosti. V niektorých prípadoch môže dokonca liečiť hystériu, nočné mory, nespavosť a ďalšie problémy so spánkom. Výsledky výskumov, ktoré boli uverejnené v publikácii Phytotherapy Research v roku 2014, ale naznačujú pozitívne účinky harmančekového esenciálneho oleja aj na fungovanie centrálneho nervového systému. Dve čajové lyžičky sušeného harmančeka zalejte šálkou horúcej vody. Nechajte lúhovať 5 minút a potom vypite.


Čo vám najlepšie pomáha pri vyhýbaní sa stresu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame