Keď monstera začína žltnúť: Čo to znamená a aké sú možnosti riešenia?

keď monstera začína žltnúť

Monstera je vlastne vždy zelená, tropická liana (Zdroj: Pexels/Huy Phan)

Každý starostlivý pestovateľ izbových rastlín hneď spozornie, keď jeho monstera začne žltnúť. Za touto zmenou vždy stojí niekoľko príčin, ktoré vám odhalíme, a rovnako aj možnosti riešenia, ktoré pomôžu rastline opäť sa krásne zazelenať. Monstery už zopár rokov zažívajú obdobie popularity a nechýbajú snáď v žiadnej domácnosti.

Monstera patrí do čelade rastlín áronovité a predstavuje mohutnú lianu vyskytujúcu sa výhradne v tropickej Amerike, od Mexika po Brazíliu. Ako izbová rastlina sa pestuje Monstera skvostná, ktorá dobre znáša suchý vzduch, neprekáža jej ani prach, ale neznesie plné slnečné miesto. Ak máte doma túto rastlinu, nasledujúce riadky sú presne pre vás.

Dôvody, pre ktoré monstera začína žltnúť

Jedným z dôvodov žltnúcich listov monstery sú nevhodné svetelné podmienky. Listom škodí príliš veľa, ale aj príliš málo svetla. Ak je rastlina vystavená priamemu slnku dlho, jej listy žltnú, vyschnú a spália sa. Pri nedostatočnom svetle zas listy zmäknú a zblednú. Riešením je zvoliť miesto, ktoré má nepriame slnečné svetlo niekoľko hodín za deň v kombinácii s mierne priamym svetlom.

Ďalšia nepríjemnosť pre monsteru sú škodce a choroby. Múčnatky, roztoče a vošky môžu spôsobiť, že listy začnú žltnúť. To sa prejaví škvrnami na menšej ploche, ak je napadnutie veľké, žltý môže byť aj celý list. Zmiešajte ½ ČL alebo 1 ČL ekologického saponátu na riady v ½ litry vody a touto zmesou postriekajte všetky listy.

Nie každé žltnutie listov znamená problém. Niektoré listy prirodzene uschnú, pretože zostarnú. Keď rastlina vytláča nový list, ten spodný jednoducho zoschne. Vtedy môžete starší list odstrihnúť čistými nožnicami a presmerovať energiu na tvorbu toho nového.

Monstery sú tropické rastliny a milujú vlhký a teplejší vzduch. Príliš suchý vzduch im škodí a listy začínajú žltnúť. Ideálna teplota v miestnosti by mala mať 15 – 27 ºC a vlhkosť vzduchu 50 až 60 %. Ak máte suchý vzduch, listy občasne postriekajte vodou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastlina mesiaca: Nádherné pestrofarebné cínie oživia vidiecku záhradu aj balkón

Nadmerná vlhkosť v pôde a nesprávne zalievanie môžu spôsobiť mäknutie listov, ich zožltnutie a to môže viesť až k hnilobe koreňov. Substrát by nemal úplne vyschnúť, ale polievajte, až keď je na dotyk suchý na povrchu.

Príliš veľa hnojiva vedie k hromadeniu minerálov a rozpustných solí v pôde, čo ovplyvňuje hladinu pH a následne vädnutie a žltnutie listov. Hnojiť stačí raz za 3 až 6 týždňov počas fázy rastu, vyhnite sa hnojeniu v zime.

Aj výber vhodného kvetináča hrá dôležitú úlohu. Dôležitá je veľkosť a korene monstery zas vyžadujú drenážny otvor. Farebné zmeny na listoch sa môžu objaviť aj po presádzaní, na ktoré rastlina reaguje šokom. Vyhnite sa presádzaniu v zime a krátko po presadení rastlinu nevystavujte priamemu svetlu a príliš teplému vzduchu.

Šíri sa pomaly a zanecháva listy žlté až hnedé, aj to je prejav hubovej infekcie. Postihnuté listy ihneď odstrihnite, aby ste zabránili šíreniu infekcie a vyhýbajte sa prílišnému vlhčeniu listov.

Monstera je vlastne nenáročná rastlina, ktorá sa dokáže odvďačiť zaujímavým dizajnom listov a svojou veľkosťou zas osvieži a vyplní aj väčšie miestnosti. Jednoducho, so správnou starostlivosťou získate unikátnu a pôsobivú rastlinu.


Ak pestujete monsteru, ako sa o ňu staráte?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, balconygardenweb.com
Odporúčame