Čistička vzduchu má množstvo benefitov: Poslúži nielen ľuďom so zdravotnými ťažkosťami

Čističky vzduchu môžu prospieť vášmu zdraviu (Zdroj: Freepik/graystudiopro1)

Vedeli ste, že čističky vzduchu majú viacero zdravotných benefitov? Okrem toho, že dokážu pomôcť ľuďom trpiacim astmou a alergiami, sú užitočné aj v boji proti znečistenému vzduchu, ktorý môže vyvolať rôzne ochorenia.

Ako čističky fungujú?

Na trhu je dostať kúpiť viacero druhov čističiek vzduchu. Niektoré sa zabudujú priamo do miestnosti a iné sú prenosné. Domáce čističky vzduchu väčšinou fungujú tak, že do seba nasajú znečistený vzduch, nechajú ho prejsť viacerými filtrami alebo inou technológiou, ktorá zachytí malé nečistoty a alergény, a potom ho čistý vypustia späť do miestnosti.

Čističky na odstraňovanie nečistôt zo vzduchu často využívajú kombináciu nasledujúcich technológií:

Fyzická filtrácia: Čističky zachytávajú na filter nečistoty ako sú prach a peľ. Filter slúži ako bariéra, ktorá bráni nečistotám uniknúť naspäť do vzduchu. Na tomto princípe fungujú aj tzv. HEPA filtre (High Efficiency Particulate Air filter, čiže vysoko efektívny filter vzduchových častíc).

Adsorpcia: Na adsorpciu sa využíva filter vyrobený z materiálu (napríklad s obsahom aktívneho uhlia), ktorý priťahuje a zadržiava nečistoty a výpary. Takto dokáže zachytiť látky znečisťujúce ovzdušie, ako sú prchavé organické zlúčeniny a pachy. Filtre s aktívnym uhlím dokážu zmeniť kysličník uhoľnatý na menej nebezpečný oxid uhličitý.

Elektrostatické priťahovanie: V čističke sa vytvorí okolo nečistôt náboj, ktorý pochádza z elektrickej dosky alebo iných komponentov. Tento proces sa nazýva ionizácia a tvoria sa pri ňom častice, ióny, ktoré priťahujú čiastočky zo vzduchu. Fungujú na odstránenie prachu, peľu a zvieracej srsti, pričom nečistoty zostanú zachytené na filtri.

Fotokatalytická oxidácia: Technológia využíva na odstránenie nečistôt svetlo, ktoré mení látky znečisťujúce vzduch (napríklad prchavé organické zlúčeniny) na bezpečnejšie chemické látky. UV filtre zo vzduchu odstránia baktérie a choroboplodné zárodky.

Čo dokážu čističky filtrovať?

Čističky dokážu zo vzduchu filtrovať množstvo znečisťujúcich látok, napríklad:

  • Nečistoty: Ide napríklad o prachové častice, peľ, alergény pochádzajúce zo zvierat (srsť) a spóry plesní. Tieto nečistoty môžu spôsobovať alergie alebo vyvolať symptómy astmy.
  • Prchavé organické zlúčeníny: Tie zahŕňajú výpary pochádzajúce z náterov, čistiacich prostriedkov (hlavne z tých dezinfekčných) a nábytku.
  • Baktérie a vírusy: Čističky vzduchu dokážu zo vzduchu odstrániť množstvo nebezpečných mikroorganizmov, ktoré spôsobujú infekcie.
  • Tabakový zápach a dym: Vzduch nebude vďaka čističke zapáchať a nefajčiari neohrozia svoje zdravie dýchaním škodlivého dymu.
  • Chemické výpary: Čističky zbavia ovzdušie výparov pochádzajúcich z rôznych chemikálií, ktoré sa používajú v domácnosti a môžu byť pri vdýchnutí nebezpečné.

    Čistička vzduchu dokáže filtrovať rôzne alergény (Zdroj: Freepik/sodawhiskey)

Aké zdravotné benefity prinášajú?

Kvalitné čističky vzduchu dokážu zredukovať množstvo nečistôt vo vzduchu. Niektoré výskumy preukázali, že sa ich vplyvom môžu zmierniť zápaly v tele, znížiť krvný tlak, zlepšiť funkcia pľúc a priaznivo vplývajú na zdravie srdca.

Zariadenia odstraňujú zo vzduchu nečistoty a alergény, vďaka čomu sa znížia prejavy alergií, astmy a ďalších dýchacích ťažkostí. Okrem toho zachytávajú nebezpečné mikroorganizmy, ako sú baktérie a vírusy, čím znižujú riziko infekcií, obzvlášť u ľudí s oslabenou imunitou. Môžu tiež napomôcť k lepšiemu spánku. Znečistenie vzduchu je totiž spájané so vznikom spánkového apnoe a chrápania.

Čističky vzduchu prinášajú množstvo zdravotných výhod, hlavne pre ľudí s alergiami alebo astmou. Dôležité je však poznamenať, že tieto benefity závisia od viacerých faktorov, vrátane typu používanej čističky, stupňa znečistenia vzduchu a od zdravotného stavu jednotlivca.

Ako si vybrať správnu čističku?

Pri výbere čističky vzduchu by ste mali zvážiť viacero faktorov:

  • Veľkosť izby: Zvoľte si produkt, ktorý bol vyrobený na danú veľkosť izby.
  • Typ filtra: Pred kúpou si premyslite, aký druh znečistenia vzduchu chcete zredukovať a podľa toho si vyberte filter.
    Hluk: Niektoré druhy čističiek môžu byť trochu hlučné a narúšať ticho v spálni alebo iných miestnostiach.
  • Náklady: V závislosti od druhu sa môžu pohybovať aj v stovkách eur, no podľa potreby sa dajú nájsť aj lacnejšie.
  • Schopnosť prečistiť vzduch: CADR je skratka z anglického Clean air delivery rate, ktorá znamená, aký dlhý čas potrebuje prístroj na vyčistenie daného priestoru.

Najväčšou nevýhodou sú náklady na zakúpenie zariadenia a následné menenie filtrov. Kvôli pocitu čistého vzduchu sa môže tiež stať, že zanedbáte primerané vetranie miestnosti. V niektorých prípadoch môžu ionizačné a UV filtre vyžarovať ozón, ktorý môže byť vo väčších množstvách nebezpečný.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, healthnews.com
Odporúčame